fot. PAP/Wojtek Jargiło

Na żywo: Koronawirus w Polsce [3 maja]: 13 639 zarażonych, 678 zmarłych

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Od 4 maja można znowu korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych

Pacjenci i fizjoterapeuci powinni nosić maseczki, a po każdym zabiegu wymagana będzie dezynfekcja stanowiska – wskazano w wytycznych dla gabinetów fizjoterapeutycznych opublikowanych przez Ministerstwo Rozwoju.

fot. pixabay

2020-05-03 22:39:03

Szybkie testy na koronawirsua

Zakład Mikrobiologii Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. rozpoczął wykonywanie szybkich testów diagnostycznych do wykrywania zakażenia koronawirsuem na aparacie GeneXpert Real Time PCR; wynik takiego testu otrzymujemy maksymalnie w ciągu godziny.

Jak poinformowała Katarzyna Wojtowicz z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp., oznaczeniom zostały poddane wymazy od pacjentów, którzy planowo są przyjmowani na oddziały szpitalne. Amerykańskie testy dotarły do Gorzowa w ostatni dzień kwietnia. Ich zakup był możliwy dzięki dotacji w wysokości 2,5 mln zł od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

fot. PAP/Piotr Augustyniak

2020-05-03 20:38:13

Poznań: od poniedziałku wznawiają działalność korty, boiska i obiekty hotelowe POSiR

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji (POSiR) od poniedziałku wznawiają funkcjonowanie kortów, boisk i obiektów hotelowych. W pierwszej kolejności ruszy m.in. Hotel Camping Malta, obiekty Młodzieżowego Ośrodka Sportowego na Śródce oraz boisko piłkarskie na Golęcinie.

 

Rzecznik prasowy POSiR Filip Borowiak poinformował, że na udostępnionych od 4 maja obiektach, Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji wprowadzają specjalne zasady użytkowania. Przypomniał, że osoby korzystające z boisk i kortów nie muszą zasłaniać twarzy. Poza kortami i boiskami należy używać maseczek. Z uwagi na stan epidemii nie będą dostępne szatnie oraz pomieszczenia sanitarne z wyjątkiem toalet. Nie będzie również możliwości wypożyczenia sprzętu sportowego – piłki, rakiety tenisowe itp. należy przynieść ze sobą.

2020-05-03 20:23:38

Akcja "zamaskowany senior"

W ramach akcji „Zamaskowany senior” w Grudziądzu za pośrednictwem m.in. klubów seniora do osób starszych trafią pakiety ochrony osobistej. Maseczki nieodpłatnie otrzymają od Urzędu Miasta osoby powyżej 65. roku życia.

 

„Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski zdecydował, że najbardziej potrzebujący seniorzy otrzymają pakiety ochronne od miasta. W praktyce oznacza to, że od poniedziałku 4 maja starsi grudziądzanie, którzy nie mają możliwości zapewnienia sobie maseczki ochronnej, będą mogli otrzymać ją bezpłatnie” – poinformowała rzeczniczka magistratu Beata Adwent.

Europosłanka Elżbieta Rafalska (rozdaje biało-czerwone maseczki z okazji obchodów Święta Flagi Rzeczpospolitej w Gorzowie Wielkopolskim, fot. PAP/Lech Muszyński

2020-05-03 20:19:08

3945 osób zakażonych koronawirusem wyzdrowiało

3945 osób zakażonych koronawirusem wyzdrowiało, 2761 jest hospitalizowanych, 96 tys. 612 osób jest objętych kwarantanną, 18 tys. 306 jest objętych nadzorem epidemiologicznym – poinformowało w niedzielę na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.

2020-05-03 13:55:00

Zasady bezpieczeństwa

2020-05-03 13:15:00

MZ: 318 nowych zakażeń koronawirusem, 15 osób zmarło

2020-05-03 13:05:00

Wytyczne MR dla hoteli i obiektów oferujących miejsca noclegowe

Ograniczenie liczby gości jednocześnie znajdujących się w obiekcie, czy bezwzględny zakaz przebywania tam osób nie zakwaterowanych – to niektóre wytyczne funkcjonowania branży hotelarskiej przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju.

Zgodnie z nowymi zasadami funkcjonowania, usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. Ograniczona będzie liczba gości, którzy jednocześnie mogą znajdować się w obiekcie. Ich właściciele powinni umieszczać w widocznym miejscu (przed wejściem i w recepcji) informację o maksymalnej liczbie klientów, którzy mogą jednocześnie przebywać w danej części budynku.

Każdy obiekt będzie musiał stosować iloraz: liczba pokoi razy dwie osoby. Ministerstwo zaleca także ograniczenie do minimum czasu przebywania gościa przy recepcji. Bezwzględny zakaz przebywania w hotelu, obiekcie czy pensjonacie będzie dotyczył osób tam nie zakwaterowanych.

Konieczne jest również umieszczenie na terenie hotelu/pensjonatu dozowników z płynem do dezynfekcji rąk dostępnych dla gości, a w szczególności przy wejściach na teren obiektu, w obszarze recepcji, przy wejściu do wind oraz przy wyjściu z toalet.

MR rekomenduje też zapewnienie możliwości zakupu maseczek ochronnych w recepcji. Po każdym kliencie zaleca się rutynowe sprzątniecie pokoju i dezynfekcję wszystkich powierzchni dotykowych (w tym oparcia krzeseł), sprzętu (np. piloty) i łazienki oraz gruntowne wywietrzenie pomieszczenia. Pokój można ponownie wynająć po zakończeniu dezynfekcji. Zalecana jest również dezynfekcja sprzętów hotelowych udostępnianych gościom (np. rower, kajak itp.) po każdym użyciu.

2020-05-03 07:13:00

Wytyczne dla bibliotek: preferowane udostępnianie zbiorów w trybie wypożyczeń na zewnątrz

Zachęcamy do korzystania z dostępnych zasobów on-line, preferujemy również udostępnianie zbiorów w trybie wypożyczeń na zewnątrz – wskazano w wytycznych dla bibliotek opublikowanych przez Ministerstwo Rozwoju.

2020-05-03 07:10:00

MR przygotowało wytyczne dot. funkcjonowania sklepów budowlanych i meblarskich

Zapewnienie informacji o konieczności utrzymania ograniczonej liczby osób w sklepie, czy rezygnacja z organizowania animacji na ich terenie – to niektóre wytyczne dotyczące funkcjonowania sklepów budowlanych i meblarskich przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju.

2020-05-03 07:08:00

MR przedstawiło wytyczne dla galerii handlowych i stref gastronomicznych

Zachowywanie dystansu, dbałość o higienę i dezynfekcję sprzętu, zakaz spożywania żywności na terenie galerii – m.in. takie wytyczne przygotował resort rozwoju we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym dla galerii i centrów handlowych, które zostaną otwarte 4 maja.

„Należy ograniczyć do niezbędnego minimum spotkania i narady wewnętrzne. Spotkania powinny być prowadzane przy otwartych oknach, z zachowaniem rekomendowanych przez służby sanitarne odległości między osobami (minimum 2 m). W miarę możliwości lepiej wybierać kontakt telefoniczny i/lub mailowy” – czytamy.

Zgodnie z rekomendacjami klienci powinni też mieć możliwość zakupu maseczek w przynajmniej jednym sklepie znajdującym się na terenie obiektu handlowego lub w punkcie ustanowionym przez zarządcę obiektu, ewentualnie w automacie do zakupu maseczek.

2020-05-03 07:06:00

Wytyczne dla gabinetów fizjoterapeutycznych: obowiązkowe maseczki i dezynfekcja stanowisk

Pacjenci i fizjoterapeuci powinni nosić maseczki, a po każdym zabiegu wymagana będzie dezynfekcja stanowiska – wskazano w wytycznych dla gabinetów fizjoterapeutycznych opublikowanych przez Ministerstwo Rozwoju.

2020-05-03 07:03:00

Medycy zgłosili do NFZ ponad 130 sygnałów o nieprawidłowościach dot. koronawirusa

Na uruchomioną z początkiem kwietnia przez NFZ Zdrowia linię telefoniczną dla personelu medycznego, zadzwoniło dotychczas ponad 130 osób, by zasygnalizować nieprawidłowości dotyczące udzielania świadczeń wobec pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem.

2020-05-03 07:01:00

Dzień dobry!

Tutaj, przez cały dzień, będziemy dla was relacjonować sytuacje związaną z koronawirusem w Polsce. Zapraszamy!

2020-05-03 07:00:00
Zobacz także
Wasze komentarze