Kard. Franciszek Macharski, fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Modlitwa o wyniesienie kard. Macharskiego na ołtarze

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił wczoraj wsSanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie bp Jan Zając podczas mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

Jak informuje portal niedziela.pl, duchowny wspominał, że kard. Macharski był wiernym apostołem Bożego miłosierdzia, gdyż od lat dziecięcych, w życiu kapłańskim i biskupim okazywał się prawdziwym „człowiekiem miłosierdzia”. – Czytelnym znakiem apostolstwa miłosierdzia w życiu i posłudze kard. Franciszka jest to sanktuarium. W blasku słynącego łaskami obrazu Jezusa miłosiernego i przy grobie św. Faustyny uczył się być miłosiernym przez wytrwałą modlitwę, przyjmowanie słowa Bożego i pouczeń „Dzienniczka”. Przez otwarte serce i ofiarne ręce służył Jezusowi obecnemu w drugim człowieku – stwierdził wieloletni współpracownik zmarłego pięć lat temu kardynała. Na koniec bp Jan Zając zachęcał do modlitwy o „dar wyniesienia kard. Franciszka do chwały nieba”.

fot. PAP, arch.

Kard. Franciszek Macharski (1927-2016) na swoje zawołanie biskupie wybrał słowa „Jezu, ufam Tobie”, był wielkim apostołem Bożego Miłosierdzia. Wytrwale i systematycznie pielgrzymował do Łagiewnik, choć w 1959 r. Stolica Apostolska wydała notyfikację, ograniczającą kult Miłosierdzia Bożego. Miniaturowy modlitewnik z tekstem Koronki do Miłosierdzia i reprodukcją wileńskiego obrazu Jezusa Miłosiernego znany mu był jeszcze przed wojną. Jak podkreśla portal niedziela.pl, „nigdy nie miał wątpliwości, że słowa 'Jezu, ufam Tobie’ kształtują jego kapłaństwo”. To on doprowadził do wybudowania bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Proces beatyfikacyjny?

Krakowski Kościół cały czas czeka na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego zmarłego w 2016 r. kardynała Franciszka Macharskiego. Kurialne archiwum pracuje nad katalogiem listów i rzeczy osobistych byłego metropolity. Zgodnie z prawem kanonicznym proces beatyfikacyjny można rozpocząć dopiero pięć lat po śmierci kandydata na ołtarze. Ten okres może skrócić tylko papież, ale głowa Kościoła katolickiego czyni to niezwykle rzadko. Inicjatorami rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego kard. Macharskiego są siostry albertynki, które opiekowały się duchownym po przejściu na emeryturę i grupa katolików blisko z hierarchą związanych. List zaświadczający o świętości hierarchy wysłał też na Franciszkańską senator Bogdan Klich. Na Facebooku powstała grupa pod nazwą „Kardynał Franciszek Macharski (Beatyfikacja)”. Jej członkowie dzielą się dobrem, którego doświadczyli dzięki patronowi tej wirtualnej wspólnoty, mając nadzieję na rozpoczęcie jego procesu beatyfikacyjnego. Założył ją Tomasz Kowacz, lekarz z Nowego Jorku.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze