fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI .

Papież rozmawiał z prezydentem Iranu

Papież Franciszek odbył w niedzielę po południu rozmowę telefoniczną z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim. Dyrektor watykańskiego biura prasowego Matteo Bruni, potwierdzając rozmowę, powiedział, że odbyła się ona na prośbę irańskiej głowy państwa.

Strona internetowa prezydenta Iranu donosi, że Raisi docenił apele papieża o zawieszenie broni w Strefie Gazy.  Apel ten Franciszek powtórzył po wczorajszej modlitwy Anioł Pański. Ojciec Święty podkreślił, iż cały czas myśli o ciężkiej sytuacji w Palestynie i w Izraelu, gdzie liczne osoby straciły życie. „Błagam was, byście to przerwali, w imię Boga: wstrzymajcie ogień!” – prosił.

Ojciec Święty wyraził nadzieję, że „zostaną podjęte wszelkie sposoby, aby bezwzględnie uniknąć rozprzestrzenienia się konfliktu, móc pomóc rannym oraz dotrzeć ze wsparciem do mieszkańców Gazy, gdzie sytuacja humanitarna jest bardzo poważna”. 

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi (po prawej) na spotkaniu z premierem Iraku podczas wspólnej konferencji prasowej w Teheranie, fot. PAP/EPA/Iranian Presidential Office

Po wczorajszej modlitwie Anioł Pański Papież apelował również o natychmiastowe uwolnienie porwanych przez Hamas zakładników. Zwrócił uwagę, iż wśród nich znajdują się także nieletni, którzy powinni wrócić do swych rodzin. „Tak, myślimy o dzieciach, o wszystkich dzieciach dotykanych przez tę wojnę, a także na Ukrainie i przez inne konflikty: tak zabija się ich przyszłość” – mówił z bólem Franciszek. Swój apel o starania o pokój zakończył mocnym zdaniem: „Módlmy się, aby miano siłę do powiedzenia «dość»”.

Watykańska dyplomacja

30 października odbyła się rozmowa telefoniczna między abp Paulem R. Gallagherem, sekretarzem ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi, a Hosseinem Amirem-Abdollahianem, ministrem spraw zagranicznych Iranu. Rozmowa odbyła się na prośbę Iranu. W rozmowie, jak poinformował Matteo Bruni, abp Gallagher wyraził „poważne zaniepokojenie Stolicy Apostolskiej tym, co dzieje się w Izraelu i Palestynie, powtarzając bezwzględną konieczność unikania rozszerzania konfliktu i osiągnięcia rozwiązania dwupaństwowego dla zapewnienia stabilnego i trwałego pokoju na Bliskim Wschodzie”.

Ewakuacja ludności ze Strefy Gazy, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

W ciągu ostatnich kilku dni poinformowano o innych rozmowach telefonicznych Papieża: 2 listopada z prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem, 26 października z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem i 22 października z prezydentem USA Joe Bidenem. Franciszek wskazał między innymi na potrzebę znalezienia dróg do pokoju i nadzieję na osiągnięcie rozwiązania dwupaństwowego ze specjalnym statusem dla Jerozolimy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze