Nad czym powinni skupić się uczestnicy Synodu? Kard. Sako podpowiada
Do odważnego mówienia o Bogu zachęcił patriarcha chaldejski kard. Louis Raphaël Sako przed zbliżającym się zgromadzeniem Synodu Biskupów na temat synodalności. Według niego istotnymi tematami, na których powinni się skupić jego uczestnicy, są katechizm i liturgia.
Hierarcha chciałby „sformułowań katechizmu” i „wyrażania wiary w prostych i zrozumiałych słowach oraz starannie dobranym słownictwie”, podobnie jak apostołowie i pierwsi Ojcowie Kościoła przekazywali nauczanie Chrystusa. Kościół, podkreśla patriarcha, „musi odważnie mówić o Bogu, zwłaszcza nowym pokoleniom, aby nie zachwiały się pomimo trudności i wyzwań”.
Zwrócił uwagę że „chrześcijanie na Zachodzie żyją dostosowując się do swojego społeczeństwa, które gwarantuje im wolność, pomimo jego orientacji na pełny świecki liberalizm, z dala od wartości religijnych, podczas gdy na Wschodzie chrześcijanie żyją w stanie wykluczenia i prześladowania z powodu ekstremistycznych nurtów ideologicznych”.
>>> Przedstawiono kalendarz prac synodu nt. synodalności
Odnosząc się do kwestii liturgii kard. Sako zaznaczył, że „starożytna liturgia i starożytne prawa stanowią rdzeń nowej liturgii, nowych praw i nowych struktur, które wiernie zachowują depozyt wiary i należycie uwzględniają potrzeby chwili obecnej. Historia stanowi ciągły łańcuch, a doświadczenie przodków jest lekcją, którą należy zachować”.
Kościół, „Matka i Nauczycielka, która reprezentuje Jezusa i Jego władzę”, zdaniem patriarchy, „musi zdawać sobie sprawę z tego, co dzieje się dzisiaj w świecie, aby mógł głosić Jezusa Chrystusa i zaszczepiać wiarę w sercach i duszach wierzących, tak aby mogli z Niego czerpać i zachować swoją godność i tożsamość”. Musi być „uważny na ducha Ewangelii, otwarty na potrzeby świata w zakresie wiary, miłości, dobroci, pokoju, radości i nadziei, ojcowskiej miłości Boga i stale wracać do swej żywej pamięci, aby wyjaśniać swą wizję, zrozumieć błędy i je poprawić, przytaczając na przykład starożytne i obecne schizmy. Pamięć pomaga nam trwać w tej świętej historii i sprawiać, że wzrasta komunia” – podkreślił hierarcha.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |