Msza św. zainaugurowała święto Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
Mszą św. w katedrze polowej zainaugurowali obchody święta żołnierze i pracownicy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Eucharystii przewodniczył ks. płk Kryspin Rak, wikariusz generalny biskupa polowego, który pełni także posługę kapelana Sztabu. Po zakończonej liturgii w Kaplicy Katyńskiej złożone zostały kwiaty i zapalony znicz. 25 października mija 105. rocznica utworzenia Sztabu Generalnego WP.
>>> 57 proc. respondentów deklaruje zamiar walki w obronie Polski w razie ataku militarnego
Budowanie wspólnoty
Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia Chorągwi Wojska Polskiego. Zebranych w katedrze polowej powitał ks. płk Kryspin Rak.
Następnie odczytane zostało przesłanie bp. Wiesława Lechowicza, który z powodu obowiązków duszpasterskich nie mógł przewodniczyć Eucharystii. Biskup polowy podziękował żołnierzom i pracownikom Sztabu za odpowiedzialną służbę oraz m.in. za współpracę z kapelanami wojskowymi.
„Pragnę wyrazić mój wielki szacunek za Wasz profesjonalizm, pozwalający wdrażać nowoczesne rozwiązania, będące inspiracją dla wszystkich struktur w Wojsku Polskim. W tej uroczystej chwili gratuluję Wam konsekwencji i zaangażowania oraz podejmowania szeregu inicjatyw wzmacniających obronność naszego kraju. Życzę, aby służba, której się podjęliście spełniała Wasze aspiracje i była źródłem satysfakcji”, napisał bp Lechowicz.
Homilię wygłosił ks. płk Sebastian Piekarski, proboszcz katedry polowej. Przywołał w niej anonimowy krótki traktat starożytnego chrześcijaństwa z II w n.e. Didache (zwany też Nauką dwunastu apostołów). Kapelan podkreślił, że zawiera on wiele wskazówek odpowiadających na pytanie, w jaki sposób należy budować wspólnotę. Opisał cechy, którymi powinno charakteryzować się ludzkie serce, które chce uczestniczyć we wspólnocie, wymienił wśród nich: wrażliwość sumienia, uczciwość w pracy i szacunek dla tego, co święte, umiejętność dziękczynienia i życia nadzieją, maksymalizm życia etycznego oraz rozwijanie talentów, które ubogacają daną wspólnotę ludzi.
– Dzisiaj za przyczyną Hetmanki Żołnierza Polskiego prośmy wspólnie, abyśmy w pełni odkrywali wymiar życia wspólnotowego, zaczynając od życia rodzinnego, a kończąc na życiu osobistym i zawodowym – zachęcał kapelan.
Życzył żołnierzom i pracownikom Sztabu Generalnego, aby ta wojskowa wspólnota „była dla nich źródłem jedności, życzliwości i braterstwa w służbie Ojczyźnie”.
Sztab Generalny Wojska Polskiego
Po zakończeniu Eucharystii gen. Piotr Błazeusz i ks. płk Kryspin Rak udali się do Kaplicy Katyńskiej, gdzie złożone zostały kwiaty i zapalony znicz. Gen. Błazeusz wpisał się do księgi pamiątkowej Kaplicy Katyńskiej.
Sztab Generalny Wojska Polskiego jest naczelną jednostką organizacyjną polskich Sił Zbrojnych. Do jego zadań należy planowanie rozwoju, mobilizacji i kierowania szkoleniem Sił Zbrojnych RP. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego odpowiada za organizację i przygotowanie do działań organu dowodzenia i stanowiska dowodzenia Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych.
25 października 1918 r. ukazał się dekret Rady Regencyjnej, który powoływał do istnienia Sztab Generalny. Jego pierwszym szefem został gen. Tadeusz Jordan-Rozwadowski.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |