Billboardy: „Oszukani, bezbronni, nasi bliźni – my możemy ich ocalić”
Rozpoczyna się kampania społeczna, która ma na celu pokazanie, że niezbędne jest pilne zorganizowanie profesjonalnej pomocy humanitarnej w strefie stanu wyjątkowego. Jest to wspólny głos organizacji pomocowych z apelem do rządu i Polaków w sprawie migrantów przedostających się do Polski. Tytuł kampanii brzmi: „Oszukani, bezbronni, nasi bliźni – my możemy ich ocalić”.
W całej Polsce na billboardach, przystankach i biletomatach Polacy zobaczą plakaty przedstawiające rodzinę migrantów w lesie oraz odnośnik do specjalnej strony internetowej, odsyłający do szczegółów działań. Kampanię tworzy kilkanaście organizacji m.in. Klub Inteligencji Katolickiej, Grupa Granica, Polska Akcja Humanitarna, Rodziny bez Granic i Medycy na Granicy.
Chcemy uświadomić, że w naszym kraju, bardzo blisko nas, ludzie są zmuszani do tułaczki po lasach. Często spragnieni, głodni, wyziębieni, chorzy. Bez względu na przyczyny, jakie przywiodły ich na granicę, nie możemy pozwolić, by te osoby cierpiały i umierały na naszej ziemi (Maciej Mandelt ze Stowarzyszenia Nomada, Grupa Granica).
Mamy możliwość
– Jesteśmy dużym krajem w środku Europy. Mamy możliwość zareagować na obecną sytuację inaczej – dodaje Agnieszka Kosowicz z Fundacji Polskie Forum Migracyjne. – Trzymanie całych rodzin w zimnym lesie nie przyczynia się do naszego bezpieczeństwa i nic przez to nie zyskujemy, a cierpi tylko wizerunek naszego społeczeństwa. Przekaz kampanii kierowany jest nie tylko do rządzących, ale przede wszystkim do wszystkich mieszkanek i mieszkańców kraju, którzy nie zgadzają się na cierpienie migrantów. – Niezależnie od poglądów politycznych, Polki i Polaków powinna łączyć solidarność, nakazująca nakarmić głodnych i pomóc potrzebującym – to nasz wkład w kulturę europejską – mówi Laura Gilewska-Kubkowska z Rodzin Bez Granic. – Chcemy, by społeczeństwo pokazało swoją postawą, że nie może być przyzwolenia na cierpienie ludzi, którzy znaleźli się w pułapce w polskim pasie przygranicznym.
Pas przy granicy z Białorusią został ogłoszony strefą stanu wyjątkowego na początku września. Od tego czasu organizacje pomocowe, aktywiści czy media nie mają do niej wstępu, a osobom w potrzebie mogą pomagać jedynie mieszkańcy strefy. – Wiemy, że najwięcej migrantek i migrantów potrzebujących pomocy jest tuż obok granicy – mówi Rafał Grzelewski z Polskiej Akcji Humanitarnej. – Dlatego dopuszczenie tam do działania profesjonalnych organizacji pomocowych jest niezbędne, żeby skutecznie pomóc osobom chorym, wyziębionym i skrajnie wyczerpanym.
>>> W przygranicznych parafiach staną Namioty Nadziei Caritas Polska
Kampania tworzona przez organizacje o bardzo różnym profilu działalności ma za zadanie także pokazać, że niezależnie od tego, jak oceniamy podłoże kryzysu na granicy, najważniejsze jest ratowanie ludzkiego zdrowia i życia. Do akcji może włączyć się każdy. Gotowe do pobrania materiały znajdują się na stronie https://ratujmyludzinagranicy.pl.
Zbiórka w diecezji kieleckiej
Biskup kielecki Jan Piotrowski zwraca się z prośbą o przeprowadzenie we wszystkich parafiach diecezji kieleckiej zbiórki do puszek w niedzielę 21 listopada 2021 r. – zebrane kwoty będą przeznaczone na pomoc migrantom na granicy polsko-białoruskiej. Jest to odpowiedź na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, by pomóc migrantom na granicy polsko-białoruskiej, bez względu na okoliczności ich przybycia.
>>> W niedzielę, 21 listopada w kościołach zbiórka na pomoc migrantom
Przewodniczący KEP zwrócił uwagę, że Kościół w Polsce od początku kryzysu migracyjnego, za pośrednictwem Caritas Polska i Caritas diecezjalnych świadczy w miarę swoich możliwości, pomoc migrantom. Potrzeby jednak wciąż rosną, dlatego bp Jan Piotrowski zwraca się do wiernych i wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie duchowe i finansowe. „Bez uszczerbku dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej i jej obywateli osobom potrzebującym trzeba okazać naszą solidarność. Zebrane środki – za pomocą Caritas Polska – będą przeznaczone na finansowanie działań pomocowych na granicy Polski w porozumieniu z parafiami przygranicznymi i służbami Straży Granicznej” – można przeczytać w piśmie zamieszczonym na stronie internetowej diecezji kieleckiej.
Galeria (7 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |