Młodzi Włosi żegnają Silvio Berlusconiego, trzykrotnego premiera Włoch i założyciela Forza Italia
Przed katedrą w Mediolanie zaczynają gromadzić się ludzie, którzy przybyli na pogrzeb byłego premiera Silvio Berlusconiego. Wśród nich daje się zauważyć wielu młodych.
Trójka nastolatków z Monzy pozuje do zdjęć z napisem „L`Italia e` il paese che amo” („Włochy to kraj, który kocham”). Wśród nich Gaia, która tłumaczy znaczenie tego napisu. „To są pierwsze słowa, które Silvio Berlusconi powiedział na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy stworzył centroprawicę”.
>>> Silvio Berlusconi – były premier Włoch – nie żyje
Gaia ma na sobie koszulkę klubu piłkarskiego AC Monza, który należał do zmarłego premiera. Mówi, że grała w żeńskiej drużynie. „Silvio Berlusconi dużo zrobił dla kraju, bardzo go cenimy” – dodaje.
Tuż obok stoi trzech, na oko osiemnastoletnich chłopców z flagą partii byłego premiera Forza Italia. W przyszłości chcą się do niej zapisać. Przyjechali z Pescary w Abruzji. Jeden z nich, Lamberto, mówi kim był dla niego Berlusconi: „Nie był tylko liderem politycznym, był przykładem człowieka, który służył krajowi. Najpierw zorganizował swoje imperium biznesowe, a potem wszedł do polityki, żeby pomóc Włochom. Dał nam też dużo radości z sukcesów jego AC Milan. To był dobry i hojny człowiek, który dla miłości kraju zapłacił też dużą cenę w swoim życiu” – mówi Lamberto.
***
Silvio Berlusconi to jeden z najbardziej rozpoznawalnych włoskich polityków, trzykrotny premier Włoch, magnat medialny, przyjaciel Putina, ale i autor wielu skandali (finansowych i obyczajowych). Do polityki wkroczył z przytupem. Trzy miesiące po założeniu jego partia Forza Italia wygrała wybory parlamentarne w 1994 roku. Tego samego roku został po raz pierwszy premierem. Był szefem włoskiego rządu w latach 1994-95, 2001-2006 i 2008-2011. W ostatnich latach był europosłem, a następnie członkiem senatu Republiki Włoskiej.
Polityka, w której był niezwykle aktywny, była jednak tylko częścią jego barwnego życiorysu. Był założycielem potężnego holdingu Fininvest, zajmującego się m.in bankowością i produkcją filmów, a także imperium medialnego Mediaset. Dzięki swojej działalności biznesowej miał pod kontrolą stacje telewizyjne, radiowe, prasę i agencje reklamowe. Kontrolował je również będąc premierem, co wywołało kontrowersje i oskarżenia o konflikt interesów. Gdy był premierem dzięki udziałom w publicznej telewizji RAI kontrolował aż 90 proc. włoskiego rynku telewizyjnego, co dawało mu potężny wpływ na widzów.
Przez wiele lat Berlusconi był też właścicielem i prezesem klubu piłkarskiego AC Milan. W 2018 roku kupił AC Monzę. Aby zmotywować piłkarzy do lepszej gry obiecywał im „autobus” prostytutek. Według Forbsa majątek rodziny Berlusconi wart jest 7 miliardów dolarów. Tę fortunę dzieli on z piątką swoich dzieci.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |