fot. PAP/Darek Delmanowicz

NA ŻYWO: Koronawirus w Polsce [2 kwietnia]: 2946 zakażonych, 57 zmarłych. Dziś wykonano już ponad 5,3 tys. testów

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

254 nowe przypadki zakażenia, 7 kolejnych ofiar

2020-04-02 21:17:00

Poznań: powstaną dwa izolatoria

Około 320 pokoi dla osób oczekujących na wynik testu na obecność koronawirusa lub chorych na COVID-19 z łagodnym przebiegiem choroby, ma być dostępnych w dwóch izolatoriach na terenie Poznania. W czwartek w izolatorium przekształcony został hotel w centrum miasta.

2020-04-02 19:30:56

Małopolskie: pomoc wojska

W Małopolsce wojsko zapewni transport personelowi medycznemu, który pobiera wymazy od podejrzanych o zakażenie koronawirusem. Do tej pory organizowały to: szpital wojskowy w Krakowie, Małopolska Kolumna Transportu Sanitarnego i szpital powiatowy w Myślenicach.

2020-04-02 18:55:10

POLREGIO: miesięczny za złotówkę dla pracujących w ochronie zdrowia

Od soboty 4 kwietnia m.in. lekarze, pielęgniarki, położne, farmaceuci, diagności laboratoryjni będą mogli korzystać z pociągów POLREGIO z biletem miesięcznym za symboliczną złotówkę – podała w czwartek spółka POLREGIO w komunikacie.

2020-04-02 17:46:17

Naukowcy z Gdańska pracują nad testem na koronawirusa

Nad szybkim testem przesiewowym na koronawirusa pracuje grupa naukowców z Instytutu Biotechnologii i Medycyny Molekularnej w Gdańsku i z firmy SensDx. Według kierownika zespołu test może być kilka razy tańszy, niż te wykonywane obecnie.

2020-04-02 17:38:18

Radom: zaczyna brakować miejsc w szpitalach dla zakażonych koronawirusem

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, w którym potwierdzono koronawirusa u 115 osób, ma trudności z przeniesieniem pacjentów z pozytywnym wynikiem na leczenie do innych placówek. W regionie radomskim zaczyna brakować miejsc dla chorych z COVID-19.

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego (tzw. szpitala na Józefowie) Karolina Gajewska, lecznica ma poważny problem z relokowaniem pacjentów z wynikami dodatnimi, którzy potrzebują hospitalizacji. W ostatnich dniach lawinowo wzrosła liczba osób zakażonych wśród pracowników i personelu szpitala; obecnie wynosi 115 osób.

2020-04-02 17:32:00

Włochy: 400 euro kary dla proboszcza

Karę w wysokości 400 euro wymierzyli karabinierzy w Kalabrii na południu Włoch proboszczowi, który w samotnej procesji przeszedł z krzyżem przez miasteczko. Tym samym złamał obowiązujący tam zakaz wszelkich procesji, o którym został powiadomiony.

Do zdarzenia, opisanego w czwartek przez włoskie media, doszło w miejscowości Rocca Imperiale koło Cosenzy. 76-letni proboszcz przeszedł uliczkami miasteczka, liczącego 3300 mieszkańców, niosąc krzyż. Na opublikowanych zdjęciach widać, że miał maseczkę ochronną, a krucyfiks trzymał przez kawałek białej tkaniny.

Karabinierzy wymierzyli mu grzywnę za to, że procesja odbyła się bez żadnej zgody i wbrew zakazom wprowadzonym przez burmistrza w ramach walki z pandemią koronawirusa.

2020-04-02 17:03:42

MZ: 5 osób zmarło

2020-04-02 16:32:09

59 nowych przypadków zakażeń

2020-04-02 16:29:14

Rekordowa liczba testów

2020-04-02 16:16:41

Wrocław: koronawirus w centrum onkologii

O zdiagnozowaniu ośmiu nowych przypadków zakażenia w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO) we Wrocławiu poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka tego szpitala Agnieszka Czajkowska.

„Testy wykazały, że mamy łącznie 19 osób zakażonych koronawirusem. Są wśród nich lekarze, pielęgniarki, personel pomocniczy i trzech pacjentów. Wszyscy badani nie wykazywali typowych objawów zakażenia, ale zgodnie z procedurami bezpieczeństwa przebywają na kwarantannie poza szpitalem” – przekazała Czajkowska.

2020-04-02 16:11:19

Podlaskie: 32-latek na kwarantannie zorganizował imprezę dla znajomych

32-letni mieszkaniec powiatu monieckiego (Podlaskie) podczas obowiązującej go kwarantanny zorganizował w domu imprezę. Decyzją służb sanitarnych siedem osób zostało objętych kwarantaną po tym zdarzeniu – poinformowała w czwartek podlaska policja.

Moniecka policja we wtorek wieczorem otrzymała informację o hucznej imprezie trwającej u 32-latka objętego kwarantanną. Zgłaszający dodał, że bawi się na niej kilka osób.

Na policję zadzwoniła także żona jednego z mężczyzn, który uczestniczył w imprezie. Kobieta dodała, że mąż wrócił z imprezy zorganizowanej przez mężczyznę objętego kwarantanną, a teraz ona boi się o zdrowie swoje i dziecka.

2020-04-02 14:44:02

Siódmy przypadek koronawirusa w Watykanie

W Watykanie potwierdzono siódmy przypadek koronawirusa – poinformowało w czwartek biuro prasowe. Zapewniło jednocześnie, że w tamtejszych instytucjach i urzędach prowadzona jest jedynie niezbędna i nieodraczalna dzialalność.

W komunikacie przekazanym dziennikarzom dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni napisał, że zakażony jest świecki pracownik. Przebywa on w izolacji od połowy marca, gdy potwierdzono obecność wirusa u jego żony, zatrudnionej we włoskim szpitalu.

2020-04-02 14:38:37

Warszawa: w nocy pierwsza dezynfekcja ulic

W nocy z czwartku na piątek rozpoczynamy dezynfekcję ulic wodą wysoko ozonowaną. Wszystko w celu skutecznej walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa – poinformowała PAP rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

Jak poinformowała Gałecka, ozonowanie ulic Warszawy rozpocznie się zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego o godz. 22 w czwartek na tzw. „Patelni” przy metrze Centrum i będzie trwało do godz. 6 w piątek. Dezynfekcja będzie przeprowadzana co noc. „Inspektor sanitarny zalecił taką porę ozonowania, ponieważ nie ma wtedy ludzi w przestrzeni publicznej” – wytłumaczyła w rozmowie z PAP.

2020-04-02 12:43:44

Kalisz: strażacy wracają do pracy

Zakończyła się dekontaminacja kaliskiej jednostki Państwowej Straży Pożarnej, w której służy strażak ze stwierdzonym koronawirusem – poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Sławomir Brandt.

„Szybkie przywrócenie jednostki do funkcjonowania było m.in. możliwe dzięki zadysponowaniu przez wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP wsparcia z sąsiednich komend, tj. z Pleszewa, Koła, Turku i Ostrzeszowa” – wyjaśnił bryg. Sławomir Brandt.

Jednostka ratowniczo-gaśnicza nr 1 komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu została w środę czasowo wyłączona z pracy z powodu wykrycia koronawirusa u jednego ze strażaków.

2020-04-02 12:19:17

Produkcja przyłbic idzie pełną parą!

Politechnika Białostocka przy wsparciu materiałowym i finansowym lokalnych firm produkuje ochronne przyłbice, które przekazywane są szpitali i placówek medycznych w Podlaskiem. Ponad 200 przyłbic już trafiło do kilku szpitali w Białymstoku, Łomży i Bielsku Podlaskim.

Produkcja Politechniki Wrocławskiej, fot. PAP/Maciej Kulczyński

Produkcją przyłbic ochronnych zajmuje się wydział mechaniczny Politechniki Białostockiej. „Oprócz maseczek i rękawic to w tej chwili podstawowy sprzęt ochronny dla lekarzy, pielęgniarek oraz ratowników medycznych, którzy znajdują się na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem” – poinformowała rzecznika uczelni.

fot. PAP/Maciej Kulczyński

Różne samorządy również włączają się w pomoc w dostarczaniu środków ochronnych. Urząd miasta podkrakowskiej Skawiny kupił 17 tys. jednorazowych rękawiczek, które rozdaje bezpłatnie lokalnym przedsiębiorcom prowadzącym sklepy. Pracownicy tych placówek otrzymali także 500 maseczek. Burmistrz Skawiny informuje, że samorządowa akcja jest formą wsparcia dla lokalnego biznesu w obliczu wprowadzonych od czwartku nowych przepisów i ograniczeń w handlu w związku z pandemią koronawirusa w Polsce.

2020-04-02 11:54:24

79 nowych zakażeń, 2 nowe ofiary koroanwirusa

Jest 79 nowych przypadków zakażenia koronwirusem potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. – informuje Ministerstwo Zdrowia.

 

Potwierdzone przypadki dotyczą: 22 osób z woj. śląskiego, 14 osób z woj. lubelskiego, 12 osób z woj. wielkopolskiego, 11 osób z woj. małopolskiego, 5 osób z woj. pomorskiego, 4 osób z woj. dolnośląskiego, 3 osób z woj. opolskiego, 3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 2 osób z woj. łódzkiego, 2 osób z woj. zachodniopomorskiego oraz 1 osoby z woj. świętokrzyskiego.

 

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia informuje o śmierci dwóch osób zakażonych koronawirusem: 59-letniego mężczyzny ze szpitala w Tychach oraz 88-letniej kobiety ze szpitala w Łańcucie, która miała choroby współistniejące.

2020-04-02 11:28:51

W środę skontrolowano 11,3 tys. osób wjeżdżających do Polski

W ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej we wtorek skontrolowano 11,3 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym 7,2 tys. na granicy wewnętrznej z krajami UE – poinformowała w czwartek Straż Graniczna.

fot. PAP/Marcin Bielecki

Ograniczenia w ruchu granicznym obowiązują od 15 marca. Początkowo wprowadzono je na dziesięć dni. Obecnie – zgodnie z zapowiedzią szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego – mają potrwać do 13 kwietnia.

Granice są zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców, a wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie. Powyższe wytyczne to wynik rozporządzeń MSWiA opublikowanych 14 marca w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z nimi wprowadzono tymczasowy zakaz wykonywania lądowania w polskich portach lotniczych międzynarodowych lotów pasażerskich z wyjątkiem lotów przewożących obywateli polskich na terytorium Polski samolotami wyczarterowanymi na zlecenie premiera.

2020-04-02 10:28:00

Pomoc psychologiczna i psychiatryczna w czasach pandemii

Pracownicy służby zdrowia, chorzy w szpitalach zakaźnych i osoby przebywające na kwarantannie mogą liczyć na pomoc psychiatrów i psychoterapeutów z Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

fot. unsplash

Zespół specjalistów z Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu uruchomił w ramach przychodni Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego specjalny program wsparcia na czas epidemii.

 

Psychiatrzy i psychoterapeuci na początku objęli opieką pracowników służby zdrowia. Potem specjalistyczne porady rozszerzono na chorych w szpitalach zakaźnych i na osoby na kwarantannie. Pomoc specjalistów z Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego skierowana jest również do studentów i doktorantów, a w szczególności do obcokrajowców niemogących wrócić do swoich bliskich.

2020-04-02 09:27:07

5 tys. pożyczki dla mikroprzedsiębiorców

Mikroprzedsiębiorcy mogą wnioskować o niskooprocentowaną pożyczkę do 5 tys. zł na prowadzenie działalności gospodarczej, np. na pokrycie kosztów wynajmu lokalu. Pożyczka wraz z odsetkami może zostać umorzona, jeśli mikroprzedsiębiorca przez 3 miesiące nie zmniejszy stanu zatrudnienia.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazuje, że pożyczka w wysokości do 5 tys. zł ma umożliwić mikroprzedsiębiorcom pokrycie bieżących kosztów, takich jak np. podatki, składki czy koszty wynajmu lokalu.

fot. PAP/Wojtek Jargiło

Pożyczka będzie wypłacana jednorazowo, nie później niż w ciągu 7 dni kalendarzowych od dnia podpisania umowy pożyczkowej. Okres jej spłaty nie może przekroczyć 12 miesięcy, przy czym rozpoczęcie spłaty pożyczki będzie następowało po trzymiesięcznym okresie karencji.

2020-04-02 08:26:25

Dzień dobry!

Dzień dobry. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo na temat stanu pandemii koronawirusa w Polsce. Stan na 2 kwietnia 2020.

2020-04-02 08:10:08
Zobacz także
Wasze komentarze