fot. PAP/Grzegorz Momot

NA ŻYWO: Koronawirus w Polsce [8 kwietnia]: 5205 zakażonych, 159 zmarłych

Bilans koronawirusa w Polsce w środę: 30 zgonów i 357 nowych zakażeń

W Polsce potwierdzono dotąd 5205 przypadków zakażeniach koronawirusem, z czego tylko w środę – 357. W sumie zmarło dotychczas 159 osób, o śmierci 30 Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę.

Kolejne środowe informacje resortu w ciągu dnia mówiły o 152 i 205 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, a także o siedmiu i 23 zgonach. Łącznie to 357 nowych przypadków koronawirusa oraz 30 zgonów.

Najwięcej spośród 5205 zakażeń potwierdzono dotąd w woj. mazowieckim – 1314, a najmniej w woj. lubuskim – 66.

We wtorek resort informował o 435 zakażeniach i 22 zgonach; w poniedziałek o 311 nowych zakażeniach i 13 zgonach, zaś w niedzielę o 268 przypadkach i dziesięciu zgonach.
(PAP)

2020-04-08 20:46:00

Zalecenia MSZ

2020-04-08 20:28:00

Mazowsze. 12 zgonów w ciągu doby

Jak poinformował sanepid, jedenaście osób z dwunastu, które zmarły w ciągu ubiegłej doby, cierpiało na choroby współistniejące.

Pięć osób pochodziło z powiatu radomskiego. To trzy kobiety i dwaj mężczyźni, z których najmłodsza osoba miała 65 lat, a najstarsza – 93. Wszyscy hospitalizowani byli w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

Dwie osoby, 88-letni mężczyzna oraz 89-letnia kobieta, pochodzili z powiatu legionowskiego. Pozostali zmarli to: dwoje mężczyzn (lat 78 i 81) z Warszawy, 64-letni mężczyzna z powiatu wyszkowskiego, 74-letni mężczyzna z powiatu piaseczyńskiego oraz 64-latka z powiatu białobrzeskiego. Kobieta jest jedyną osobą, w przypadku której nie poinformowano o chorobach współistniejących.
(PAP)

2020-04-08 19:53:00

Wielkopolskie. 6 mieszkańców regionu pokonało koronawirusa

„Już 6 osób z Wielkopolski pokonało koronawirusa. Dziś Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu opuściła wyleczona 53-letnia mieszkanka powiatu jarocińskiego. Pierwszą osobą, która wróciła 4 kwietnia po chorobie do domu była mieszkanka powiatu poznańskiego” – podkreślił Stube.
(PAP)

2020-04-08 19:34:00

Podkarpackie. 12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem

Wśród nowych przypadków są: starsza kobieta i dwie kobiety w sile wieku z pow. rzeszowskiego, młoda kobieta z pow. krośnieńskiego oraz starszy mężczyzna z pow. jasielskiego, młody mężczyzna z pow. przeworskiego i dwóch mężczyzn młody i w sile wieku z pow. rzeszowskiego. Wszystkich objęto ścisłą kwarantanną.

Kolejne cztery osoby przebywają w szpitalu. Są to: mężczyzna w sile wieku z pow. rzeszowskiego, starszy mężczyzna i starsza kobieta z pow. leżajskiego oraz mężczyzna w sile wieku z Rzeszowa.
(PAP)

2020-04-08 19:33:00

Zadbaj o najbliższych!

2020-04-08 19:32:00

Wiceminister zdrowia: wydaje się, że ograniczenia ilości osób w kościołach zostaną utrzymane

Wydaje się, że ograniczenia dotyczące przebywania w kościołach maksymalnie pięciu osób zostaną utrzymane – powiedział w środę wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami państwowymi, do 11 kwietnia w mszach świętych i innych celebracjach może uczestniczyć maksymalnie do 5 osób, nie licząc sprawujących posługę, a począwszy od niedzieli 12 kwietnia maksymalnie 50 osób, wliczając w to uczestników i sprawujących posługę.

Zapytany w RMF24 czy to rozporządzenie pozostanie utrzymane, Janusz Cieszyński odparł: „wedle wszelkiego prawdopodobieństwa nie”.

Podkreślił jednocześnie, że na czwartek została zapowiedziana konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, którzy mają zaprezentować „proponowane zmiany, modyfikacje do rozporządzenia Rady Ministrów w związku z epidemią koronawirusa”.

„Wydaje się bardzo prawdopodobne, że akurat w tym zakresie te normy (ograniczenia do pięciu osób – PAP) zostaną utrzymane jeszcze przez jakiś czas” – dodał wiceminister.(PAP)

2020-04-08 19:17:46

205 nowych przypadków zakażenia, 23 kolejne ofiary

 

2020-04-08 18:28:28

Sieci spożywcze zmieniają czas pracy swoich sklepów

W związku z epidemią i ograniczeniami np. dotyczącymi liczby klientów, którzy mogą jednocześnie przebywać w sklepie, ale też zbliżającymi się świętami większość sieci spożywczych zmienia czas pracy swoich placówek.

Sklepy Biedronki w okresie przedświątecznym będą czynne całodobowo – poinformowała sieć.

Z informacji podanych na stronie internetowej sieci Kaufland, wynika, że jej sklepy są otwarte w godz. od 6 do 24. Jednak kilka placówek, m.in. w Lublinie, w Gdańsku, w Warszawie, w Krakowie oraz Wrocławiu czynne są całą dobę.

Lidl również zmienił godziny otwarcia sklepów. Zakupy można zrobić tam w godz. od 6 do 24. W niektórych miastach sklepy działają całą dobę z godzinną przerwą techniczną od godz. 3 do 4 – podano.

Sieć Netto podała, że do piątku, 10 kwietnia br. jej sklepy będą otwarte w godzinach 6-24, natomiast 11 kwietnia, w Wielką Sobotę, sklepy będą pracować do 13.

Markety sieci Dino w najbliższym czasie czynne będą od 6.30 do 22 – czytamy na stronie internetowej sieci.

Jak podała spółka Auchan Retail Polska, wszystkie sklepy pod szyldem Auchan otwarte są od 6.30 do 21.

Amerykańskie zakupy. Fot. EPA/MICHAEL REYNOLDS

Większość sklepów sieci Carrefour pracuje do piątku w godzinach 6.30-23, a w sobotę przed Wielkanocą od 6.30 do 13 – podała spółka.

Sieć Żabka Polska w odpowiedzi na ograniczenia związane z epidemią w marcu skróciła czas pracy swoich placówek od 7 do 22. Jak poinformowało PAP biuro prasowe sieci, część franczyzobiorców może mieć otwarte sklepy w godzinach sprzed zmiany, czyli od 6 do 23.

W związku z pandemią w sklepach mogą przebywać maksymalnie trzy osoby, w przeliczeniu na jedną kasę. Przed wejściem do sklepu trzeba obowiązkowo zakładać rękawiczki. W godzinach od 10 do 12 tylko osoby powyżej 65. roku życia mogą zrobić zakupy w sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach.

(PAP).

2020-04-08 18:06:07

Minister zdrowia: nie ma danych, kiedy epidemia koronawirusa wygaśnie

Szczyt zachorowań związanych z koronawirusem jest przed nami. Nie ma danych, kiedy epidemia wygaśnie, może to się stać np. w grudniu, a może i jeszcze później – ocenił w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef resortu zdrowia był pytany w rozmowie z portalem wp.pl o możliwe scenariusze dotyczące epidemii.

Słowa prowadzącego rozmowę, że nie wiadomo, do kiedy potrwa epidemia, czy do czerwca, czy sierpnia, Szumowski skomentował: „może do grudnia”.

„Nasze przewidywania dotyczące rozwoju epidemii koronawirusa są oparte na modelach. (…) Modele, które były aktualne tydzień temu, nie są aktualne dzisiaj. Obecne pokazują, że szczyt zachorowań będzie w ciągu najbliższych tygodni. Ale równie dobrze, jeśli będziemy mocno trzymali się reżimów sanitarnych, możemy ten szczyt przesunąć dalej” – powiedział minister.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Dodał, że „nie ma żadnych danych na temat tego, kiedy epidemia wygaśnie”. „Może wygasnąć w grudniu, styczniu, albo wtedy, kiedy pojawi się szczepionka, czyli za półtora roku” – wskazał.

Zaznaczył, że jako minister zdrowia musi przygotować się na najczarniejsze scenariusze i wziąć je pod uwagę w analizach. „Muszę myśleć o tym, jak działać w perspektywie rocznej” – powiedział Szumowski.

Zakażenie koronawirusem w Polsce od 4 marca br., kiedy poinformowano o pierwszym przypadku, potwierdzono dotąd u 5 tys. osób, z których 136 zmarło. (PAP)

2020-04-08 16:24:15

MZ tworzy Krajowy Rejestr Pacjentów z COVID-19

W środę w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ws. Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19. W rejestrze znajdą się m.in. informacje o wykonanych badaniach, zastosowanym leczeniu i hospitalizacji.

Zgodnie z rozporządzeniem, podmiotem prowadzącym rejestr jest Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. Rejestr tworzy się na 12 miesięcy.

Dane będą przekazywane do rejestru za pomocą systemu teleinformatycznego przez szpitale i laboratoria wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

fot. EPA/CIRO FUSCO

W rejestrze przetwarza się dane osobowe chorego obejmujące: imię, nazwisko, płeć, PESEL (lub serię i numer paszportu), datę urodzenia, obywatelstwo, adres zamieszkania lub do korespondencji (w tym adres poczty elektronicznej) oraz numer telefonu kontaktowego.

W rejestrze będą przetwarzane także jednostkowe dane medyczne, w tym informacje o stanie zdrowia pacjenta w chwili postawienia diagnozy oraz informacje na temat badań wykonanych w ramach diagnostyki COVID-19. Znajdzie się tam m.in. informacja o zastosowanym leczeniu i hospitalizacji.

Do rejestru zostaną przekazane również dane pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2, którym udzielano świadczeń opieki zdrowotnej przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.

Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że rejestr ma pomóc w zwiększeniu kontroli potencjalnych ognisk zakażenia. Celem rejestru jest także długoterminowa obserwacja chorych po wypisie ze szpitala lub izolatorium. Ponadto zgromadzone dane będą wykorzystane m.in. do porównania efektów terapeutycznych.

Rozporządzenie wejdzie w życie w czwartek.

(PAP)

2020-04-08 15:21:33

Łańcut: zmarły dwie pacjentki zakażone COVID-19; cierpiały na choroby współistniejące

W jednoimiennym szpitalu w Łańcucie (woj. podkarpackie) zmarły dwie pacjentki zakażone koronawirusem. Kobiety w wieku 83 i 79 lat cierpiały „na poważne choroby współistniejące”. W regionie do tej pory zanotowano 9 śmiertelnych ofiar COVID-19.

(PAP).

2020-04-08 14:20:59

Poznań: 150 osób hospitalizowanych w szpitalu zakaźnym; 12 pacjentów wymaga respiratora

W jednoimiennym szpitalu zakaźnym przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu hospitalizowanych jest 150 osób, a 12 pacjentów wymaga wspomagania respiratorem – poinformował w środę na konferencji prasowej prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Prezydent Poznania poinformował w środę, że w jednoimiennym szpitalu zakaźnym przy ul. Szwajcarskiej hospitalizowanych jest łącznie 150 osób, z czego u 114 pacjentów potwierdzono testami zakażenie koronawirusem. Dodał, że 12 pacjentów szpitala wymaga wspomagania respiratorem.

Jaśkowiak podkreślił, że zakażenie wirusem SARS-CoV-2 potwierdzono także u 42 kolejnych osób, ale ze względu na ich stan zdrowia nie ma potrzeby, by byli hospitalizowani.

„Widzimy, że jest wzrost osób hospitalizowanych, natomiast na dzisiaj pojemność szpitala jest jeszcze wystarczająca” – zaznaczył prezydent Poznania.

Jaśkowiak podziękował także wszystkim pracownikom szpitala przy ul. Szwajcarskiej i personelowi innych szpitali w Poznaniu i w całym regionie za ich pracę i zaangażowanie w walce z epidemią.

Przypomniał również, że z uwagi na koronawirusa wykonywane są tylko zabiegi ratujące życie lub te, które z uwagi na schorzenie są po prostu konieczne.

„Szpitale nie działają w sposób normalny, stąd też proszę o wyrozumiałość” – powiedział.

Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Jaśkowiak podkreślił, że w województwie dochodzi do kolejnych zakażeń. Zwracając się do mieszkańców miasta zaznaczył, że „musimy zrobić wszystko, żeby wzrost zachorowań utrzymać w takich ryzach, które pozwolą naszej, tej niedofinansowanej, niedocenianej służbie zdrowia, przyjąć tych wszystkich pacjentów z koronawirusem, u których przebieg choroby jest na tyle ciężki, że wymagają hospitalizacji”.

„Jasne i zrozumiałe jest dla mnie to, że konieczne są w tym zakresie z jednej strony pewne restrykcje, ale też i pewna dyscyplina każdego z nas. Bo my nie możemy już teraz patrzeć przez pryzmat +ja+, my musimy patrzeć w tej chwili przez pryzmat +my+. To nasze zachowania również mogą pomóc w tym, że ktoś inny nie będzie zarażony” – zaapelował.

Według ostatnich danych, przekazanych w środę przez służby wojewody, na terenie całego województwa wielkopolskiego do tej pory zanotowano 380 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarły 22 osoby. (PAP)

2020-04-08 14:07:19

Min Szumowski: szczyt zachorowań nastąpi w ciągu najbliższych tygodni

 

2020-04-08 14:04:23

MZ informuje: wykonano w ciągu doby ponad 7 tys. testów

2020-04-08 13:34:51

Raport: mimo koronawirusa firmy nadal zatrudniają, głównie pracowników fizycznych

Pomimo pandemii pracodawcy nadal chętnie zatrudniają, ale oferują mniej zachęt niż przed kryzysem – wynika z raportu „Rynek pracy w czasie COVID-19”. W ostatnich tygodniach wzrosło zapotrzebowanie na pracowników fizycznych, a spadło – na umysłowych.

Jak podkreślono w raporcie firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton, pracodawcy dalej zatrudniają, ale ich oferty są skromniejsze niż przez kryzysem. Obecnie, jak wyliczono, średnia liczba oferowanych benefitów spadła w ofertach z ubiegłorocznych 6,6 do 5,8 obecnie.

Zdaniem ekspertów ta zmiana może wynikać z tego, że pracodawcy, zdając sobie sprawę z obecnie trudnej sytuacji na rynku pracy, nie muszą aż tak silnie rywalizować z konkurencją. „Mogą sobie pozwolić na mniej atrakcyjną ofertę, którą zdesperowany bezrobotny będzie dużo bardziej, niż jeszcze przed kryzysem, skłonny przyjąć” – napisano. Thornton przewiduje, że lista benefitów będzie dalej się skracać.

Mimo kryzysu pracodawcy nadal chętnie zatrudniają. „W marcu 2020 roku opublikowano tylko o 7,5 proc. mniej ofert pracy niż w analogicznym okresie w 2019 roku” – czytamy.

fot. PAP/Wojtek Jargiło

Według autorów raportu sytuacja na rynku pracy w Polsce w marcu wydaje się relatywnie stabilna, zważywszy na obawy o skalę załamania gospodarczego w Polsce i na świecie, wywołanego tzw. lockdownem, oraz liczne zapowiedzi masowych zwolnień przez pracodawców.

„Choć w II połowie marca 2020 r. wiele firm zostało zmuszonych do ograniczenia swojej działalności, to wiele przedsiębiorstw nadal nie zatrzymuje się z zatrudnianiem nowych pracowników” – wskazali. Zwrócili uwagę, że na stronach z ofertami pracy codziennie pojawiają się tysiące nowych propozycji pracy w Polsce. „Średnia dla II połowy marca 2020 roku wynosi 3,8 tys. ofert dziennie. Popyt na pracę nadal jest więc dość silny” – ocenili.

Spośród zachęt, którymi pracodawcy starają się skusić kandydatów do pracy, „najmocniej pod nóż poszły szkolenia, lekcje językowe i darmowe owoce”. Odsetek ofert pracy z takimi pozycjami skurczył się o 7 pkt proc.

Pomimo nadchodzącego kryzysu na rynku pracy, nadal najczęstszą zachętą wskazywaną w ofertach pracy jest wysokie wynagrodzenie – znajduje się ono w 57 proc. ofert pracy, tylko o 2 pkt proc. mniej niż rok temu. „To sugeruje, że relatywnie niewielu pracodawców wprowadziło w swoich firmach już obniżki wynagrodzeń” – oceniono.

W raporcie wskazano też na zmniejszone oczekiwania pracodawców względem przyszłych kandydatów. „Dotyczy to 3 z 4 badanych przez nas obszarów: doświadczenie (spadek z 56 do 50 proc.), wykształcenie (spadek z 44 do 36 proc.) oraz znajomość języka obcego (spadek z 37 do 27 proc.)” – zaznaczono. Wzrosła jedynie liczba ofert wymagająca dyspozycyjności (z 26 do 32 proc.), co może być efektem np. pilnej potrzeby zatrudnienia pracowników w firmach odnotowujących obecnie wzrost obrotów wywołanych koronawirusem (sklepy on line, firmy kurierskie itp.) – podano.

Eksperci podkreślili, że kryzys wywołał spadek popytu głównie na pracowników umysłowych. Zapotrzebowanie na pracowników fizycznych w ostatnich tygodniach wzrosło. „Zdecydowaną większość takich ofert stanowią ogłoszenia dla sprzedawców sklepów spożywczych, pracowników budowlanych czy magazynierów i dostawców” – zaznaczono.

Raport powstał na podstawie badania realnych ofert pracy, opublikowanych na portalach pracuj.pl i olx.pl w okresie 10-31 marca 2019 i 10-31 marca 2020. Wyniki dotyczące zachęt i wymagań w ofertach pracy zostały przeprowadzone na losowej próbie 500 ofert.

(PAP).

2020-04-08 13:00:59

WHO: ponad 1 mln osób na świecie jest aktualnie zakażonych koronawirusem

Na całym świecie jest już ponad 1 mln osób aktualnie zakażonych koronawirusem. Liczba wszystkich zakażeń od wybuchu epidemii w grudniu 2019 r. w Chinach wkrótce sięgnie 1,5 mln – wynika z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Wciąż przybywa zakażeń wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2, głównie w Europie i USA. Według WHO na całym świecie jest już ponad 1 mln aktywnych infekcji, czyli obecnie występujących. Wszystkich zakażeń, czyli takich, które zarejestrowano od wybuchu epidemii w grudniu 2019 r. w Chinach, jest już ponad 1,441 tys. i przy obecnym tempie rozwoju epidemii w ciągu najbliższej doby może przekroczyć 1,5 mln.

Zwiększa się liczba zgonów wywołanych przez Covid-19. Na całym świecie odnotowano już ponad 83 tys. przypadków śmiertelnych, najwięcej we Włoszech (ponad 17 tys.), Hiszpanii (około 15 tys.) oraz w USA (13 tys.). We Francji odnotowano ponad 10 tys. zgonów z powodu zakażenia koronawirusem, a w Niemczech – nieco ponad 2 tys.

Znacznie większa, prawie czterokrotnie, jest liczba wyzdrowień. W sumie od wybuchu epidemii zarejestrowano na świecie prawie 310 tys. „ozdrowieńców”. Eksperci podkreślają, że są to potwierdzone testami przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 o cięższym przebiegu. Większość osób przechodzi chorobę bezobjawowo lub ma jedynie łagodne dolegliwości, na ogół ustępujące po upływie tygodnia.

fot. EPA/Julien de Rosa

Najwięcej, bo ponad 400 tys. zakażeń, odnotowano w Stanach Zjednoczonych, z tego szczególnie dużo w Nowym Jorku (143 tys.) i New Jersey (45 tys.). Liczba nowych zakażeń wciąż utrzymuje się w USA na wysokim poziom, od tygodnia każdej doby rejestruje się tam co najmniej 30 tys. nowych przypadków. 7 kwietnia br. odnotowano ponad 33 tys. nowe zakażenia koronawirusem, a 6 kwietnia – ponad 30 tys.

Wciąż zwiększa się liczba zakażeń w Europie, szczególnie w Europie Zachodniej. Najwięcej przypadków jest w Hiszpanii (ponad 147 tys.), we Włoszech (136 tys.), Francji (ponad 110 tys.) i Niemczech (prawie 108 tys.).

Pocieszające jest, że w krajach europejskich najbardziej dotkniętych epidemią tempo wzrostu zakażeń utrzymuje się ostatnio na podobnym poziomie lub nieco spada. Tak jest w Hiszpanii, gdzie 2 kwietnia br. było 8 tys. nowych infekcji, 3 kwietnia – ponad 7,1 tys., 4 kwietnia – prawie 7 tys., 5 kwietnia – 5,5 tys., 6 kwietnia – 5 tys. a 7 kwietnia – ponad 5,2 tys.

Podobnie jest we Włoszech: 2 kwietnia odnotowano tam ponad 4,6 tys. nowych zakażeń, a 6 kwietnia było już 3,6 tys., natomiast 7 kwietnia – 3 tys. We Francji odnotowano 7 kwietnia aż 11 tys. nowych zakażeń, ponad dwukrotnie więcej niż dzień wcześniej, ale 3 kwietnia było tam ponad 23 tys. zakażeń. Z kolei w Niemczech liczba nowych zakażeń utrzymuje się na poziomie od 6,8 tys. 2 kwietnia do 3,2 tys. – 6 kwietnia i 4,3 tys.- 7 kwietnia.

(PAP)

2020-04-08 12:37:59

MI: Wydłużenie ważności uprawnień do kierowania pojazdami (komunikat)

– MI informuje:

W projekcie nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, zostały ujęte zaproponowane przez Ministerstwo Infrastruktury rozwiązania, polegające na przedłużeniu ważności:

– prawa jazdy (w tym zagranicznego prawa jazdy);

– pozwolenia na kierowanie tramwajem;

– zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne;

– świadectwa kierowcy;

– legitymacji instruktora nauki jazdy;

– legitymacji egzaminatora;

– zaświadczenia o wpisie do ewidencji instruktorów techniki jazdy (świadectwa instruktora techniki jazdy);

– uprawnień do kierowania pojazdami,

– wpisu w prawie jazdy kodu 95 potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej albo ukończenie szkolenia okresowego.

Oznacza to, że wszystkie te dokumenty, uprawnienia i szkolenia pozostaną ważne i będą ważne także w okresie 60 dni od daty zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii w ciągu 60 dni trzeba będzie wszystkie zaległe badania i szkolenia wykonać lub odnowić, a terminy ważności dokumentów przedłużyć.

Zgodnie z propozycją zmiany w ww. ustawie, zawieszone będzie też wykonywanie szkoleń okresowych w transporcie drogowym.

Projekt nowelizacji jest obecnie przedmiotem obrad Sejmu RP.

Dodatkowo, zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniemCOVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zostały wprowadzone ułatwienia w badaniach okresowych dla kierowców zawodowych. W okresie stanu zagrożenia epidemicznego, zgodnie z art. 1 pkt 11 ww. ustawy, zostały zawieszone obowiązki wynikające z przepisów art. 39j i 39k ustawy o transporcie drogowym.

Oznacza to, że kierowcy wykonujący przewozy drogowe nie są zobowiązani do przechodzenia i dostarczania okresowych badań lekarskich i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy.

Po odwołaniu staniu epidemii kierowcy będą musieli odbyć te badania w terminie 60 dni od daty odwołania stanu epidemii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.

(PAP)

2020-04-08 12:31:20

MZ: ponad 2,4 tys. osób hospitalizowanych, wyzdrowiały 222 osoby

W związku z koronawirusem hospitalizowanych 7 kwietnia było 2425 osób, wyzdrowiały 222 osoby. Dodatkowo na kwarantannie przebywało w tym czasie 153 tys. 390 osób, a 33 tys. 273 objęto nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – podało w środę po południu dane z poprzedniego dnia Ministerstwo Zdrowia.

(PAP).

2020-04-08 12:21:18

Łódzkie: w Zakładzie Karnym w Łowiczu ruszyła produkcja maseczek ochronnych

W Zakładzie Karnym w Łowiczu ruszyła produkcja maseczek ochronnych. Początkowo ma być szytych ok. 200 sztuk. W pierwszej kolejności maseczki posłużą funkcjonariuszom łowickiej jednostki, którzy zgodnie z nowymi zaleceniami powinni je nosić – poinformował rzecznik ZK por. Robert Stępniewski.

(PAP).

2020-04-08 12:17:29

MZ udostępniła dzienny raport

2020-04-08 12:11:00

Wodzisław Śląski: 59 pacjentów i pracowników szpitala z potwierdzonym koronawirusem

Do 59 wzrosła w środę liczba pacjentów i pracowników szpitala w Wodzisławiu Śląskim, zakażonych koronawirusem – wynika z informacji szpitala i miejscowego starostwa. Na wyniki testów na obecność SARS-CoV-2 czeka tam jeszcze ponad sto osób.

(PAP).

2020-04-08 12:00:00

Ograniczenia po to, by móc przyjmować kolejnych pacjentów

Wszystkie działania ograniczające rozprzestrzenianie koronawirusa skierowane są na to, by polska służba zdrowia mogła przyjmować na bieżąco kolejnych pacjentów – przypomina rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

 

Podczas spotkania z dziennikarzami rzecznik resortu powiedział, że w Polsce nadal jesteśmy na krzywej wzrostowej, jeśli chodzi o liczbę zarażonych. Podkreślił, że rozprzestrzeniania koronawirusa nie da się całkowicie zastopować, ale można go spowolnić przez brak kontaktów. – W zależności od tego, jak zachowamy się przez najbliższe święta, będzie zależało, jak krzywa wzrostów będzie wyglądała – zaznaczył.

fot. PAP/Tomasz Wojtasik

Przypomniał, że minister zdrowia po Świętach Wielkanocnych przekaże swoje rekomendacje medyczne związane z pandemią co do zaplanowanych na 10 maja wyborów prezydenckich.

2020-04-08 11:30:12

152 nowe przypadki i śmierć 7 kolejnych osób

Ministerstwo zdrowia informuje o 152 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 29 osób z woj. wielkopolskiego, 28 osób z woj. śląskiego, 27 osób z zachodniopomorskiego, 13 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 12 osób z woj. dolnośląskiego, 9 osób z woj. małopolskiego, 7 osób z woj. lubelskiego, 7 osób z woj. pomorskiego, 6 osób z woj. opolskiego, 5 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 4 osób z woj. podlaskiego, 3 osób z woj. świętokrzyskiego, 2 osób z woj. podkarpackiego.

fot. PAP/Artur Reszko

Resort zdrowia jednocześnie informuje o śmierci siedmiu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 84-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 59-letnia kobieta ze szpitala w Tomaszowie Lubelskim, 87-letnia kobieta ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, 72-letni mężczyzna ze szpitala w Bolesławcu, 83-letnia i 80-letnia kobiety ze szpitala w Łańcucie – wszyscy mieli choroby współistniejące oraz 57-letni mężczyzna ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu.

2020-04-08 10:07:50

Nowe zalecenia rządu - w czwartek

Dotychczasowe restrykcje związane z epidemią wygasają do świąt, myślę, że trzeba będzie je niestety przedłużyć. Nowe zalecenia pojawią się w czwartek – mówi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że noszenie maseczek jest w tej chwili zalecane w kontaktach międzyludzkich.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 435 nowych zakażeniach koronawirusem i o 22 zgonach. W Polskim Radiu 24 Kraska mówił, że był to dzień dużej liczby nowych zakażeń, zwiększyła się też liczba osób, które zmarły. Na pytanie, dlaczego liczba zakażeń wzrasta i czy to oznacza, że wprowadzone w Polsce restrykcje nie działają, odpowiedział, że restrykcje działają, bo większość się do nich stosuje.

2020-04-08 08:43:15

Apel do samorządów, by targowiska zostały otwarte

Apeluję do samorządów, by wszystkie targowiska zostały otwarte – mówi w rozmowie ze środową „Gazetą Polską Codziennie” minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jak dodaje, handel na targowiskach jest ważny dla wielu ludzi w miastach, ale także dla rolników.

fot. unsplash

Ardanowski mówi „GPC”, że zgodnie z opinią Głównego Inspektoratu Sanitarnego realizowane są specjalne wytyczne, dotyczące kwarantanny w gospodarstwach rolnych.

2020-04-08 07:50:29

Poprawki w projekcie zmian w tarczy antykryzysowej

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w środę nad ranem poprała kilkanaście zmian do rządowego projektu ustawy, który ma ułatwić firmom przetrwać kryzys związany z pandemią koronawirusa. Jedna z nich zakłada, aby sprawcy przemocy domowej mogli być poddawani eksmisji pomimo epidemii koronawirusa.

Wiodącym projektem, był ten przygotowany przez rząd, czyli projekt o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Jedną z propozycji rządowych jest wprowadzenie 3-miesięcznych „wakacji składkowych” dla firm zatrudniających od 10 do 49 osób. Zgodnie z „pierwszą” tarczą antykryzysową takie uprawnienie dotyczyło mikrofirm niezatrudniających do 9 pracowników.

2020-04-08 07:07:21

W hospicjum Caritasu potwierdzono przypadek koronawirusa

Jak podaje gość.pl testy na obecność COVID-19 potwierdziły zakażenie jednej osoby z personelu hospicjum Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Placówka dostosowała się do wytycznych sanepidu.

fot. Caritas

Badaniom pod kątem zakażenia poddano też pozostały personel i pensjonariuszy. Wyniki jeszcze nie są znane.

 

7 kwietnia wieczorem Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 182 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem na Mazowszu. Poinformowano też o dwóch zmarłych osobach – to 80-letni pacjent Szpitala Św. Anny w Piasecznie oraz 81-letnia pacjentka Szpitala Zakaźnego w Warszawie. Łączna liczna zakażonych wzrosła do 1 247. Najwięcej przypadków  odnotowały we wtorek dwie powiatowe stacje na południu województwa – grójecka (72 przypadki) oraz radomska (51). W stolicy przybyło tej doby 38 zakażonych.

2020-04-08 06:13:31

Raport w środę

Od wczesnych godzin porannych aż do wieczora będziemy dostarczać wszystkie najnowsze i najważniejsze informacje o rozwoju pandemii koronawirusa w Polsce.

2020-04-08 00:50:24

Zobacz także
Wasze komentarze