PAP/Paweł Jaskółka

Na co zwrócili uwagę biskupi podczas pasterki?

Podczas tegorocznych Pasterek w kościołach całej Polski szczególnie wybrzmiało orędzie nadziei oraz przypomnienie o pokoju, którego Nowonarodzony jest Księciem. Biskupi podczas homilii szczególnie nawiązywali do otwartych Drzwi Świętych i rozpoczętego Roku Jubileuszowego.

Metropolita łódzki mówił w swojej homilii o pokoju, który można zaprowadzać siłą jak Oktawian August lub zaprowadzać miłością jak czynił to  Jezus. – My wszyscy mamy takie samo pragnienia jak Pan Bóg tzn. chcemy wyzwolenia, chcemy zwycięstwa, chcemy pokoju, chcemy owocowania, ale nie chcemy osiągać tego w taki sposób,  jak Pan Bóg nam to daje – zauważył kard. Grzegorz Ryś.

– Chrystus przychodzi do wszystkich. Nikogo nie skreśla. I tak samo my nikogo nie skreślajmy – ani w Ojczyźnie ani w Kościele ani w rodzinach. Dawajmy nadzieję. Podnośmy, nie dołujmy. Stawiajmy przy innych ludziach plus – mówił abp Adrian Galbas SAC, metropolita warszawski w parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie.

PAP/Marcin Obara

Abp Marek Jędraszewski przypomniał, że tego wieczoru podczas uroczystej Mszy pasterskiej w bazylice św. Piotra na Watykanie przez Ojca Świętego Franciszka zostały otwarte Drzwi Święte, a tym samym „otwarły się bramy” Roku Świętego. Metropolita krakowski zauważył, że ci, którzy uczestniczyć będą w wawelskiej katedrze w inauguracji jego diecezjalnych obchodów, rozważać będą tajemnicę bramy przede wszystkim jako Matki Najświętszej, sławionej w Litanii Loretańskiej jako „Brama niebieska”. – 2025 lat temu nastała pełnia czasu. Od chwili Wcielenia żyjemy w tej pełni. Jako chrześcijanie mamy obowiązek w tę pełnię każdego dnia niejako się zanurzać i w nią wchodzić, stając się synami Bożymi i dziedzicami nieba – powiedział abp Marek Jędraszewski podczas tradycyjnej Mszy św. pasterskiej w katedrze na Wawelu.

Metropolita poznański w poznańskiej katedrze podczas Pasterki nawiązał do działalności biblijnego króla Ezechiasza i wcielenia Jezusa Chrystusa. Mówił też o pragnieniu pokoju. – Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania. Niech te słowa z Betlejem dotrą do wszystkich ludzi, na wszystkich kontynentach, ponad wszelkimi granicami narodowości, języka i kultury – mówił abp Stanisław Gądecki w poznańskiej katedrze podczas Pasterki.

fot. Karol Jeliński

– Ucichnąć to znaczy znaleźć nowy wewnętrzny ład. (…) Ucichnijmy. Odnajdźmy ten ład, który pomoże nam żyć jak wiernym wyznawcom Słowa, które stało się Ciałem. Usłyszmy to Słowo. Ono mówi do nas nie tylko tej nocy – mówił bp Marek Szkudło, administrator wakującej archidiecezji katowickiej w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. W homilii mówił o wartości ciszy, dzięki której możliwe jest głębsze przeżycie tajemnicy Bożego Narodzenia.

Abp Józef Kupny W homilii mówił, że z pokorą pochylamy się nad tajemnicą Wcielenia Syna Bożego. Nad tajemnicą Jego ludzkiego i boskiego pochodzenia, bo stał się człowiekiem podobnym do nas we wszystkim oprócz grzechu – Przyjście na świat Jezusa pokazuje, że Bóg się nami interesuje. Kocha nas. Wszedł w rzeczywistość naszej historii, przyjął ciało. A zatem należy do naszego życia – mówił metropolita wrocławski.

Często tak bardzo jesteśmy zajęci sobą, nasze sprawy wypełniają całą przestrzeń i cały czas do tego stopnia, że nie zostaje już nic dla drugiego – dla bliźniego, dla ubogiego, dla Pana Boga – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Pasterce w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu. 

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Bp Wiesław Lechowicz podkreślał, że Uroczystość Bożego Narodzenia „niesie ze sobą orędzie nadziei”. – Bóg bowiem stał się człowiekiem, abyśmy mogli uczestniczyć w Jego życiu i cieszyć się perspektywą wiecznego szczęścia. Podczas tej świętej nocy i w czasie świąt Bożego Narodzenia odkrywamy zatem, że jesteśmy „pielgrzymami nadziei” – powiedział.

Bp Włodarczyk zauważył, że zaufanie potrzebuje czasu, spotkań i zaangażowania. Nie powstaje na bazie deklaracji, lecz wspólnego życia. Dlatego Bóg wchodzi tak blisko w ludzki świat, aby człowiekowi ułatwić budowanie żywej relacji. – A jakie jest nasze wyjście? – pytał biskup. – Takim drobniuteńkim fragmentem tego wyjścia jest to, że jesteśmy tutaj o nocnej godzinie. Bóg zaprasza do wyjścia ku Niemu z wygody naszej codzienności ku temu, co niewiadome: ku zbliżającej się ku nam Bożej światłości – powiedział.

fot. KAI

– Tajemnica Bożego Narodzenia nie stwarza barier, nie wznosi murów, poprzeczek, które trzeba pokonywać. Tajemnica Bożego Narodzenia dociera do każdego, przenika serca i rozbraja je z nienawiści, uprzedzeń i zakłamania. Obnaża nasze słabości, ale zarazem objawia nam moc Boga. To jest ta prosta zwyczajna droga, którą dociera do nas Bóg, który wyzwala nas z lęków, zdejmuje maski i pozwala być autentycznymi, ludzkimi, otwartymi – mówił bp Jan Glapiak w Kościanie. Poznański biskup pomocniczy przewodniczył uroczystej Pasterce w tamtejszej parafii pw. św. Jana Pawła II, gdzie budowana jest nowa świątynia.

Biskup Nitkiewicz mówił w homilii o narodzinach Dzieciątka Jezus, które chociaż zewnętrznie podobne do innych niemowląt, przyniosło zbawienie ludzkości. Jak podkreślił, pełne zrozumienie misterium wcielenia wymaga czasu nawet dla osób zaangażowanych religijnie, ale niezależnie od tego Jezus Chrystus ratuje nas już teraz od śmierci wiecznej swoją zbawczą mocą. –  Dzieciątko Jezus cieszy się każdym, kto nawiedził betlejemską grotę, każdym kto przekroczył progi naszej katedry i jeszcze przyjdzie na Mszę św. Raduje się z naszych darów, ze spowiedzi i przyjętych Komunii św., z modlitwy i dobrych słów, z prezentów zrobionych najbliższym oraz nieznajomym znajdującym się w potrzebie.

– Boże Narodzenie jest po to, abyś kolejny raz uwierzyła, abyś uwierzył, że miłość jest możliwa, że jest nadzieja, która nie zawodzi, że Bóg jest z tobą nie w pięknych słowach czy tanim pocieszeniu, ale stając się jednym z nas – mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. pasterskiej sprawowanej w Noc Bożego Narodzenia w katedrze gnieźnieńskiej.  

Bp Wojciech Polak, PAP/Paweł Jaskółka

– Uwolnijmy poprzez te święta naszą nadzieję. Mimo ciemności świata, niech zajaśnieje nam Chrystus – apelował abp Adam Szal podczas Pasterki w bazylice archikatedralnej w Przemyślu.

Bp Krzysztof Zadarko podkreślił, że betlejemska rzeczywistość chociaż odległa, rodziła dylematy, które od wieków niezmiennie towarzyszą człowiekowi. – Ileż dziś zamyka się drzwi przed Jezusem Chrystusem – już nie w betlejemskiej gospodzie, ale w naszych do niedawna katolickich domach? Ileż zamyka się drzwi w zakładach pracy, w szkołach i w niejednym szpitalu i urzędzie? – pytał bp Zadarko podczas Pasterki sprawowanej w koszalińskiej katedrze. 

– Prawda Bożego Narodzenia z tą niezwykłą miłością Boga pragnie zagościć w sercach ludzi, przebija się ogromną mocą prowadząc jednych ludzi do drugich” – podkreślił bp Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej, wskazując na niezniszczalność prawdy Bożego Narodzenia, która przetrwała wieki oraz różne próby zredukowania jej do czysto materialnego wymiaru.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze