Fot. PAP/Rafał Guz

Młodzi Polacy gotowi na wyjazd do Panamy

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Msze św. z papieżem, dni w diecezjach, koncerty i wystawy – to niektóre atrakcje czekające na uczestników Światowych Dni Młodzieży w Panamie, na które z Polski poleci 3,5 tys. pielgrzymów – poinformowali uczestnicy konferencji zapowiadającej wydarzenie.

Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, ks. Emil Parafiniuk, poinformował, że z Polski do Panamy poleci 3,5 tys. pielgrzymów, 200 księży i 20 kleryków diecezjalnych, a także 3 wolontariuszy międzynarodowych i około 120 wolontariuszy krótkoterminowych. Ponadto około 200 osób z ZHR będzie na miejscu pełniło posługę jako Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. „Polacy to najliczniejsza grupa pielgrzymów z Europy” – zaznaczył. Dodał, że w Światowych Dniach Młodzieży weźmie udział 11 biskupów z Polski, m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski, biskup opolski Andrzej Czaja, biskup łowicki Andrzej Dziuba, biskup radomski Henryk Tomasik i bp Marek Solarczyk.

Fot. PAP/Rafał Guz


Ks. Parafiniuk przypomniał, że tradycyjnie na tydzień przed rozpoczęciem ŚDM – od 17 do 21 stycznia – odbędą się w Panamie dni w diecezjach, skąd pielgrzymi pojadą autokarami do Panama City. Polskim akcentem ŚDM będzie spotkanie, które rozpocznie się 23 stycznia o godz. 18.00 w Centrum Handlowym Albrook w Panama City mszą świętą pod przewodnictwem abpa Wojciecha Polaka. Po mszy uczestnicy wezmą udział w koncercie ewangelizacyjnym w trzech językach. „Mamy nadzieję, że uda nam się zaprosić na ten koncert także Panamczyków” – stwierdził ks. Parafiniuk. Drugi polski akcent to trzy wystawy zorganizowane w konsultacji z ambasadą Polaki w Panamie: „Madonny polskie”, „Męczennicy z Markowej” i „Jan Paweł II w kulturze”. Ostatnim akcentem będzie spotkanie pielgrzymów z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, które odbędzie się 26 stycznia o godz. 12.00 w parafii św. Łukasza w Panamie. Ks. Parafiniuk poinformował, że 26 stycznia w katedrze panamskiej odbędzie się uroczystość wmurowania relikwii św. Jana Pawła II w ołtarz, który poświęci papież Franciszek.

Ks. Parafiniuk zaprezentował także pakiety pielgrzyma, w których skład wchodzą: chusta, kapelusz, wachlarz, plecak i nerka na biodra. „Ważnym elementem pakietu jest przekazana przez prezydenta RP polska flaga. Dodatkowo, by na dłużej pozostać w pamięci Panamczyków, w pakiecie znalazły się też: magnes na lodówkę w barwach polskiej flagi i kopie ikony Matki Bożej Częstochowskiej, które młodzi przekażą panamskim rodzinom, co ma przypominać im Polskę po zakończeniu ŚDM” – wyjaśnił.

Fot. PAP/Rafał Guz


Jak zaznaczył w trakcie konferencji przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk, tegoroczne ŚDM mają charakter maryjny, a hasło nawiązuje do słów, które Matka Boża wypowiedziała w czasie zwiastowania: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego”.

Hierarcha zapewnił, że młodzież, która pozostanie w Polsce, będzie mogła włączyć się w ŚDM w swojej diecezji. „W 14 miastach w Polsce planowane są różne spotkania młodych. I tak mamy np. spotkanie +Panama w Warszawie+, które odbędzie się 27 stycznia w Świątyni Opatrzności Bożej. Podobne inicjatywy odbędą się w 14 miastach, m.in. w Gdańsku, Gdyni, Licheniu, Kaliszu, Lublinie, Krakowie i w Częstochowie” – poinformował bp Solarczyk.

Zobacz także
Wasze komentarze