fot. wikimedia commons

Najmłodszy papież miał 18 lat. Pontyfikaty, o których pewnie nigdy nie słyszałeś

Najkrótszym pontyfikatem w XX w. było urzędowanie Jana Pawła I, który zmarł po 33 dniach od wyboru. W historii Kościoła są jednak jeszcze krótsze pontyfikaty. Nie brakowało również papieży wyjątkowo młodych i tych wybranych w wyjątkowo podeszłym wieku.

Młody papież

Najmłodszym papieżem był Jan XII, który został wybrany w wieku 18 lat. Jego pontyfikat trwał osiem lat. Obfitował w skandale obyczajowe. Podczas synodu oskarżono go o zdradę, morderstwo i nieobyczajność. Jan, pomimo wielu wezwań, nie stawił się, by złożyć wyjaśnienia. Synod usunął go z urzędu 4 grudnia 963 r. i zastąpił go Leonem VIII, który został wyświęcony dwa dni później. Okoliczności jego śmierci są niepewne. Legenda mówi, że zmarł na udar mózgu.

>>> MisyjnyVLOG [#14] Jan Paweł II – papież, który łączył ludzi

Najstarszy papież

Najstarszym papieżem był za to Agaton. W chwili objęcia tronu papieskiego miał ponad 100 lat. Zasiadał na Tronie Piotrowym od 27 czerwca 678 r. do 10 stycznia 681 r. Ponieważ stan finansów Kościoła za jego pontyfikatu był tragiczny, Agaton sam pełnił funkcję skarbnika. Dzięki temu uzyskał od cesarza zgodę na zwolnienie z opłat dla egzarchy raweńskiego, w zamian za przywrócenie praktyki zatwierdzania papieża przez cesarza bizantyńskiego.

Najkrótszy pontyfikat

Najkrócej godność papieską sprawował Urban VII. W nocy po swej elekcji uległ atakowi malarii. Zmarł po 12 dniach. Nie został nawet koronowany.

>>> Prawosławny metropolita umiera na rękach papieża

Najdłuższy pontyfikat

Według tradycji najdłuższym pontyfikatem jest 37-letnie sprawowanie urzędu przez św. Piotra. Z kolei najdłuższym, udokumentowanym jest pontyfikat Piusa IX – prawie 32 lata (31 lat, 7 miesięcy, 21 dni). Pius uchodził za liberalnego kardynała, ale niedługo po wyborze ujawniły się jego konserwatywne poglądy. 8 grudnia 1864 r. wydał encyklikę Quanta cura, w której potępił rozdział Kościoła od państwa, laickie nauczanie i wolności – prasy oraz sumienia. Do encykliki dołączył Syllabus Errorum, w którym wskazał 80 błędnych tez, doktryn i idei, m.in. socjalizm, modernizm, relatywizm, racjonalizm, a także fałszywy ekumenizm.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze