Mongolia: najwyższe temperatury od 56 lat

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Mongolii temperatury w zeszłym miesiącu okazały się najwyższe od ponad pół wieku. Jedna trzecia terenów uprawnych ucierpiała w wyniku suszy, najbardziej w środkowej i wschodniej części kraju.

W czerwcu temperatury w Mongolii według meteorologów były najwyższe od 56 lat, co zagraża plonom zbóż. Mongolskie ministerstwo rolnictwa i przemysłu wprowadziło zakaz eksportu ziarna, spodziewając się bardzo niskich zbiorów jesienią.

Jak powiedział w piątek rzecznik mongolskiego instytutu meteorologii i hydrologii, S. Odbajar, „jest naprawdę sucho”. Najbardziej dotknęło to Mongolię środkową i wschodnią” – dodał.

Mongolskie stepy pustoszy ogień, co w połączeniu z suszą może doprowadzić w zimie do niedostatku paszy. Wcześniej w tym miesiącu nad Ułan Bator zawisły chmury gryzącego dymu z pożarów szalejących na północy kraju. Władze obawiają się, że niskie plony z powodu suszy nie wystarczą do wyżywienia zimą zwierząt hodowlanych.

W Mongolii dość często występują zimą wyjątkowo trudne warunki nazywane dzud, kiedy pogoda uniemożliwia bydłu i owcom wygrzebanie spod śniegu traw lub z powodu braku śniegu w stepie cierpią na brak wody. Coraz większe pustynnienie, topnienie lodowców oraz wysychanie rzek i jezior zagrażają warunkom życia mongolskich pasterzy, którzy stanowią niemal jedną trzecią ludności kraju, a hodowla jest według sekretarza mongolskiego Czerwonego Krzyża jedynym źródłem utrzymania jej połowy.

Zobacz także
Wasze komentarze