EPA/KATERYNA KLOCHKO

Monachium: biskupi UKGK o integracji ukraińskich uchodźców

Członkowie Stałego Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) spotkali się z ministrem Bawarii ds. europejskich i międzynarodowych Ericem Beisswengerem w Kancelarii Rządu Bawarii w Monachium. Głównym tematem spotkania była integracja ukraińskich uchodźców w Niemczech i potrzeba dalszego wsparcia dla Ukrainy.

Zwierzchnik UKGK, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk podziękował Ericowi Beisswengerowi za pomoc, jaką Bawaria udzieliła Ukrainie, w szczególności na początku wojny na pełną skalę, a także za gościnność dla ukraińskich uchodźców. Zauważył, że Bawaria przyjęła ponad 160 tys. Ukraińców, stając się liderem wśród niemieckich krajów związkowych, a ponad 70 proc. z nich znalazło schronienie w niemieckich rodzinach.

Zdaniem abp. Szewczuka jednak obecność tak dużej liczby Ukraińców w Niemczech rodzi nowe wyzwania, którym należy wspólnie stawić czoła. Jednym z nich jest potrzeba ich zatrudnienia. Podkreślił, że w kwestii integracji Ukraińców z obcymi społeczeństwami Kościół kieruje się zasadą: „integracja – tak, ale asymilacja – nie”.

>>> Ukraina: w Zarwanicy obradował Synod Biskupi Kościoła greckokatolickiego

„Oczywiste jest, że im dłużej trwa wojna, tym więcej Ukraińców tu pozostanie. Jako Kościół zachęcamy ich do integracji z niemieckim społeczeństwem, nauki języka i pracy. Prosimy ich, aby nie byli ciężarem dla swojego kraju, ale pracowali na rzecz jego rozwoju. Jednocześnie nie chcemy, by Ukraińcy się asymilowali” – powiedział zwierzchnik UKGK.

Z kolei Beisswenger zgodził się, że najlepszym sposobem na integrację jest praca. Jednak tylko 20 proc. ukraińskich uchodźców w Niemczech podjęło pracę. Dzieje się tak, ponieważ większość uchodźców to młode kobiety z dziećmi. Według biskupów UKGK, liczbę tę można zwiększyć poprzez promowanie udanych przykładów integracji. Zamiast tego, rozpowszechnianie negatywnych historii, szczególnie w mediach, tylko utrudni ten proces.

fot. PAP/Alena Solomonova

Abp Szewczuk zaapelował do ministra o rozwijanie komunikacji między UKGK, społecznością ukraińską i rządem Bawarii, aby lepiej się rozumieć i ściślej współpracować. „Nasz Kościół jest gotowy na taką systematyczną i regularną komunikację” – powiedział arcybiskup.

W kontekście trwającej rosyjskiej agresji i pogarszającej się sytuacji humanitarnej na Ukrainie, biskupi poprosili ministra o dalszą pomoc Ukrainie zarówno na poziomie regionalnym, jak i krajowym. „Wiemy o roli Bawarii na poziomie krajowym. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie zaprzestać wysyłania silnych sygnałów wsparcia dla wszystkich ważnych dla Ukrainy decyzji podejmowanych w Berlinie” – powiedział zwierzchnik UKGK.

Podczas spotkania strony omówiły również przygotowania do szczytu pokojowego w Szwajcarii w dniach 15-16 czerwca, w 30. rocznicę Memorandum Budapeszteńskiego oraz konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę dla Europy i świata.

>>> Ukraina: drugi rosyjski atak na Charków; w pierwszym dwie osoby zginęły, 24 zostały ranne

Biskupi Stałego Synodu UGCC wręczyli ministrowi ikonę św. Mikołaja Cudotwórcy namalowaną na desce ze skrzynki amunicyjnej. Dar ten symbolizuje wiarę i odporność Ukrainy, a także nadzieję na sprawiedliwy pokój, który pokona wojnę. 

Ze swej strony minister stanu wręczył biskupom statuetkę lwa z herbem Bawarii. Ten gest symbolizuje wsparcie Bawarii dla Ukrainy i jej pragnienie ustanowienia sprawiedliwego pokoju.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze