Strefa Gazy, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa na temat sytuacji w Gazie

Na wniosek Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) i Chin w poniedziałek ma odbyć się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa na temat ostatnich wydarzeń w wojnie Izraela z palestyńskim Hamasem. Poinformowała o tym misja ZEA przy ONZ.

„Wobec pogarszającej się sytuacji w Gazie, ataku na szpital al-Szifa i powtarzających się ataków na obóz uchodźców Dżabalija, ZEA i Chiny wezwały do odbycia konsultacji 6 listopada o godz. 3 p.m.” (21.00 czasu polskiego) – poinformował w mediach społecznościowych rzecznik misji ZEA.

Jak zaznacza Reuter podziały w Radzie Bezpieczeństwa uniemożliwiały dotychczas podjęcie przez ten organ konkretnych działań w tej sprawie. Kilka projektów rezolucji wzywających do „humanitarnej przerwy” w walkach nie uzyskało niezbędnych głosów do ich uchwalenia.

>>> MSZ: wciąż oczekujemy na umożliwienie ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy

Strefa Gazy, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Pomoc od Jordanii

Król Jordanii Abdullah II poinformował w niedzielę na platformie X (dawny Twitter), że jordańskie lotnictwo wojskowe dokonalo w niedzielę około północy „pilnego” zrzutu pomocy medycznej dla mieszkańców Gazy. Leki i materiały medyczne miały zostać zrzucone w rejonie jordańskiego szpitala polowego w Gazie. „Pomoc dla naszych braci i sióstr, rannych podczas wojny w Gazie, jest naszym obowiązkiem. Zawsze będziemy tam dla naszych palestyńskich braci” – napisał jordański monarcha.

Zrzut pomocy medycznej dla mieszkańców Gazy przeprowadzony w niedzielę przez jordańskie lotnictwo wojskowe był koordynowany z Izraelem – podał w poniedziałek izraelski portal Walla, powołując się na wyższego rangą przedstawiciela Izraela, proszącego o zachowanie anonimowości.

fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Portal zauważa, że zrzut pomocy medycznej nastąpił po wizycie sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena w Ammanie, gdzie przeprowadził on w sobotę rozmowy z przedstawicielami kilku państw arabskich. Stany Zjednoczone nie komentowały zrzutu.

Przekazanie pomocy tą drogą oznaczało ominięcie trasy lądowej – przejścia granicznego między Strefą Gazy i Egiptem w Rafah. Izrael domaga się kontroli wszelkiej pomocy docierającej do Gazy przez przejście w Rafah uzasadniając to obawą, że może być w ten sposób szmuglowana broń i sprzęt wojskowy dla Hamasu. Jest to jedyna droga, którą może docierać pomoc dla mieszkańców Gazy, bowiem pozostałe przejścia są zablokowane przez wojsko izraelskie. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze