fot. cathopic

Nie ma życia bez podjęcia krzyża

Jezus uczy nas, że nie ma życia bez podjęcia krzyża. Chciałbym, żebyśmy dzisiaj modlili się patrząc na krzyż Pana Jezusa: „Jezu, naucz mnie dźwigać mój krzyż” – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii i niepokojem wojny za wschodnią granicą wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie wszelkiego zła, które dotyka ludzkość oraz prosić o łaskę prawdziwego Bożego pokoju. Spotkanie rozpoczęło czuwanie modlitewne przy relikwiach Krzyża Świętego w intencji przebłagalnej i wynagradzającej za grzechy świata oraz z prośbą o nawrócenie grzeszników i Boży pokój na całym świecie. Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bpa Damiana Bryla.

Miłość płynąca z krzyża

W homilii biskup kaliski wskazywał, że krzyż, na którym umarł Pan Jezus, najpełniej objawia nam prawdę o Bogu i człowieku. – Syn Boży stał się człowiekiem, przyjął krzyż, umiera na krzyżu, potem zmartwychwstaje, żeby nam pokazać jak bardzo Bóg kocha człowieka. Krzyż Jezusa jest najpełniejszym objawieniem miłości samego Boga – powiedział celebrans. Zaznaczył, że Bóg pragnie, aby wszyscy ludzie zostali zbawieni i o tym przypomina krzyż. – Taki jest nasz Bóg, który pragnie naszego zbawienia, czyli szczęścia, które się nie skończy, szczęścia w wolności i bliskości Boga. To przypomina nam krzyż – stwierdził kaznodzieja.

>>> Krzyż – dawniej narzędzie kary, dziś znak wiary

Fot. cathopic.com

Prawda o człowieku

Podkreślał, że krzyż objawia prawdę także o tym, kim jest człowiek. – Krzyż przypomina nam prawdę o naszej słabości, naszym grzechu, dlatego, gdy patrzymy na krzyż, wypełnia nas smutek, bo krzyż pokazuje, przypomina, że jest grzech w moim życiu. Ale to zasmucenie wobec krzyża, nie ma nas prowadzić do beznadziei, ale do wyzwolenia. Krzyż uczy nas spotkania z prawdą, ale z prawdą, która wyzwala, a nie przytłacza. Prawdą, która zasmuca, ale ku nawróceniu. Chciałbym, żebyśmy modlili się o odwagę stawania w prawdzie wobec krzyża, żebyśmy nie udawali przed Panem Bogiem, nie usprawiedliwiali się na siłę – mówił duchowny.

Krzyż to element życia

Zaznaczył, że wbrew obecnie promowanej kulturze podkreślającej – trzeba robić wszystko, by było sympatycznie, bezboleśnie i kolorowo, krzyż jest obecny w życiu każdego człowieka. A Pan Jezus uczy nas: nie ma życia bez podjęcia krzyża, także w życiu młodego człowieka. – Proszę uczmy młode pokolenie podejmować krzyż, uczmy ich zmagać się z krzyżem. Nie róbmy wszystkiego, żeby wszystko szło im gładko i prosto, by nie spotkali się z krzyżem, trudnością, ze zmaganiem, bo wtedy robimy im krzywdę, bo wcześniej czy później krzyż ich spotka – przekonywał hierarcha.

Bp Damian Bryl, fot. OpiekunKalisz i RodzinaKalisz

Przypomniał też niepopularne dzisiaj słowo – wierność: Bogu, człowiekowi – szczególnie współmałżonkowi, przyrzeczeniom kapłańskim, ślubom zakonnym i Ewangelii. – Wierność jest wielką wartością i proszę módlmy się, żeby nikt nam w głowie nie zamącił i żebyśmy za dużo się nie usprawiedliwiali i walczyli o wierność. Wierność wymaga zmagania, czasami bardzo dużego, jedność wymaga poświęcenia, ale jeżeli kocham chcę być wierny Bogu, człowiekowi, chcę być wierny złożonemu słowu – powiedział bp Bryl. Na zakończenie biskup kaliski życzył każdemu, by wrócił do domu z nadzieją, że Jezus jest z nim i Jego miłość jest większa niż słabość i grzech. – Trzymając się Jego nigdy nie jesteśmy sami i możemy dojść do radości zbawionych w niebie – podkreślił duchowny.

Najwyższe wzniesienie Wielkopolski

23 lata temu na Kobylej Górze, najwyższym wzniesieniu Wielkopolski, dzięki ofiarności wielu ludzi ustawiono Krzyż Jubileuszowy, który 16 kwietnia 2000 r. poświęcił pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała.

Gdy papież odchodził do Domu Ojca, na wzgórzu pod Krzyżem Jubileuszowym spontanicznie gromadziły się tłumy wiernych i wtedy zrodziła się idea odlania dzwonu Jana Pawła II, który odtąd każdego dnia bije o godz. 15.00 w Godzinie Miłosierdzia, a w soboty odzywa się o 21.37 przypominając godzinę śmierci Jana Pawła II. W 2014 r. na prośbę opiekuna „Samotni” ks. Marcina Wiśniewskiego kard. Stanisław Dziwisz przekazał relikwie św. Jana Pawła II, by jeszcze bardziej podkreślić związek Papieża Polaka z tym miejscem.

fot. gorakrzyza.pl

Rok później poświęcony został Dom Rekolekcyjny, w którym stworzono Okno Papieskie. W krzyżu znajdującym się w kaplicy Domu Rekolekcyjnego im. św. Jana Pawła II umieszczono relikwie Krzyża Świętego. Od 2019 r. nieopodal Krzyża Jubileuszowego znajduje się Pomnik Dziecka Utraconego. W pobliżu są także dwie pustelnie. W jednej z nich od 29 sierpnia przebywa s. Franciszka, która jest pierwszą pustelniczką w diecezji kaliskiej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze