Fot. PAP/EPA/JOSE SENA GOULAO

Młodzi z wrót Amazonii: ŚDM pomagają nam odkryć bogactwo Kościoła

20 młodych z dalekiej Brazylii przybyło na Światowe Dni Młodzieży, by reprezentować swych rówieśników z diecezji Belém do Pará, wrót Puszczy Amazońskiej.

„To unikalne wydarzenie, ponieważ jesteśmy wśród młodych z całego świata z Papieżem Franciszkiem, który jest dla nas punktem odniesienia, jest ojcem dla Kościoła” – mówi Graciete, jedna z uczestniczek. Jej radość jest tym większa, że dotarcie do Europy nie było łatwym zadaniem. Grupa z diecezji Belém do Pará składa się z reprezentantów różnych stowarzyszeń młodzieżowych tam działających. Przez ponad rok młodzi przygotowywali się do wyjazdu, a szczególnym wyzwaniem było zebranie potrzebnych funduszy. Organizowali miniloterie, działali w parafiach i mediach społecznościowych. „Naprawę pomogła nam w tym wszystkim opatrzność Boża” – zapewnia Graciete.

>>> Fatima ważnym przystankiem młodych w drodze do Lizbony

ŚDM reprezentują uniwersalizm Kościoła

Grupa przed przyjazdem do Portugalii odwiedziła serce Kościoła – Rzym, co tym bardziej pomogło im odkryć bogactwo tej wielkiej rodziny, do której należą. Teraz będą mogli je zobaczyć wśród milinów rówieśników z całego świata – mówi Radiu Watykańskiemu bp Antônio de Assis Ribeiro, towarzyszący brazylijskim młodym. Zdaniem biskupa ŚDM reprezentują uniwersalny charakter Kościoła katolickiego, a my jesteśmy jego częścią.

„Ci młodzi ludzie są częścią ruchu synodalnego zainicjowanego przez Papieża, więc nasza pielgrzymka naprawdę chce reprezentować poczucie synodalności, komunii, bycia i czucia z Kościołem – mówi papieskiej rozgłośni bp Antônio de Assis Ribeiro.

Zwraca uwagę, że młodzi diecezji mają problemy takie same, jak i winnych częściach świata, na przykład brak poczucia sensu.

„Występuje też problem ubóstwa, przestępczości wśród młodzieży, uzależnień od narkotyków, przynależności do gangów. Jest wielu młodych ludzi, którzy chcą iść na uniwersytet, ale nie mają takiej możliwości. Co robi Kościół? Kościół stara się ewangelizować, dając również nacisk na promocję integralnego rozwoju człowieka. Nie możemy myśleć o ewangelizacji bez promocji człowieka. Na przykład poprzez sport, tworzenie wspólnot, staramy się wdrażać różne działania, aby zapobiegać izolacji młodzieży“ – mówi bp Antônio de Assis Ribeiro.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze