Modlitwa o pokój w Ukrainie [+GALERIA]
Dzień modlitw o pokój na Ukrainie i pojednanie polsko-ukraińskie odbył się w Licheniu 19 sierpnia. Po głównej Mszy Świętej, której przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej, Bolesnej Królowej Polski przewodniczył ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz sanktuarium, odbył się koncert w wykonaniu artystów z Ukrainy.
Nawiązując do odczytanej tego dnia Ewangelii, ks. Stankiewicz zachęcał, by stawać się niczym dzieci – ufne, pokorne i posłuszne. Kapłan zwrócił uwagę wiernych na napis umieszczony przy obrazie Matki Bożej Licheńskiej: „Królowo Polski, udziel pokoju dniom naszym”. Zachęcał wiernych do zadania sobie pytania, czy jestem człowiekiem pokoju, czy raczej takim, który wprowadza niezgodę.
Zdaniem homilety należy najpierw starać się o pojednanie z Bogiem: żyć w stanie łaski, czerpać z Ewangelii oraz zatroszczyć się o pokój we własnym sercu. Następnie należy zadbać o pokój w swoim otoczeniu i wszędzie tam, gdzie Bóg nas postawi, gdzie możemy się przysłużyć pojednaniu. W kontekście pokoju pomiędzy narodami polskim i ukraińskim ważna jest chęć przebaczenia i stawanie w prawdzie.
„Matko Boża Licheńska, nazywamy Cię Bolesną Królową Polski, ale dzisiaj okazujesz się też Bolesną Królową Ukrainy. Prosimy Cię okryj płaszczem opieki całą Ukrainę, zatrzymaj wojska rosyjskie, które chcą ją zniszczyć, wyproś utęskniony pokój, zatrzymaj wojnę! (…) Matko Bolesna, pochyl się nad cierpiącą Ukrainą, przytul do Serca, otrzyj łzy dzieci, pociesz rannych i chorych, umocnij tych, którym brakuje sił, oświeć umysły rządzących, otwórz serca wszystkich, aby wzajemnie sobie pomagali, aby byli ze sobą solidarni” modlono się na zakończenie Mszy Świętej.
Po liturgii odbył się koncert organowo-wokalny muzyków z Ukrainy. Publiczność usłyszała 11 utworów w wykonaniu Morozowa Dmitrija Pietrowicza, głównego dyrygenta i organisty Charkowskiego Teatru Opery Narodowej oraz SzirjewejOlenyRudolfiwnej, sopranistki, solistki Teatru, Zasłużonej Artystki Ukrainy. Na organach im. św. Jana Pawła II zabrzmiały kompozycje Jana Sebastiana Bacha, m. in. słynna Toccata i Fuga d-moll, Georga Böhma, Dietricha Buxtehudego czy Marco Enrico Bossiego. Sopranistka zaśpiewała m. in. cztery różne „Ave Maria”, wśród których znalazł się utwór współczesnego ukraińskiego kompozytora Samofalowa. Jego dzieło w 2014 roku otrzymało błogosławieństwo Jego Świątobliwości Papieża Franciszka. Wśród poruszających ukraińskich pieśni znalazł się także hymn Ukrainy.
Dzień modlitw w intencji pokoju na Ukrainie i pojednanie polsko-ukraińskie w Licheniu jest świętowany od 2019 r. w okolicy 24 sierpnia. Wtedy przypada Dzień Niepodległości Ukrainy obchodzony w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR 24 sierpnia 1991.
Galeria (9 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |