Fot. L’Osservatore Romano

Młodzież do papieża: jesteśmy do Twojej dyspozycji!

„My także chcemy Kościoła o zapachu owiec, i dlatego nie tylko zapewniamy Cię o naszym pełnym wsparciu i wotum zaufania dla wszystkiego, co robisz, ale też chcemy, byś wiedział, że jesteśmy do Twojej pełnej dyspozycji, by pomagać Ci we wszystkim, co konieczne i praktykować braterskie upomnienie na wszystkich poziomach naszego Kościoła i społeczeństwa” – napisali do papieża Franciszka młodzi uczestnicy spotkania przedsynodalnego z Ameryki Łacińskiej. 

Młodzież z krajów Ameryki Łacińskiej napisała do Ojca Świętego list, w którym potwierdza swoje zaangażowanie i troskę o Kościół, okazane podczas kwietniowego spotkania przedsynodalnego w Rzymie oraz zapewnia papieża o solidarności w czasie wielu kontrowersji i dyskusji medialnych. Jak wyjaśnili młodzi autorzy, ich list jest odpowiedzią na „stronnicze i szkodliwe informacje” dotyczące posługi papieża Franciszka i papieża-seniora Benedykta XVI, „które poddają pod dyskusję rozmaite reformy odnawiające Kościół”, prowadzone obecnie przez Ojca Świętego. W kontekście tych wątpliwości i debat, młodzi przypomnieli o swoim stanowisku i rozumieniu Kościoła.

„Jesteśmy młodymi protagonistami teraźniejszości, spadkobiercami przeszłości i budowniczymi przyszłości, którzy chcemy wyrazić naszą bliskość i pełne wsparcie w tym trudnym zadaniu odbudowy naszego Kościoła, który jest przede wszystkim wspólnotą (ekklesia) zgromadzoną przez Boga. Z tego powodu jest on przede wszystkim święty, aczkolwiek mamy świadomość, że nie jest on wolny od błędów i dlatego potrzebuje stałej uwagi, rewizji i aktualizowania życia Słowem.” – napisali. 


Młodzi zadeklarowali następnie, że nie chcą pozostawać obojętni wobec trwających nieporozumień i postaw niektórych członków Kościoła, których określili jako „chyba przywiązanych do pewnych przywilejów i/lub nierozumiejących życia wiarą”. Konkretną odpowiedzią młodych jest deklaracja ich poparcia dla papieża i oddanie się do jego dyspozycji. „My także chcemy Kościoła o zapachu owiec, i dlatego nie tylko zapewniamy Cię o naszym pełnym wsparciu i wotum zaufania dla wszystkiego, co robisz, ale też chcemy, byś wiedział, że jesteśmy do Twojej pełnej dyspozycji, by pomagać Ci we wszystkim, co konieczne i praktykować braterskie upomnienie na wszystkich poziomach naszego Kościoła i społeczeństwa” – czytamy w ich liście. Przypominają i potwierdzają też życzenie swojego pokolenia zawarte w dokumencie po spotkaniu przedsynodalnym, w którym pisali o tym, że pragną Kościoła, który jest żywym świadectwem nauczanych prawd. Przypomnieli, że to pragnienie zawarte w dokumencie również jest wsparciem „bohaterskiego wysiłku” podejmowanego przez Franciszka. 

Nawiązując raz jeszcze do obecnej sytuacji, przywołali słowa Jezusa, zapisane w Ewangelii wg św. Łukasza: „Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą. Byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze, niż żeby miał być powodem grzechu jednego z tych małych. Uważajcie na siebie!” (Łk 17, 1b-3). Doceniając dotychczasowe wysiłki Kościoła, zadeklarowali chęć osobistego zaangażowania: „jesteśmy gotowi do współpracy w promowaniu zdrowych środowisk, ewangelicznych rzeczywistości i relacji stawiających w centrum godność człowieka, tak, aby oddalić wszelkie przyszłe możliwości nadużyć”. Podkreślili też, że jako młodzi katolicy starają się odkrywać w twarzach ofiar oblicze cierpiącego Chrystusa. 

Na koniec przywołali papieskie wezwanie z Rio de Janeiro, by młodzi „robili raban” i poprosili Franciszka, aby on sam także w nim nie ustawał i nie ulegał zmęczeniu w towarzyszeniu młodzieży w drodze za Chrystusem. „Chcemy, byś wiedział, że masz młodych, gotowych głosić wiarę na ulicach i robić raban wiary wraz z Tobą, budując mosty, które pozwolą na zjednoczenie między pokoleniami i budowanie Cywilizacji Miłości, która prowadzi nas do świętości” – zadeklarowali. Zapewnili też papieża o swojej modlitwie w jego intencjach i zawierzeniu wszelkich spraw Maryi. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze