Nagroda Karola Wielkiego dla rabina Goldschmidta: zasłużone uznanie
Tegoroczna Nagroda Karola Wielkiego trafiła do przewodniczącego Konferencji Rabinów Europejskich (CER) rabina Pinchasa Goldschmidta oraz do społeczności żydowskich w Europie – ogłosiło dyrektorium Nagrody Karola Wielkiego w Akwizgranie (Aachen). Instytucje żydowskie w Niemczech z zadowoleniem przyjęły nagrodę, a sam rabin Goldschmidt również nie krył zadowolenia.
Jak czytamy w uzasadnieniu, przyznając Nagrodę Karola Wielkiego uhonorowano pracę rabina Goldschmidta „na rzecz pokoju, samostanowienia narodów i wartości europejskich, tolerancji, pluralizmu i zrozumienia”. Podkreślono również zaangażowanie Goldschmidta w dialog międzyreligijny między Żydami i chrześcijanami oraz między Żydami i muzułmanami.
Rabin Goldschmidt jest „wdzięczny i zaszczycony” otrzymaniem nagrody. „Zwłaszcza w czasach takich jak obecne, kiedy antysemityzm jest szczególnie rozpowszechniony, a życie żydowskie w Europie jest otwarcie kwestionowane, Nagroda Karola Wielkiego jest szczególnym sygnałem i ważnym wsparciem dla społeczności żydowskiej oraz dla pokojowego i tolerancyjnego współistnienia społeczeństw i religii w Europie” – powiedział rabin. Jednocześnie jest to dla niego zachęta do „jeszcze bardziej zdecydowanej obrony naszej wolności i trwałego bezpieczeństwa życia żydowskiego w Europie”.
>>> Naczelny Rabin Polski: modlitwa o pokój to nasze najważniejsze zadanie i wspólny cel
Również żydowskie instytucje w Niemczech z zadowoleniem przyjęły ten zaszczyt. „Zasłużone uznanie za jego niestrudzone zaangażowanie! Mazeł Tow! (szczęścia, powodzenia)” – oświadczyła Centralna Rada Żydów w Niemczech za pośrednictwem Platformy X.
Niemiecko-Izraelskie Stowarzyszenie (DIG) uznało przyznanie Nagrody Karola Wielkiego rabinowi Goldschmidtowi za ważny znak na rzecz życia żydowskiego i walki z antysemityzmem. „Żydzi zawsze byli integralną częścią europejskich społeczeństw – pomimo ataków, rosyjskiej wojny agresji, pomimo tsunami antysemityzmu po 7 października 2023 r. na kontynencie europejskim, w tym w Niemczech” – podkreślił prezes DIG Volker Beck.
Konferencja Rabinów Europejskich (CER) jest stowarzyszeniem około 800 ortodoksyjnych rabinów w Europie. Jej siedziba znajduje się w Monachium. Rabin Goldschmidt, który urodził się w Zurychu w 1963 roku, kieruje organizacją od 2011 roku. Od 1993 r. był naczelnym rabinem Moskwy. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, na znak protestu w lipcu 2022 r. zrezygnował z przywództwa społeczności żydowskiej w Rosji i udał się na emigrację.
Nagroda Karola Wielkiego przyznawana jest od 1950 r. osobistościom i instytucjom, które położyły wybitne zasługi dla zjednoczenia Europy. Tradycyjnie wręczana jest w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, w tym roku 9 maja. Patronem wyróżnienia jest cesarz Karol Wielki (742-814), który jako pierwszy rozwijał ideę zjednoczonej Europy. Za swoją siedzibę obrał pod koniec VIII wieku Akwizgran. Jego grób znajduje się w tamtejszej katedrze.
Laureatami Nagrody na przestrzeni lat byli wybitni prezydenci, premierzy, politycy i naukowcy. W ubiegłym roku otrzymał ją prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W 2016 r. laureatem Nagrody Karola „za wybitne zaangażowanie na rzecz pokoju i zrozumienia, współczucia i tolerancji, solidarności i ochrony stworzenia” był papież Franciszek. Jest on, obok Jana Pawła II (2004), drugim papieżem, który został uhonorowany tym wyróżnieniem.
W przeszłości Nagrodę Karola Wielkiego otrzymali m.in.: kanclerze Niemiec Konrad Adenauer (1954) i Helmut Kohl wraz z prezydentem Francji François’em Mitterrandem (1988), brat Roger z Taizé (1989), kanclerz Niemiec Angela Merkel (2008), prezydent Czechosłowacji Václav Havel (1991), polski minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek (1998), premier Wielkiej Brytanii Tony Blair (1999), prezydent USA Bill Clinton (2000), przewodniczący Konwentu Europejskiego Valéry Giscard d’Estaing (2003), premier Luksemburga Jean-Claude Juncker (2006). Nagrodę za 2010 r. otrzymał premier RP Donald Tusk, a rok wcześniej – założyciel katolickiej Wspólnoty św. Idziego w Rzymie, prof. Andrea Riccardi.
55. laureatką tego wyróżnienia była w 2013 r. prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė. W 2014 r. Nagrodę Karola Wielkiego otrzymał przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, a w 2015 r. ówczesny przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Martin Schulz. Laureatem 59. edycji nagrody w 2017 r. został brytyjski historyk i publicysta Timothy Garton Ash, w 2018 r. prezydent Francji Emmanuel Macron, w 2019 r. sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, w 2020 – prezydent Rumunii Klaus Iohannis . W 2022 roku Nagrodę otrzymały białoruskie obrończynie praw człowieka – Swietłana Cichanouska, Maria Kolesnikowa i Weronika Cepkało.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |