Najpiękniejszy cmentarz w Polsce potrzebuje ratunku
W dzień Wszystkich Świętych tradycyjnie, nieprzerwanie od niemal 50 lat, na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie odbywała się kwesta organizowana przez Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa. Działalność Komitetu pozwala ratować nie tylko zabytki, ale również pamięć o wielkich Warszawiankach i Warszawiakach. W tym roku w związku z obostrzeniami sanitarnymi, zbiórka na cmentarzu 1 listopada się nie odbędzie.
– Poruszające dla mnie było na przykład to, jak dziadkowie, rodzice przyprowadzali dzieci, wnuki, żeby je nauczyć pamięci. Żeby potem one mogły dalej przekazywać tę pamięć. Te zbiórki były niezwykłe też dlatego, że byliśmy świadkami ogromnej hojności – mówi Maja Komorowska, aktorka.
Niestety w tym roku nie będzie możliwe kwestowanie na cmentarzach. „Z tego powodu Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa zdecydowaliśmy się na uruchomienie pierwszy raz w historii Kwesty Powązkowskiej w internecie” – mówi Marcin Święcicki, przewodniczący Komitetu.
>>>Ksiądz o Wszystkich Świętych w czasie pandemii [WIDEO]
Kwestę Powązkowską zainicjował w 1975 roku założyciel i późniejszy patron Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami, śp. Jerzy Waldorff – pisarz, publicysta i działacz społeczny. Od początku w sprawę zaangażowała się elita warszawskich artystów, aktorów, twórców, naukowców i dziennikarzy.
Tak dzieje się nadal: co roku w okolicach 1 listopada prowadzimy kwestę na cmentarzu, dzięki której możemy ratować przez zniszczeniem zabytkowe pomniki i kapliczki tego najpiękniejszego polskiego cmentarza, którego historia sięga XVIII wieku.
Możemy spotkać tutaj wybitnych przedstawicieli różnych dziedzin życia społecznego, od uczestników powstań i działaczy niepodległościowych do artystów, lekarzy, polityków, sportowców czy rodziny związane z Warszawą. Swoje miejsce w nekropolii pośród miliona zmarłych mają takie postacie jak Bolesław Prus, Agnieszka Osiecka, Zbigniew Herbert czy Maria Rodziewiczówna.
>>>Cmentarz Stare Powązki: modlitwa i historia [ZDJĘCIA]
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |