fot. tnws.pl

Młodzi z całej Polski rozpoczęli nowennę w intencji kapłanów [NAGRANIE]

4 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Od dziś do 19 czerwca trwać będzie nowenna przebłagalna za zło pedofilii w Kościele i jej ukrywanie. Akcję podjęli młodzi z archidiecezji gnieźnieńskiej. Przyłączyli się do nich rówieśnicy z 17 diecezji.

Modlą się za ofiary i za kapłanów, zarówno tych, którzy stali się przyczyną zgorszenia, jak i tych, którzy niczym nie zawinili, a dziś są oczerniani.

fot. tnws


„Nasza akcja zrodziła się z bólu spowodowanego cierpieniem, jakiego doznały ofiary księży pedofili. Chcemy się za nie modlić, chcemy jasno oznajmić, jako członkowie Kościoła, że nie zgadzamy się na to zło, że prosimy o sprawiedliwość. Uważamy, że krzywdy, jakich doznały ofiary, nie mogą pozostać bez naszej odpowiedzi. Chcemy też okazać wsparcie kapłanom w tym trudnym czasie i im podziękować. Zawdzięczamy im wiele, o czym chcemy dzisiaj zaświadczyć” – mówi Paweł Kmiecikowski, który wraz z bratem Jakubem jest jednym z inicjatorów nowenny.

Młodzi nagrali dwa krótkie filmy, w których tłumaczą ideę nowenny, i które na YouTube mają już wiele tysięcy wyświetleń. Założyli też stronę internetową www.tnws.pl, gdzie znaleźć można wszystkie informacje nt. akcji. Publikowane są tam także świadectwa ludzi, którzy dzielą się swoim doświadczeniem wiary, a także dobrem i wsparciem, jakiego doznali ze strony księży.

Treść modlitwy nowenny:

Boże, chcemy uwielbić Cię w Twojej miłości. Przychodzimy do Ciebie, bo jesteś naszym miłosiernym Ojcem. Pragniesz, byśmy ofiarowali Ci każdą trudność, każdy nasz problem – to Ty dajesz nam nadzieję, podnosisz nas, gdy upadamy.

Panie, przychodzimy tu dzisiaj, by przebłagać Cię za grzech pedofilii w Kościele i za ukrywanie go. Prosimy Cię o sprawiedliwość dla księży pedofili i dla tych, którzy tuszowali to zło. Błagamy Cię za ofiary. Uzdrów je z bólu i ze wszelkich złych konsekwencji cierpienia, którego doznały. Ty najlepiej wiesz, Panie, jakie skutki mają te wielkie rany zadane im w dzieciństwie. Zabierz to, uzdrów swoje dzieci!

Boże, prosimy Cię także za kapłanów. Modlimy się dzisiaj za tych, którzy dopuścili się czynów pedofilskich i skrzywdzili tych, którym mieli służyć. Obdarz ich łaską skruchy i pragnienia sprawiedliwościWstawiamy się również za wszystkich pozostałych księży kroczących drogą swojego kapłańskiego powołania – obdarzaj ich siłą, miłością i pragnieniem służby drugiemu człowiekowi. Prosimy o świętość dla kapłanów Twojego Kościoła.

Maryjo, Matko Kościoła, Wychowawczyni powołań kapłańskich, Pocieszycielko strapionych!

Zanoś swojemu Synowi nasze prośby. Matko nas wszystkich, wstawiaj się za ofiarami księży pedofili! Wybłagaj uzdrowienie, pokój i sprawiedliwość. Maryjo, Matko pięknej miłości – módl się za nami!

„Od początku ważne było dla nas, by zjednoczyć jak najwięcej wiernych, byśmy pokazali i poczuli, że jesteśmy jedną wspólnotą, że jesteśmy za siebie nawzajem odpowiedzialni. Udaje się to nam. Patronat nad akcją objęło Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, Ruch Światło-Życie, Wincentyńska Młodzież Maryjna oraz społeczność Soultrace. Naszą akcję współtworzą ludzie z 17 diecezji, a na chwilę obecną udział w nowennie zgłosiły 23 parafie oraz jedna wspólnota młodzieżowa z 12 diecezji w Polsce. Ufamy, że rozpoczynająca się dzisiaj nowenna będzie przynosić piękne owoce!” – mówi Paweł Kmiecikowski.

fot. unsplash

Modlitwa potrwa do 19 czerwca, a więc zakończy się w przeddzień Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Odbywać się będzie w kilku intencjach: jako modlitwa przebłagalna za grzech pedofilii w Kościele i za grzech jej ukrywania, jako modlitwa za ofiary z prośbą o uzdrowienie ich ze skutków traumatycznych przeżyć z dzieciństwa oraz za kapłanów – tych dobrych, którzy są teraz oczerniani oraz księży-pedofilów, którzy stali się przyczyną zgorszenia. W tej intencji trwać będzie także 13 czerwca adoracja Najświętszego Sakramentu. Młodzi będą również prosić Boga o świętych kapłanów.

– Spotykaliśmy się z różnymi reakcjami. Wielu za akcję nam dziękowało, chętnie się w nią włączając. Oczywiście pojawił się również odzew negatywny. W takich chwilach wsparcie dawane nam nie tylko od naszych przyjaciół, lecz także od ludzi, których wcześniej nie znaliśmy, pokazywało nam, że musimy działać dalej, że to, co robimy jest dobre – przyznaje Paweł.

Akcja przyciąga

O potrzebie działania mówią też inni młodzi. „Gdy na Lednicy dowiedziałam się o tej akcji, pomyślałam, że dobrze by było zaangażować w tę nowennę również moją parafię, szczególnie młodzież. W niecały tydzień zebraliśmy młodych ludzi i otrzymaliśmy zgodę na zorganizowanie nowenny. W momencie, gdy na twarzy naszego księdza proboszcza, kiedy wyraził zgodę, pojawił się uśmiech, wiedzieliśmy, że jest to dodatkowa motywacja do tego, aby modlić się za tych, którzy pokazują nam Chrystusa” – pisze Klaudia z Kamieńca Ząbkowickiego.

„Piękno tej akcji polega na wspólnym działaniu, na tym, jak szybko młodzi ludzie podjęli się organizowania tej akcji w swoich środowiskach. Osobiście bałam się, że będzie mały odzew, a zaangażowało się mnóstwo osób z całej Polski. I to jest piękne!” – przyznaje Marysia z Gniezna.

„Krzywda, która spotkała ofiary kościelnej pedofilii jest niewyobrażalna. Gdy tylko usłyszałem o tej akcji wiedziałem, że muszę się w nią zaangażować. W kilka godzin udało się zorganizować nowennę w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku i parafii Niepokalanego Serca Maryi w Gdyni” – pisze Paweł z Gdańska. Młodzi nazwali akcję „To nasza wspólna sprawa”. Szczegóły, a także informacje, jak zorganizować nowennę znajdują się stronie www.tnws.pl Młodzi zachęcają też, by akcję udostępniać w mediach społecznościowych.

Zobacz także
Wasze komentarze