Nadzieja dla Syrii?
Oświadczenie w sprawie Syrii, zaakceptowane w sobotę przez prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Donalda Trumpa, jest znaczące, m.in. ze względu na zapowiedź współpracy w celu unikania incydentów – oceniają eksperci cytowani przez dziennik „Wiedomosti”.
Eksperci zwracają uwagę w szczególności na kilka punktów, w tym ten mówiący o podtrzymaniu kanałów komunikacji między siłami zbrojnymi w celu zapobiegania niebezpiecznym incydentom w trakcie walki z Państwem Islamskim.
Współpraca w celu zapobiegania incydentom dotyczy w szczególności wschodniej Syrii, gdzie syryjskie wojska rządowe i koalicja międzynarodowa dowodzona przez USA chcą uniknąć konfrontacji po zdobyciu Ar-Rakki – powiedział „Wiedomostiom” Aleksandr Szumilin, szef Ośrodka Analizy Konfliktów Bliskowschodnich z Rosyjskiej Akademii Nauk. 17 października Ar-Rakka, główny bastion IS, została całkowicie wyzwolona z rąk dżihadystów.
Jako ustępstwo ze strony Rosji wobec USA ekspert określa wybicie w oświadczeniu priorytetowego znaczenia negocjacji w sprawie Syrii toczących się w Genewie, nie zaś wspieranych przez Rosję rozmów pokojowych w Astanie. „Moskwa w końcu jest gotowa uznać, że Astana jest obok i nie zastąpi Genewy” – wnioskuje ekspert.
Dokument jest istotny niezależnie od tego, że ma formę oświadczenia i że nie został przyjęty w toku pełnoformatowego spotkania prezydentów Rosji i USA – ocenia były ambasador Rosji w Japonii Aleksandr Panow. „Jest to bardzo ważny dokument, który przedstawia wspólne stanowisko i zakłada wspólne działania” – powiedział dyplomata.
Źródło zbliżone do resortu obrony Rosji powiedziało „Wiedomostiom”, że istotne znaczenie ma wsparcie dla tworzenia w Syrii stref deeskalacji oraz dla kontaktów pomiędzy wojskowymi Rosji i USA.
Oświadczenie przygotowane przez resorty spraw zagranicznych Rosji i USA, zaakceptowane w sobotę przez obu prezydentów, to pierwsze wspólne oświadczenie Putina i Trumpa w sprawie Syrii. Wcześniejsze tego rodzaju dokumenty były wynikiem ustaleń prezydenta Rosji z poprzednim gospodarzem Białego Domu, Barackiem Obamą.
Prezydenci wyrazili satysfakcję z powodu zabiegów obu stron, mających na celu skuteczniejsze zapobieganie incydentom. Ustalili, że popierają wojskowe kanały komunikacji w celu zapewnienia bezpieczeństwa żołnierzy USA i Rosji, jak i zapobiegania niebezpiecznym incydentom z udziałem sił partnerów prowadzących walkę z IS.
Potwierdzili też, że ostateczne uregulowanie polityczne konfliktu w Syrii powinno zostać określone w ramach „procesu genewskiego”, czyli negocjacji pokojowych prowadzonych w Genewie przy wsparciu ONZ.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |