fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Co rok 2024 przyniesie Kościołowi katolickiemu?

Zakończenie w październiku XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” i otwarcie Roku Świętego, 24 grudnia 2024 r., w którym oczekuje się, że w jego obchodach w Rzymie weźmie udział 45 milionów ludzi Watykan będzie gospodarzem dwóch ważnych wydarzeń dla Kościoła katolickiego na całym świecie w nadchodzącym roku.

W październiku w Watykanie odbędzie się druga sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Uczestnicy Synodu z całego świata – świeccy i biskupi – zagłosują nad dokumentem końcowym. W międzyczasie odbędzie się oddzielny proces konsultacji w Kościele powszechnym w sprawie niektórych fundamentalnych kwestii teologicznych i kanonicznych poruszonych w procesie synodalnym, takich jak na przykład diakonat kobiet  oraz nad tematami wskazanymi przez papieża. Zajmą się tym międzynarodowe grupy robocze, których prace zostaną przedstawione na zgromadzeniu synodalnym jesienią.

>>> Prof. Aleksander Bańka: dzięki Synodowi widzimy Kościół lepiej, szerzej i dokładniej [MISYJNE DROGI]

fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Papież Franciszek 13 marca rozpoczyna dwunasty rok swojego pontyfikatu. 87-letni zwierzchnik Kościoła katolickiego niedawno potwierdził swoją podróż do Belgii w 2024 roku, choć data nie została jeszcze ustalona. Nadal nie wiadomo, czy odbędą się planowane wizyty na Polinezji oraz w ojczyźnie Franciszka, Argentynie. Wielokrotnie spekulowano też na temat podróży do Ameryki Południowej związanej m. in. z udziałem w Światowym Kongresie Eucharystycznym w Quito w Ekwadorze we wrześniu.

Z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron chce zaprosić Franciszka do Paryża z okazji zakończenia renowacji znanego na całym świecie miejsca kultu, paryskiej katedry Notre Dame, która została zniszczona przez pożar w 2019 r. i ma zostać ponownie otwarta na 8 grudnia.

Z kolei w Sylwestra przypada pierwsza rocznica śmierci papieża Benedykta XVI (2005-2013). Z tej okazji abp Georg Gänswein, wieloletni sekretarz papieża Ratzingera będzie przewodniczyć w Bazylice św. Piotra Mszy św. w jego intencji.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze