epa06321846 US President Donald J. Trump (R) and Russia’s President Vladimir Putin talk during a family photo session at the Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC) Economic Leaders’ Meeting in Da Nang, Vietnam, 11 November 2017. The APEC summit brings together world leaders from its 21 member nations and is being hosted for the second time by Vietnam, the first being in 2006. EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL MANDATORY CREDIT Dostawca: PAP/EPA.

Nadzieja dla Syrii?

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Oświadczenie w sprawie Syrii, zaakceptowane w sobotę przez prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Donalda Trumpa, jest znaczące, m.in. ze względu na zapowiedź współpracy w celu unikania incydentów – oceniają eksperci cytowani przez dziennik „Wiedomosti”.

Eksperci zwracają uwagę w szczególności na kilka punktów, w tym ten mówiący o podtrzymaniu kanałów komunikacji między siłami zbrojnymi w celu zapobiegania niebezpiecznym incydentom w trakcie walki z Państwem Islamskim.

Współpraca w celu zapobiegania incydentom dotyczy w szczególności wschodniej Syrii, gdzie syryjskie wojska rządowe i koalicja międzynarodowa dowodzona przez USA chcą uniknąć konfrontacji po zdobyciu Ar-Rakki – powiedział „Wiedomostiom” Aleksandr Szumilin, szef Ośrodka Analizy Konfliktów Bliskowschodnich z Rosyjskiej Akademii Nauk. 17 października Ar-Rakka, główny bastion IS, została całkowicie wyzwolona z rąk dżihadystów.

Zdjęcie: Al Rakka

Jako ustępstwo ze strony Rosji wobec USA ekspert określa wybicie w oświadczeniu priorytetowego znaczenia negocjacji w sprawie Syrii toczących się w Genewie, nie zaś wspieranych przez Rosję rozmów pokojowych w Astanie. „Moskwa w końcu jest gotowa uznać, że Astana jest obok i nie zastąpi Genewy” – wnioskuje ekspert.

Dokument jest istotny niezależnie od tego, że ma formę oświadczenia i że nie został przyjęty w toku pełnoformatowego spotkania prezydentów Rosji i USA – ocenia były ambasador Rosji w Japonii Aleksandr Panow. „Jest to bardzo ważny dokument, który przedstawia wspólne stanowisko i zakłada wspólne działania” – powiedział dyplomata.

Źródło zbliżone do resortu obrony Rosji powiedziało „Wiedomostiom”, że istotne znaczenie ma wsparcie dla tworzenia w Syrii stref deeskalacji oraz dla kontaktów pomiędzy wojskowymi Rosji i USA.

Oświadczenie przygotowane przez resorty spraw zagranicznych Rosji i USA, zaakceptowane w sobotę przez obu prezydentów, to pierwsze wspólne oświadczenie Putina i Trumpa w sprawie Syrii. Wcześniejsze tego rodzaju dokumenty były wynikiem ustaleń prezydenta Rosji z poprzednim gospodarzem Białego Domu, Barackiem Obamą.

Prezydenci wyrazili satysfakcję z powodu zabiegów obu stron, mających na celu skuteczniejsze zapobieganie incydentom. Ustalili, że popierają wojskowe kanały komunikacji w celu zapewnienia bezpieczeństwa żołnierzy USA i Rosji, jak i zapobiegania niebezpiecznym incydentom z udziałem sił partnerów prowadzących walkę z IS.

Potwierdzili też, że ostateczne uregulowanie polityczne konfliktu w Syrii powinno zostać określone w ramach „procesu genewskiego”, czyli negocjacji pokojowych prowadzonych w Genewie przy wsparciu ONZ.

Nadzieja dla Syrii?
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze