Najlepszy sposób na zagojenie ran, które zadaje wojna
Dialog międzywyznaniowy to najlepszy sposób na zagojenie ran, które zadaje wojna – podkreślił ordynariusz Maravi (Filipiny) biskup Edwin Dela Pena, który w piątek odwiedził Łódź na zaproszenie metropolity łódzkiego Grzegorza Rysia.
„Dialog międzywyznaniowy to najlepszy sposób na zagojenie ran, które zadaje wojna i na osiągnięcie porozumienia pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami” – podkreślił bp. Dela Pena podczas spotkania z mediami w siedzibie łódzkiej kurii.
Biskup Dela Pena, który mówi o sobie „uchodźca”, od maja do października ubiegłego roku był świadkiem wywołanej przez dżihadystów rebelii, która doprowadziła m.in. do zniszczenia katedry w Maravi. W Polsce gości na zaproszenie Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” (ACN).
Jak wyjaśnił, przez 43 lata istnienia Prałatury Maravi, powołanej z inicjatywy papieża Pawła VI, stworzono w niej program wzmacniający dialog pomiędzy muzułmanami i chrześcijanami. Wspólnota powstała w 1976 roku w odpowiedzi na wojnę na filipińskiej wyspie Mindanao, w której prześladowani byli zarówno muzułmanie, jak i chrześcijanie. Według papieża, otwarcie prałatury miało zainicjować pojednanie pomiędzy wyznaniami.
Obecnie Prałatura Maravi ma pod opieką 20 tys. rodzin żyjących w 18 społecznościach. Kościół katolicki wspiera ich zarówno w sprawach bytowych, zapewniając m.in. pomoc medyczną i edukację, propaguje ekumeniczną modlitwę i dialog, a jednocześnie prowadzi program terapeutyczny dla chrześcijan, którzy byli przetrzymywani jako zakładnicy przez siły ISIS.
„Spotkanie z bp. Dela Pena to nie dyskurs teoretyczny o tolerancji lecz siła świadectwa człowieka, któremu zbombardowano kościół i dom. Dwóch z ośmiu księży jego prałatury było porwanych przez dżihadystów, z czego jeden wciąż nie może się po tym pozbierać” – podkreślił abp. Ryś.
Według metropolity łódzkiego, Filipińczyk – mimo cierpień i krzywd, jakie były jego udziałem – jest „największym zwolennikiem dialogu międzyreligijnego w tym rejonie świata”.
„Czterdzieści lat temu nie byłoby możliwe, żeby chrześcijanie i muzułmanie modlili się razem i w trakcie tej modlitwy czytali błogosławieństwa. A obecnie to możliwe i to jest właśnie nauczanie Kościoła; każde inne nie jest nauczaniem Kościoła” – zaznaczył abp. Ryś.
Papieskie Stowarzyszenie Kościołowi w Potrzebie (ACN) w czasie pięciodniowego pobytu bp. Dela Pena w Polsce przygotowało wiele spotkań, na których będzie on głosić świadectwo o kościele prześladowanym, a także o potrzebie międzyreligijnego porozumienia. W Łodzi ordynariusz Maravi koncelebrował mszę św. w klasztorze oo. dominikanów, po czym spotkał się z wiernymi, a następnie ze wspólnotą chrześcijańskich twórców „Vera Icon”. W kolejnych dniach odwiedzi Poznań, Licheń, Kraków i Łagiewniki – miejsce kultu Miłosierdzia Bożego, który jest szczególnie bliski Filipińczykom.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |