Młodzież przygotowała program duszpasterski dla rówieśników

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Oto ja” – to tytuł programu duszpasterskiego dla polskiej młodzieży, który rozpocznie się w najbliższą niedzielę, wraz z początkiem Adwentu. Tak, jak w przypadku poprzednich edycji, autorami projektu są młodzi ludzie z całej Polski, we współpracy z księżmi.

Program, który ma przygotować młody Kościół do Synodu Biskupów i ŚDM w Panamie, zakończy się w czerwcu 2019 r. Program, który zaproponowany jest od grudnia 2017 r. do czerwca 2019 r. jest przygotowywany przez młodych dla młodych pod opieką księży. „Bardzo nam zależało, żeby był on spójny z ogólnym programem duszpasterskim przygotowanym przez Konferencję Episkopatu Polski, dlatego też pierwsze siedem miesięcy, to omówienie siedmiu Darów Ducha Św. w kontekście kolejnych tajemnic z życia Maryi” – wyjaśnia w rozmowie z KAI Karolina Błażejczyk z Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. 

Kolejne miesiące będą uwzględniały czas wakacyjnych spotkań młodych i pielgrzymek, czas Synodu Biskupów i Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Całość zakończy się w czerwcu 2019 r. tak, aby młodzi ludzie po powrocie z Panamy mieli jeszcze czas na podsumowanie tego spotkania, a wszyscy, także ci, którzy nie wezmą udziału w tym spotkaniu mogli kontynuować formację aż do wakacji. 

Każda kolejna edycja programu duszpasterskiego zachęca młodzież do konkretnych praktyk pogłębiających wiarę, realizowanych indywidualnie, lub we wspólnocie. W tym roku młodzi będą zaproszeni do prowadzenia specjalnie przygotowanego dziennika duchowego, w oparciu o Ewangelię z dnia, krótki komentarz i pytania. Z kolei konspekty spotkań, zaproponowanych w ramach programu „Oto ja”, są przygotowywane w dwóch wariantach, aby mogli z nich skorzystać młodzi w różnym wieku i z różnym doświadczeniem. 

„Będzie to konspekt spotkań da początkujących, czyli dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z poznawaniem Pana Boga, on jest też skierowany do przygotowujących się do Sakramentu Bierzmowania. Natomiast drugi konspekt nazwaliśmy: dla wytrwałych, czyli dla tych, którzy chcieliby pogłębiać pewne tajemnice, które już odkryli” – zapowiada Błażejczyk. 

Tak jak w ubiegłych latach, w konspektach znajdą się też propozycje nabożeństw i konferencji. Materiały zostały rozesłane do diecezjalnych duszpasterzy w całej Polsce i za ich pośrednictwem można pozyskać je dla swoich wspólnot i grup. Szczegółowych informacji udziela też Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM, prowadzące stronę kierunekpanama.pl

Program formacyjny „Oto ja” uzyskał aprobatę Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Młodzież przygotowała program duszpasterski dla rówieśników
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze