Nadzwyczajny kongres Opus Dei wciela w życie reformę papieską
W Rzymie trwają obrady nadzwyczajnego Kongresu Generalnego Opus Dei. Został on zwołany, aby wprowadzić w życie zmiany zarządzone przez papieskie motu proprio „Ad charisma tuendum” z sierpnia ubiegłego roku.
Zebranie jest całkowicie poświęcone dostosowaniu statutów Opus Dei do reformy. Poprzedził je jednak proces powszechnych konsultacji w ramach wspólnoty, która ma ponad 90 tys. członków i 600 tys. współpracowników. „Liczne sugestie, które otrzymaliśmy, zostały przestudiowane w Rzymie z pomocą ekspertów, tak aby zaprezentować konkretne propozycje na kongresie” – zaznacza prałat Opus Dei ks. Fernando Ocáriz. Dodaje, że głosy, które nie dotyczą przedmiotu obrad obecnego kongresu, będą wzięte pod uwagę za dwa lata na zwyczajnym zgromadzeniu tego gremium. W obradach bierze udział 274 osób.
>>> Watykan: papież powierza prałaturę Opus Dei Dykasterii ds. Duchowieństwa
Papież Franciszek dokonał reformy Opus Dei w ramach szerszych zmian dotyczących całej Kurii Rzymskiej. Odtąd prałatura nie podlega Dykasterii ds. Biskupów, lecz Dykasterii ds. Duchowieństwa, której ponadto musi corocznie przesyłać sprawozdania ze swej działalności.
Franciszek zadecydował też, że odtąd prałaci zarządzający wspólnotą nie będą biskupami. Uczynił to dla „umocnienia przekonania, że dla ochrony szczególnego daru Ducha Świętego potrzebna jest forma rządów oparta bardziej na charyzmacie niż na władzy hierarchicznej”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |