Fot. screen z live na Facebook/Parafia Mnichów

Mnichów: bp Jan Piotrowski nałoży korony ma wizerunek Matki Bożej

W jednym z najpiękniejszych kościołów drewnianych w Polsce  zaplanowano 30 sierpnia obchody 250 lat budowy modrzewiowej świątyni połączone z aktem koronacji maryjnego wizerunku. Uroczystości przewodniczyć będzie bp Jan Piotrowski.

Wnętrze kościoła jest pełne uroku, wykonane w całości w drewnie modrzewiowym i lipowym. O jego niezwykłości decydują również olbrzymie podziemia, które wyglądają niemal jak drugi kościół.

Jednorodne rokokowe wyposażenie drewniane wnętrza stawia kościół w czołówce tego typu świątyń w Europie. Takich kościołów zachowało się już bardzo niewiele, tym bardziej, że nie jest to tylko obiekt służący badaniom naukowym, ale wciąż miejsce liturgii i modlitwy wiernych.

Podczas niedzielnej sumy bp Jan Piotrowski ukoronuje obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVII w. w typie „Salus Populi Romani” znajdujący się w ołtarzu głównym.

>>> Matka Boża Ostrobramska bez sukienki [WIDEO]

Nowe korony Matki Bożej

Koronacja będzie w zasadzie aktem powtórzonym, gdyż pierwotne korony zostały skradzione. – Matka Boża w tym wizerunku już od samego początku otrzymała korony, które namalował artysta na obrazie w geście koronacji przez aniołów, a następnie nałożone korony srebrne, które zostały skradzione najprawdopodobniej w nocy z 20 na 21 czerwca 1838 r., kiedy ograbiono świątynię – wyjaśnia ks. proboszcz Wiesław Kita. Po kradzieży na obraz ponownie nałożono drewniane złocone korony i sukienkę, które przerwały do początku XX w. Nie przedstawiały większej wartości artystycznej i zostały usunięte.

Korony, które wkrótce otrzyma Matka Boża, są wykonane z najwyższej próby srebra i pokryte dukatowym złotem. Kształtem odpowiadają koronom namalowanym na obrazie. Wśród kamieni umieszczone są białe perły – informuje proboszcz.

Przygotowaniem do wydarzenia były misje parafialne trwające od 15 do 21 sierpnia, prowadzone przez karmelitów.

>>> Cudowny znak obecności Maryi i Jej siła w walce ze złem. Co oznaczają symbole?

Kościół w Mnichowie

Kościół mnichowski został zbudowany najprawdopodobniej w latach 1765-1770 z fundacji ks. Macieja Józefa Łubieńskiego, krakowskiego archidiakona i właściciela dóbr Mnichów. Świątynia to budowla barokowa, jednonawowa, o konstrukcji zrębowej, dwukondygnacyjna – pod kościołem znajduje się murowana kaplica. Nad skrzyżowaniem nawy i transeptu unosi się kopuła z latarnią, wsparta na ośmiobocznym bębnie.

W głównym ołtarzu znajduje się obraz Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem, a na zasuwie – św. Szczepan i św. Maciej. W północnym ramieniu transeptu – rokokowy ołtarz modrzewiowy, z obrazem przedstawiającym ukrzyżowanie Chrystusa z Matką Bożą Bolesną. Zwraca uwagę misternie wykonany w drewnie modrzewiowym ornament rokokowy. W południowym ramieniu transeptu umieszczono ołtarz św. Józefa Kalasancjusza, założyciela Zakonu Szkół Pobożnych (Pijarów). Na uwagę zasługuje też ustawiona przed prezbiterium drewniana chrzcielnica, zdobiona niewielką głową św. Jana Chrzciciela, zaś po przeciwnej stronie – rokokowa ambona. Chór muzyczny jest wsparty na wysokich kolumnach o rzeźbionych stylizowanych głowicach w typie korynckim, z prospektem organowym zdobionym pięknym ornamentem rokokowym. Ciekawym zabytkiem pozostaje także ośmiokątna dzwonnica z 1758 r. z trzema dzwonami. W ostatnich latach wprowadzono kult (i relikwie) św. Jana Pawła II.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze