Murale. Kalendarz. Ekumenizm.

Murale dziewczynki podlewającej drzewo, przedstawiający czarnoskórą kobietę zdejmującą maskę białej kobiety czy upamiętniający rocznicę urodzin twórcy międzynarodowego języka esperanto Ludwika Zamenhofa – znalazły się w ekumenicznym kalendarzu Białegostoku na 2017 rok.

Białystok muralami stoi
Kalendarz wydał Urząd Miejski w Białymstoku. W tym roku pokazano murale, które w ostatnich latach powstały w mieście. Białystok zaczyna być słynny z murali o wysokich wartościach artystycznych – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. I dlatego zdecydowano się je zamieścić w kalendarzu.

Na okładce jest najsłynniejszy białostocki mural „Dziewczynka z konewką” autorstwa Natalii Rak, który znajduje się na jednym z budynków przy alei Piłsudskiego. Mural to interpretacja artystki podlaskiej legendy o ludziach gigantach. Dziewczynka ubrana w ludową sukienkę „podlewa” rosnące w pobliżu ściany drzewo. Mural stał się na tyle sławny, że znalazł się na znaczkach pocztowych i doczekał się swoich kopii m.in. w Chorwacji i Chinach.

Czarnoskóra
W kalendarzu znalazł się też antyrasistowski mural przedstawiający czarnoskórą kobietę zdejmującą maskę białej kobiety. Jest on symbolem równości osób o różnych kolorach skóry i odpowiedzią na ataki rasistowskie, do których doszło kilka lat temu w mieście.

Jednemu z miesięcy patronuje mural „Esperanto” autorstwa Andrzeja Muszyńskiego. To najprawdopodobniej pierwszy mural, który powstał w Białymstoku. Zajmuje całą ścianę bloku przy ul. Zamenhofa. Na jednym z pięter, z balkonu spogląda na przechodniów urodzony w Białymstoku, twórca międzynarodowego języka esperanto – Ludwik Zamenhof. Mural miał upamiętniać przypadającą w 2009 roku 150. rocznicę urodzin Zamenhofa, wtedy w mieście odbył się 94. Światowy Kongres Esperanto.

W kalendarzu można również znaleźć m.in. mural „Chłopiec z dywanem” wykonany przez białoruską grupę TAKTAK, który przedstawia chłopca w ludowym stroju na tle tradycyjnej tkaniny dwuosnowowej, czy mural „Matka natura” autorstwa Magdaleny Talmon.

Kalendarz ze świętami wszystkich religii
W kalendarzu zaznaczone są wszystkie święta państwowe, katolickie, prawosławne, żydowskie i muzułmańskie, czyli związane z różnymi kulturami i religiami kojarzonymi z miastem i jego historią. Podobnie było w kalendarzach miasta w poprzednich latach.

„Wynika to z naszej wielokulturowości i pewnej tradycji” – powiedział Truskolaski. Mówił, że w pierwszych kalendarzach nie było uwzględnionych świąt różnych wyzwań, ale – jak podkreślił – wsłuchując się w potrzeby mieszkańców, zdecydowano by je włączyć i od kilku lat kalendarz jest ekumeniczny.

Ekumeniczny kalendarz ścienny wydano w nakładzie 1,5 tys. egzemplarzy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze