fot. youtube

Nie żyje prof. Gabriel Turowski – przyjaciel Jana Pawła II, lekarz i publicysta

Prof. Gabriel Turowski zmarł 2 grudnia w wieku 92 lat. Był jednym z lekarzy uczestniczących w ratowaniu życia i zdrowia Jana Pawła II po zamachu. Jego pogrzeb odbędzie się 17 grudnia.

O śmierci Gabriela Turowskiego poinformowała Fundacja im. Służebnicy Bożej Siostry Magdaleny Epstein, działającej przy klasztorze sióstr dominikanek na Gródku w Krakowie, którego zmarły był przyjacielem.

Uroczystości pogrzebowe lekarza, publicysty, przyjaciela Jana Pawła II i znawcy jego pontyfikatu rozpoczną się 17 grudnia o godz. 12 mszą św. w kaplicy na cmentarzu Salwatorskim. Po nabożeństwie nastąpi odprowadzenie do rodzinnego grobowca.

Gabriel Turowski urodził się w 1929 roku w Monasterzyskach na Podolu. Był absolwentem chemii i biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, światowej sławy profesorem immunologii klinicznej, doktorem bakteriologii i mikrobiologii. Przez wiele lat pracował w III Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Krakowie oraz prowadził Laboratorium Immunologii Transplantologicznej. Autor ponad 250 prac naukowych. Uczestniczył w pracach nad licznymi patentami z zakresu biotechnologii.

fot. PAP/Jacek Bednarczyk

>>> Kierowca F1: Jan Paweł II jest dla mnie kimś, komu ufam

Od 1949 r. był blisko zaprzyjaźniony z ks. Karolem Wojtyłą, wikarym w kościele św. Floriana w Krakowie, biskupem, arcybiskupem, kardynałem i papieżem. Należał do tzw. Środowiska – kręgu bliskich znajomych „Wujka”, jak nazywano ks. Wojtyłę.

Po wyborze ks. Karola Wojtyły na Stolicę św. Piotra w Rzymie wielokrotnie uczestniczył w spotkaniach z Ojcem Świętym i w jego apostolskich podróżach do Afryki i na Daleki Wschód oraz w podróżach pasterskich na terenie Włoch.

>>> Kard. Nycz: św. Jan Paweł II i bł. Stefan Wyszyński to patroni obecnych czasów

Po zamachu 13 maja 1981 r. uczestniczył w pracach 14-osobowego zespołu w Poliklinice Gemelli. Był członkiem międzynarodowego 6-osobowego konsylium specjalistów z całego świata zwołanego przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej do oceny przebiegu leczenia Jana Pawła II po zamachu na jego życie.

Został odznaczony Złotym Medalem Papieskim IV Roku Pontyfikatu. W 2011 roku został Honorowym Obywatelem Miasta Krakowa.

Był także publicystą prasy katolickiej, znawcą pontyfikatu Jana Pawła II, członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i komandorem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Autor wspomnień pt. „Zamach, czyli jak zło w dobro się obróciło”. W wydawnictwie Biały Kruk współtworzył, wspólnie z Leszkiem Sosnowskim, pełny zbiór tekstów Jana Pawła II „Europa zjednoczona w Chrystusie” oraz wybór fragmentów homilii i przemówień papieskich „Pielgrzymki polskie Ojca Świętego Jana Pawła II do swej Ojczyzny”. Jego inicjatywą było przygotowanie uaktualnionej „Litanii Narodu Polskiego – Ilustrowanego leksykonu polskich świętych, błogosławionych i sług Bożych”.

>>> MisyjnyVLOG [#14] Jan Paweł II – papież, który łączył ludzi

Bestsellerem stały się jego unikatowe wspomnienia zebrane we wznowionej w 2014 r. książce „Karol Wojtyła. Przyjaciel, Kardynał, Papież, Święty”.

Za dzieło jego życia należy uznać monumentalną kronikę „Jan Paweł II. Dzień po dniu. Ilustrowane Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005”. Był inicjatorem cyklu sesji naukowych „Promieniowanie świętości bł. Jana Pawła II” (2008-2010) oraz towarzyszących mu wydawnictw i wystaw.

Był także współautorem albumu „Biskup Karol Wojtyła” z 2008 roku. W 2003 roku założył Fundację „Szlaki Papieskie Jana Pawła II” i został jej pierwszym przewodniczącym.

Rodzina prosi uczestników uroczystości żałobnych, by zamiast kwiatów wsparli hospicja.

Galeria (1 zdjęcie)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze