Fot. Flickr/Catholic Church England and Wales (CC BY-NC-ND 2.0)

Na Jasną Górę z pielgrzymką przybyli… przewodnicy turystyczni!

Podzielmy się z uchodźcami z Ukrainy polskim bogactwem w każdym jego wymiarze – zachęcił przewodników turystycznych bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. migracji, turystyki i pielgrzymek. Na Jasnej Górze rozpoczęła się dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników Turystycznych.

>>> Wciąż możemy się uśmiechać [FELIETON]

– To jest niezwykle budujące, że ci którzy przybywają z Ukrainy przeżywają swego rodzaju szok, że doznają takiej niezwykłej gościnności – mówił duchowny. – I jeśli trafią na dobre, życzliwe serce to okazuje się, że dostają nie tylko kromkę chleba czy dach nad głową, ale w tej gościnności doznają też pociechy, takiego zagwarantowania, że tu jesteś bezpieczny, że nic ci nie grozi, wręcz przeciwnie damy ci wszystko co mamy, żebyś tylko z tej traumy wyszedł – zauważył bp Zadarko.

>>> Ksiądz Pawlukiewicz a wojna. Z jakimi słowami zostawił nas znany kaznodzieja?

Dodał, że dla przewodników, którzy odkrywają na co dzień piękno naszego kraju, poprzez ukazywanie polskiej historii, zabytków, przyrody i to sprawia, że człowiek się wewnętrznie buduje, spotkanie z uchodźcami jest szansą, by dzielić się z nimi polskim bogactwem w każdym jego wymiarze. Zachęcił, by docierać, zwłaszcza do tych, którzy wciąż np. z powodu nieznajomości języka, czują się u nas obco.

Myślami z Ukrainą

Danuta Szaparewicz od 30 lat przewodnik miejski po Wrocławiu podkreśla, że myślami są dziś z Ukrainą, tym bardziej, że tam są ich koledzy, „bo niejednokrotnie my tam jeździliśmy albo oni jeździli do nas”. Pielgrzymce towarzyszy zachęta św. Pawła z 1 Listu do Koryntian „Przypatrzcie się bracia [i siostry] powołaniu waszemu”. Część pielgrzymkową tradycyjnie poprzedził dzień skupienia, który poprowadził ks. Aleksander Radecki z arch. wrocławskiej.

Tradycyjnie zjazd środowiska przewodnickiego jest okazją nie tylko do wspólnej modlitwy, ale także sposobnością do pogłębienia wiedzy o miejscach kultu religijnego w Polsce. Ponieważ organizatorami pielgrzymki w tym roku są przewodnicy dolnośląscy, stąd mowa będzie o związkach Wrocławia z Lwowem po II wojnie światowej, miejscach kultu św. Edyty Stein we Wrocławiu i Lublińcu, historii dominikanów we Wrocławiu na przestrzeni dziejów.

Spotkania są także okazją do zwrócenia uwagi na rolę przewodników turystycznych w kształtowaniu postaw patriotycznych, w edukacji i promocji walorów ojczystej ziemi, historii kraju.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze