Mniej podejrzanych transakcji finansowych w Watykanie
W zeszłym roku spadła liczba budzących podejrzenia transakcji w Watykanie – poinformował we wtorek działający tam Urząd Informacji Finansowej, który sprawuje funkcje nadzorcze. Podczas gdy w 2015 roku odnotowano 544 takie operacje, w następnym roku – 207.
Dane te znalazły się w dorocznym raporcie urzędu nadzoru, powołanego przez papieża Benedykta XVI w 2010 roku.
Głównym zadaniem tej instytucji jest walka z praniem brudnych pieniędzy i wszelkimi nielegalnymi operacjami, mającymi na przykład na celu finansowanie terroryzmu. Obserwacja dotyczy przede wszystkim transakcji w watykańskim banku IOR (Instytut Dzieł Religijnych), w którym wcześniej z powodu braku kompetentnego nadzoru oraz przejrzystości doszło do licznych nadużyć.
W sprawozdaniu zaznaczono, że 22 wykryte w zeszłym roku podejrzane transakcje są przedmiotem dalszego postępowania ze strony watykańskiego wymiaru sprawiedliwości.
Raport odnotowuje znaczący postęp we współpracy urzędu z zagranicznymi partnerami. „Międzynarodowa współpraca jest wstępnym warunkiem umożliwiającym walkę z przestępstwami finansowymi, a Watykan jest na tym polu w pełni zaangażowany” – powiedział na konferencji prasowej prezes Urzędu Informacji Finansowej Stolicy Apostolskiej, Szwajcar Rene Bruelhart.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |