Najważniejsze wydarzenia w Kościele w Polsce w 2024 roku
Jakie wydarzenie w Kościele w Polsce przyniesie 2024 rok? Katolicka Agencja Informacyjna przygotowała wykaz ważnych wydarzeń, których na pewno nie powinni przeoczyć wierni Kościoła katolickiego.
STYCZEŃ
6 stycznia – Pod hasłem „W jasełkach leży!” 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego odbędzie się Orszak Trzech Króli 2024. Zgodnie z tradycją, ulicami kilkuset miejscowości Polski i świata przemaszeruje barwny korowód uczestników wydarzenia, przyodzianych w kolorowe korony. Do udziału w Orszaku zgłosiło się ponad 800 organizatorów, czyli o kilkadziesiąt więcej niż w roku ubiegłym.
Tym razem hasło orszaku zwraca uwagę na tradycję przedstawień jasełkowych zapoczątkowanych 800 lat temu przez Św. Franciszka w Greccio we Włoszech, która rozprzestrzeniła się na cały świat i pragnie zachęcać do tworzenia bożonarodzeniowych widowisk.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Orszak Trzech Króli – od 2012 roku będąca organizacją pożytku publicznego. Jej głównym celem jest szerzenie wartości prorodzinnych i wspólnotowych, a także propagowanie wolontariatu oraz działalności charytatywnej.
6 stycznia jest także dniem modlitwy w intencji misji. Będzie on połączony z ogólnopolską zbiórką pieniędzy na Krajowy Fundusz Misyjny. To także Światowy Dzień Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Przy tej okazji nastąpi uroczyste zakończenie inicjatywy Kolędników Misyjnych. 6 stycznia obchodzone jest Święto Epifanii w Kościele Greckokatolickim, powiązane z obrzędem poświęcenia wody na pamiątkę chrztu Chrystusa w Jordanie. Centralne uroczystości religijne tradycyjnie odbędą się w Przemyślu.
9 stycznia przypada wspomnienie Bł. Pauliny Jaricot, założycielki Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca.
17 stycznia pod hasłem „SZALOM „Pokój – Dar Boga” obchodzony będzie XXVII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne wydarzenia zaplanowano w Radomiu. Do organizacji specjalnej liturgii słowa zachęcane są wszystkie parafie.
W dniach 18-25 stycznia pod hasłem „Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego (Łk 10,27) obchodzony będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Podczas wydarzenia rozważany będzie biblijny tekst zaczerpnięty z Ewangelii św. Łukasza 10,25-37. Materiały do ekumenicznych modlitw zostały przygotowane przez zespół ekumeniczny z Burkina Faso, wspierany przez lokalną Wspólnotę Chemin Neuf (CCN).
Centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się w niedzielę, 21 stycznia w polskokatolickiej katedrze Św. Ducha w Warszawie. Postanowiono, aby ofiary zbierane w trakcie nabożeństw zostały przekazane na projekt: Pojednanie w Europie – zadanie Kościołów w Ukrainie, Białorusi, Polsce i Niemczech, w którym od ponad 25 lat biorą udział oficjalni przedstawiciele Kościołów ewangelickich, prawosławnych i rzymskokatolickiego z państw projektu.
21 stycznia przypadają w tym roku obchody Niedzieli Słowa Bożego – inicjatywy ustanowionej przez papieża Franciszka.
26 stycznia pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: promotorzy miłości i przyjaźni” obchodzony będzie XXIV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas centralnych obchodów, które odbędą się w Łodzi, przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować. Inicjatywa polskiego Episkopatu o ustanowieniu Dnia Islamu jest pionierską w skali światowej.
LUTY
2 lutego obchodzony będzie Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Zgodnie z tradycją przeprowadzona zostanie ogólnopolska zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby zakonów klauzurowych.
W dniach 5-9 lutego z udziałem delegatów z Polski odbędzie się Europejskie spotkanie Papieskich dzieł Misyjnych w Budapeszcie.
11 lutego już po raz 30. obchodzony będzie Światowy Dzień Chorego.
W dniach 11-17 lutego Kościół w Polsce przeżywać będzie 57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.
16 lutego przypada Dzień modlitwy wynagradzającej i pokuty za nadużycia duchownych wobec małoletnich
25 lutego odbędzie się Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. Zaplanowano ogólnopolską zbiórkę pieniędzy do puszek na pomoc polskim misjonarkom i misjonarzom (Dzieło Pomocy Ad Gentes).
MARZEC
13 marca, w rocznicę wyboru kard. Bergoglio na papieża, odbędzie się Święto Papieskie.
24 marca przypada Dzień Misjonarzy Męczenników.
25 marca obchodzony będzie Dzień świętości życia.
26 marca Kościół w Polsce będzie się modlił za więźniów.
W dniach 28-30 marca (Triduum Paschalne) odbędzie się ogólnopolska inicjatywa „Noc konfesjonałów”.
KWIECIEŃ
7 kwietnia obchodzone będzie Święto Miłosierdzia Bożego. Centralne uroczystości zaplanowano w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Jest to także święto patronalne Caritas. Święto Miłosierdzia Bożego jest zarazem początkiem Tygodnia Miłosierdzia (7-13 kwietnia).
8 kwietnia, w liturgiczną uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzony będzie Dzień Świętości Życia.
Na 12-14 kwietnia w Krakowie odbędzie się Ogólnopolskie Forum Liderów Duszpasterstw Akademickich.
14 kwietnia przypada Święto Chrztu Polski.
W dniach 21-27 kwietnia obchodzony będzie Tydzień modlitw o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.
W dniach 27-28 kwietnia w Gnieźnie odbędą się ogólnopolskie uroczystości odpustowe św. Wojciecha, głównego Patrona Polski. W ramach tego wydarzenia zaplanowano wręczenie krzyży misyjnych.
28 kwietnia już po raz 18. odbędzie się Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców i innych użytkowników dróg (MIVA Polska wraz z Krajowym Duszpasterstwem Kierowców).
29 kwietnia to Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej i Pielgrzymka duchownych do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu.
MAJ
Na 1-3 maja w Gnieźnie zaplanowano Ogólnopolski Kongres „Odkryj małżeństwo”.
3 maja na Jasnej Górze przeżywana będzie uroczystość Matki Boskiej Królowej Polski. W wydarzeniu weźmie udział Episkopat Polski. W Święto Konstytucji 3 Maja, w Warszawie odprawiona zostanie Msza św. z udziałem Wojska Polskiego i najwyższych władz państwowych.
11 maja odbędzie się 23. Ogólnopolska pielgrzymka kierowców na Jasną Górę, z dziękczynieniem misjonarzy za pomoc kierowców w zakupie środków transportu.
12 maja w Krakowie zaplanowano uroczystości odpustowe św. Stanisława, głównego patrona Polski.
18 maja przypada 80. rocznica bitwy pod Monte Cassino.
19 maja odbędzie się ogólnopolska pielgrzymka kobiet na Jasną Górę.
22 maja – Finał XXII Konkursu „Mój szkolny Kolega z misji” (Dzieło Pomocy „Ad Gentes”).
24 maja to Dzień modlitw za Kościół w Chinach (liturgiczne wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych).
26 maja odbędzie się Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich.
CZERWIEC
1 czerwca w katedrze gnieźnieńskiej odbędzie się Jutrznia Lednicka a następnie rozpocznie się Ogólnopolskie Spotkanie Młodych na Polach Lednickich.
2 czerwca w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędą się uroczyste obchody 16. Dnia Dziękczynienia i Święta Opatrzności Bożej.
W dniach 7-9 czerwca w Gnieźnie zaplanowano rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka.
W dniach 10-12 czerwca odbędą się obchody 900-lecia Misji św. Ottona z Bambergu. W uroczystościach jubileuszowych weźmie udział Episkopat Polski, który w tych dniach zbierze się na zebraniu plenarnym w Szczecinie.
W dniach 14-15 czerwca odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej w Polsce na Jasną Górę.
29 czerwca – Pielgrzymka grekokatolików do sanktuarium św. apostołów Piotra i Pawła w Chrzanowie.
LIPIEC
19 lipca odbędzie się Pielgrzymka rodzin grekokatolików z Polski, Słowacji i Ukrainy na Świętą Górę Jawor.
23 lipca zostanie zainaugurowany 25. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Tradycyjnie już inicjatywie towarzyszy „Akcja św. Krzysztof 1 gr za 1 km szczęśliwej jazdy” wraz ze zbiórką ofiar na środki transportu dla misjonarzy (MIVA Polska).
31 lipca – Uroczystości 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (Msza św., Warszawa, pl. Krasińskich, godz. 18.00)
SIERPIEŃ
Tradycyjnie Episkopat Polski zachęca wszystkich, by był to miesiąc dobrowolnej abstynencji od alkoholu.
1 sierpnia obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego.
15 sierpnia na Jasnej Górze pielgrzymi i inni wierni przeżywać będą uroczystość Matki Bożej Wniebowziętej. W Święto Wojska Polskiego w katedrze polowej Wojska Polskiego sprawowana będzie Msza św. Wezmą w niej udział przedstawiciele władz państwowych.
15 sierpnia, w Święto Zaśnięcia NMP grekokatolicy z Podkarpacia, Słowacji i Ukrainy pielgrzymować będą na do cerkwi na Górze Zjawienia k. Kalwarii Pacławskiej.
15 sierpnia przypada Wielki Odpust w Kalwarii Zebrzydowskiej.
18 sierpnia do Piekar Śląskich pielgrzymować będą kobiety i dziewczęta.
26 sierpnia pielgrzymi i inni wierni obchodzić będą na Jasnej Górze uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej.
WRZESIEŃ
1 września przypada 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Tradycyjnie już obchodom na Westerplatte towarzyszyć będą modlitwy.
8 września odbędzie się ogólnopolska pielgrzymka grekokatolików do Sanktuarium Matki Bożej w Białym Borze.
W dniach 8-14 września Kościół w naszym kraju przeżywać będzie Tydzień Wychowania.
Na 10-11 września w Warszawie na jesiennym spotkaniu zgromadzą się członkowie Papieskich Dzieł Misyjnych oraz innych środowisk misyjnych. Następnego dnia będzie miała miejsce inauguracja roku formacyjnego w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.
15 września – Ogólnopolska Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa, Sanktuarium św. Stanisława Kostki.
15 września odbędzie się ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę.
15 września to Dzień modlitw w intencji Środków Społecznego Przekazu.
17 września – w 85. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę obchodzony będzie Dzień Golgoty Wschodu. W katedrze polowej Wojska Polskiego zostanie odprawiona Msza św.
W dniach 18-20 września w Żdżarach k. Rawy Mazowieckiej odbędą się ogólnopolskie rekolekcje duszpasterzy akademickich a po ich zakończeniu – Ogólnopolska Konferencja Duszpasterzy Akademickich.
W dniach 21-22 września na ogólnopolskiej pielgrzymce na Jasną Górę spotkają się małżeństwa i rodziny.
29 września obchodzony będzie Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców.
PAŹDZIERNIK
1 października Kościół będzie wspominał św. Teresę od Dzieciątka Jezus, patronkę misji.
13 października przypada 23. Dzień Papieski.
15 października – Dzień dziecka utraconego.
W dniach 17-20 października na KUL odbędzie się VII Kongres Kultury Chrześcijańskiej.
19 października na Jasnej Górze odbędzie się Krajowa Kongregacja Duszpasterstwa Powołań.
W niedzielę 20 października, w Światowym Dniu Misyjnym w całej Polsce przeprowadzona zostanie zbiórka pieniężna (taca) na Papieskie Dzieła Misyjne. Tego samego dnia zainaugurowany zostanie Tydzień Misyjny (20-29 października).
W dniach 24-26 października odbędzie się XXI Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Tego samego dnia w Gnieźnie zorganizowane zostanie Forum Duszpasterskie.
LISTOPAD
4 listopada, we wspomnienie św. Karola Boromeusza, twórcy i patrona seminariów duchownych, rozpocznie się doroczna akcja AdoMiS (Adoptuj Misyjnych Seminarzystów).
10 listopada to Dzień solidarności z Kościołem prześladowanym.
11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawiona zostanie Msza św. z udziałem Wojska Polskiego i najwyższych władz państwowych.
17 listopada przypada Światowy Dzień Ubogich.
17 listopada to Światowy dzień pamięci o ofiarach wypadków drogowych. Towarzyszyć mu będzie akcja Ratujemy życie – misyjny ambulans.
W dniach 18-20 listopada w Trabowie odbędzie się Kongres Nowej Ewangelizacji.
24 listopada Ogólnoświatowy dzień pamięci ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie. Modlitwa we wszystkich świątyniach w intencji zmarłych w wyniku represji stalinowskich.
24 listopada Niedziela Chrystusa Króla – święto patronalne Akcji Katolickiej.
30 listopada – 1 grudnia – Sesja misjologiczna i ogólnopolskie czuwanie Papieskich Dzieł Misyjnych i innych środowisk misyjnych (Jasna Góra).
GRUDZIEŃ
3 grudnia przypada wspomnienie Franciszka Ksawerego, patrona misji.
4 grudnia – Dzień modlitw za bezrobotnych.
8 grudnia – Dzień modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie, zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby Kościoła na Wschodzie.
13 grudnia – Dzień modlitw za ofiary stanu wojennego.
26 grudnia – uroczyste posłanie Kolędników Misyjnych.
29 grudnia – święto Świętej Rodziny – dzień modlitw o świętość małżeństw i rodzin. Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich w parafiach.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |