fot. pokolenie-jp2.pl/info.php?dzial=10, commons.wikimedia

Muzeum w Wadowicach szuka pamiątek po Edmundzie Wojtyle

Wszelkich pamiątek, jak stare fotografie, dokumenty, listy, czy przedmioty codziennego użytku, związanych z rodziną Wojtyłów – a szczególnie z bratem Karola – Edmundem, poszukuje papieskie muzeum w Wadowicach.

„W związku z przypadającą w tym roku 90. rocznicą śmierci starszego brata Ojca Świętego, zachęcamy do przejrzenia domowych archiwów i zbiorów fotograficznych. Odnalezione materiały zostaną wykorzystane w przygotowywanych przez muzeum projektach poświęconych Edmundowi Wojtyle, m.in. wystawie, publikacji i konferencji naukowej” – poinformowała rzecznik muzeum Magdalena Maślona. Szczegółowe informacje można uzyskać w biurze muzeum: w Wadowicach przy ul. Spadzistej 8, pod telefonem (33) 823 35 55 lub e-mailem: [email protected].

Karol Wojtyła z matką. fot. youtube/ Muzeum w Wadowicach

Edmund Wojtyła urodził się w Krakowie 27 sierpnia 1906 r. jako pierworodny syn Karola i Emilii Wojtyłów. Przez pierwsze lata mieszkał w tym mieście, gdzie ukończył pierwszą klasę szkoły powszechnej. Sporą część swojego życia spędził w Wadowicach, gdzie rodzina Wojtyłów mieszkała z przerwami od 1913 roku. W 1924 r. Edmund ukończył wadowickie gimnazjum i rozpoczął sześcioletnie studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po nich pracował najpierw w Krakowie i w Wadowicach, aż otrzymał stanowisko sekundariusza w szpitalu w Bielsku. Pod koniec 1932 r., podczas epidemii zaraził się od młodej pacjentki, przy której czuwał, septyczną płonicą. Zmarł 4 grudnia 1932 r. w wieku 26 lat.

Edmund Wojtyła pomimo młodego wieku był cenionym lekarzem. Po jego śmierci Rada Miejska Bielska wystosowała kondolencje do jego ojca i brata. Podczas sesji rady 22 grudnia burmistrz miasta Józef Kobiela powiedział: „Dla jego osoby i ofiarnej pracy oraz zalet jego wzniosłego charakteru zachowamy dozgonną pamięć”. Tych słów radni wysłuchali na stojąco. Pogrzeb odbył się na koszt samorządu.

Karol i Emilia Wojtyła, rodzice Karola i Edmunda, fot. wikimedia commons/Domena publiczna (autor zdjęcia nieznany)

Lekarz spoczął na cmentarzu katolickim w Bielsku. Na płycie wyryte zostały słowa: „Swe młode życie oddał w ofierze cierpiącej ludzkości”. W 1934 r. jego prochy zostały przeniesione do rodzinnego grobowca na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W latach 2010-14 zostało przebudowane. Nowa ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle – od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie Wojtyłów. Zobaczyć można m.in. elementy oryginalnego wyposażenia i osobiste rzeczy papieża.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze