EPA/AHMED JALIL Dostawca: PAP/EPA.

„Nie opuszczajcie Iraku. Brońcie wiary”

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Irak: Chaldejski patriarcha Louis Raphael Sako poświęcił w Irbilu nowy kościół.

Świątynia może pomieścić tysiąc wiernych, przylegają do niej trzy sale, dziedzińce i ogrody. Poświęcenie odbyło się w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. Patriarcha prosił wiernych, by nie opuszczali Iraku i bronili swej chrześcijańskiej tożsamości, również w ciężkich czasach, które obecnie naznaczają sytuację w kraju.

Irbil jest siedzibą rządu autonomicznego regionu Kurdystanu Irackiego. Jest także stolicą chaldejskiej archidiecezji. W mieście schroniły się dziesiątki tysięcy chrześcijan z równiny Niniwy, uciekających przez terroryzmem Państwa Islamskiego. Irbil miasto w północnym Iraku, na zachodnim pogórzu Gór Kurdystańskich, zamieszkiwane głównie sunnickich Kurdów i chrześcijan. 

Dzisiaj w Iraku doszło do zamachu samobójczego. Zginęło co najmniej 14 ludzi. Do zamachu doszło w obozie dla osób przemieszczonych z prowincji Anbar, zamachowiec dostał się do obozu przebrany za kobietę. Z kolei w czwartek, po zdobyciu przez irackie siły rządowe meczetu al-Nuri w Mosulu premier Iraku ogłosił koniec kalifatu tak zwanego Państwa Islamskiego. W ciągu trzech lat ISIS utraciło 60% terytorium i 80% dochodów – donoszą międzynarodowe raporty. Premier Iraku zapewnił, że siły irackie zamierzają „schwytać każdego bojownika ISIS”. 

 

„Nie opuszczajcie Iraku. Brońcie wiary”
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze