EPA/Joédson Alves

Na żywo: koronawirus w Polsce [28 maja]: 22 825 zakażonych osób, 1 038 chorych zmarło

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dane o osobach w kwaratannie

Rozszerzenie katalogu podmiotów, którym będą przekazywane dane o osobach odbywających kwarantannę, o sądy, prokuratorów i kuratorów sądowych – zakłada projekt rozporządzenia, który w czwartek trafił do konsultacji roboczych.

Chodzi o projekt rządowego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Projekt – w związku z planowanym wprowadzeniem kolejnego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 – trafił właśnie do konsultacji roboczych.

2020-05-28 23:16:57

Zakażeni pacjenci ze szpitala na Józefowie przewiezieni do szpitali zakaźnych

17 pacjentów Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, u których w ostatnich dniach potwierdzono zakażenie koronawirusem, zostało przetransportowanych do szpitali zakaźnych – poinformowała rzeczniczka lecznicy.

fot. PAP/Leszek Szymański

„Obecnie nasz szpital jest wolny od zakażeń. Transport pacjentów z dodatnim wynikiem na obecność SARS-CoV-2 zakończył się w środę” – przekazała rzeczniczka. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu był na przełomie marca i kwietnia jednym z największych ognisk koronawirusa w Polsce. Pod koniec kwietnia sytuacja ustabilizowała się. W szpitalu nie było żadnych przypadków zakażeń. W środę szpital potwierdził, że koronawirus znów pojawił się na szpitalnych oddziałach. Zakażenia stwierdzono u 17 pacjentów i 5 osób z personelu.

2020-05-28 22:48:47

Ognisko koronawirusa w parafii

W parafii w Pliszczynie pod Lublinem wykryto ognisko koronawirusa. Kościół jest zamknięty, nie odbywają się w nim nabożeństwa. Osoby, które od niedzieli 17 maja przyjmowały komunię św., mogą się kontaktować z sanepidem – zalecił proboszcz.

„W połowie maja pojawiło się ognisko koronawirusa w naszej parafii, zwłaszcza we wspólnocie Księży Sercanów” – poinformował w komunikacie na stronie internetowej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Pliszczynie jej proboszcz ks. Tadeusz Michałek. „Osoby, które od niedzieli 17 maja przyjmowały Komunię Świętą (także z rąk Szafarza świeckiego) mogą ewentualnie powiadomić o tym fakcie sanepid i zasięgnąć dalszych rad” – zaznacza
proboszcz.

fot. EPA/JOSE JACOME

W Pliszczynie mieści się dom zakonny księży sercanów. Jak podał proboszcz, duszpasterze są objęci kwarantanną, a u dwóch księży badania dotychczas wykazały zakażenie koronawirusem.

2020-05-28 21:14:28

Sytuacja na Śląsku nie jest łatwa, ale opanowana?

Sytuacja na Śląsku jest opanowana, choć nikt nie mówi, że jest łatwa – ocenił w czwartek prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że wszystkie ogniska zakażeń koronawirusa zostały zduszone i ze względu na realizowane procedury nie ma zagrożenia.

fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Prezydent podczas czwartkowej sesji „Pytań i odpowiedzi” na Facebooku był pytany o sytuację epidemiczną na Górnym Śląsku. „Sytuacja jest opanowana, chociaż nikt nie mówi, że jest łatwa, ale jest opanowana” – zapewnił Duda. „Nie ma paniki i zagrożenia, ponieważ są systematycznie realizowane kolejne procedury” – dodał.

„Jeśli są zabezpieczone miejsca w szpitalach i nie ma zagrożenia, że tych miejsc zabraknie, jeśli liczba chorych hospitalizowanych jest relatywnie niewielka i nie brakuje środków ochrony życia, jeśli osoby, które są związane z ogniskami epidemii są testowane, zostały przebadane, poddane kwarantannie, to znaczy, że wszystkie działania są systematycznie prowadzone i to znaczy, że sytuacja jest opanowana” – powiedział Duda.

2020-05-28 20:03:07

Koronawirus u fryzjera?

Nawet 60 klientów, którzy w ostatnich dniach korzystali z usług salonu fryzjerskiego w Wieluniu (Łódzkie), mogło zarazić się koronawirusem podczas kontaktu z jedną z fryzjerek. Zakażenie u kobiety wykryto podczas testów prowadzonych wśród rodzin związanych z fabryką mebli w Kępnie.

fot. unsplash

Jak podało Radio Łódź, wieluński sanepid wszczął w środę dochodzenie epidemiologiczne wobec 60 osób, które odwiedziły w ostatnich dniach jeden z salonów fryzjerskich w Wieluniu. Działania podjęto po tym, jak obecność koronawirusa potwierdzono u pracującej tam fryzjerki. Kobieta została przebadana w ramach testów prowadzonych wśród rodzin związanych z fabryką mebli w Kępnie, gdzie wystąpiło ognisko zakażeń koronawirusem.

2020-05-28 18:51:34

225 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 8 kolejnych osób

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 225 osób. 69 przypadków dotyczy Śląska, 65 – Mazowsza, 46 woj. łódzkiego. Resort poinformował także o śmierci 8 kolejnych osób.

Resort zdrowia przekazał, że nowe przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (69), mazowieckiego (65), łódzkiego (46), wielkopolskiego (12), dolnośląskiego (11), świętokrzyskiego (6), małopolskiego (5), opolskiego (3), podlaskiego (3), podkarpackiego (2), pomorskiego (2) i lubuskiego (1). Ministerstwo poinformowało o śmierci 8 kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Najstarsza zmarła osoba to 93-letnia kobieta, najmłodsza to 58-letni mężczyzna.

2020-05-28 18:13:39

127 nowych zakażeń, 2 kolejne osoby zmarły

2020-05-28 10:03:34

MZ przypomina o nowych przepisach wchodzących w życie 30 maja

2020-05-28 07:41:21

Pięć osób z łowickiej pielgrzymki nadal idzie do Częstochowy

Pięć osób z rozwiązanej we wtorek – z uwagi na przepisy dotyczące epidemii – 365. Łowickiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę nadal idzie do częstochowskiego sanktuarium – poinformował w środę przewodnik pątników, ksiądz Wiesław Frelek, na antenie diecezjalnego Radia Victoria.

„Jak Pan Bóg przykazał krzyż nas prowadzi i idziemy ku Jasnej Górze. Pięć osób idzie, natomiast gdzieś tam od Piotrowa dołączy kolejnych pięć, a te które teraz idą będą odpoczywać” – relacjonował w Radiu Victoria ksiądz Frelek.

Opiekun pątników dodał, że „nikt nie jest tak strzeżony jak pielgrzymi z Łowicza”. Z relacji księdza o rozmowach z przedstawicielami policji wynika że pięć osób z krzyżem, w odpowiednich odstępach, w maseczkach, może podążać na Jasną Górę.

Pielgrzymka wyruszyła z Łowicza na Jasną Górę w poniedziałek. Uczestniczyło w niej ponad 150 osób, które pierwszego dnia wędrówki zostały zatrzymane przez policję w okolicach Słupi (powiat skierniewicki) po przebyciu ok. 30 kilometrów.

2020-05-28 07:09:12

Dzień dobry, rozpoczynamy dzisiejszą relację!

Mamy w tej chwili 22 473 zakażonych osób, 1 028 chorych zmarło.

2020-05-28 07:03:26
Zobacz także
Wasze komentarze