epaselect epa06338491 A general view of a lunch with the poor hosted by Pope Francis in the Nervi Hall at the Vatican, 19 November 2017. The Pontiff earlier the same day celebrated a mass on the occasion of the World Day of Poor at the Saint Peter’s Basilica in Vatican City that was followed by a lunch hosted by the Pope for more than thousand of homeless and unemployed people as well as migrants at the Vatican’s audience hall. EPA/CLAUDIO PERI Dostawca: PAP/EPA.

Największa w kraju wigilia dla bezdomnych [WIDEO]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Krakowie trwają ostatnie przygotowania do największej w Polsce wigilii dla bezdomnych i potrzebujących. 21. spotkanie odbędzie się w niedzielę, jak co roku na Rynku Głównym.

Na wigilię, organizowaną zawsze w niedzielę poprzedzająca 24 grudnia, przyjeżdżają do Krakowa potrzebujący z całego kraju. „Oprócz posiłku, paczek, szalenie ważne jest dla nich poczucie wspólnoty. Tutaj czują, że są razem” – powiedział PAP pomysłodawca i główny organizator wigilii, restaurator Jan Kościuszko.

Podczas pierwszej edycji akcji, w 1996 r., rozdano ok. 5 tys. posiłków. W ostatnich latach organizatorzy przygotowywali po ok. 50 tys. wigilijnych porcji. „Z naszym zapleczem i możliwościami ekonomicznymi jesteśmy w stanie przygotować 50-52 tys. posiłków” – mówił pomysłodawca przedsięwzięcia.

Przyznał także: „Liczymy, że z roku na rok będziemy przygotowywać coraz mniej dań, że ta nędza i bieda będą się kurczyć. Niestety, póki co tak nie jest, zjawisko ma tendencję wzrostową”.

Kościuszko powiedział, że przygotowanie wigilii jest ogromnym przedsięwzięciem nie tylko kulinarnym, ale i logistycznym. „Pozyskanie różnych zezwoleń (np. od Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu-PAP) – to jest skomplikowane” – mówił.

Bezdomni i potrzebujący, którzy przyjdą w niedzielę na krakowski Rynek, otrzymają gorący barszcz, smażonego karpia, pierogi, bigos.

Podczas wigilii rozdawane będą również prezenty i żywność. Kościuszko zaapelował do krakowian, aby włączyli się w akcję i w niedzielę przynieśli na Rynek artykuły spożywcze. „Nigdy nie przyjęliśmy złotówki dotacji, a korzystamy z produktów naszych i naszych partnerów. Dlatego od paru lat apelujemy do krakowian o przynoszenie artykułów spożywczych – konserw, kawy, cukru” – powiedział pomysłodawca krakowskiej wigilii.

Osoby, które chcą przekazać żywność dla potrzebujących, mogą ją przynieść w niedzielę przed południem. Wigilia na Rynku rozpocznie się o godz. 11 i potrwa do 17. Gościom spotkania życzenia złożą prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

W niedzielę bezdomni i potrzebujący będą mogli skorzystać także, w specjalnym szpitalu polowym, z porad lekarzy.

Największa w kraju wigilia dla bezdomnych [WIDEO]
4.8 (80%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze