Zdjęcie: prof. Jacek Łuczak, fot. hospicjum-palium.pl

Nie żyje twórca Hospicjum Palium, profesor Jacek Łuczak

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Założyciel i długoletni prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej, prekursor medycyny paliatywnej w Polsce, prof. Jacek Łuczak zmarł w wieku 84 lat.
 
Prof. Jacek Łuczak sporą część swojego życia poświęcił, by stworzyć Hospicjum Palium, w którym  ból „złych rokowań” łagodzony jest przy pomocy troskliwej opieki i odpowiedniej wiedzy medycznej. Napisał ponad 400 prac naukowych. Był profesorem nauk medycznych, specjalizował się w chorobach wewnętrznych, anestezjologii i medycynie paliatywnej. W latach 1994-2001 był specjalistą i konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny paliatywnej.

>>> Podróż za jeden uśmiech. Czego uczy pomoc w hospicjum?

Zdjęcie: odznaczenie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, fot. Facebook / Jadwiga Emilewicz

Dotarła do nas smutna informacja. Profesor stworzył opiekę paliatywną na bardzo wysokim poziomie (wieloletnia współpracownica profesora Łuczaka, Barbara Grochal z zarządu Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej w Poznaniu)
Nieco ponad miesiąc temu (podczas obchodów 30-lecia Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej) został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej wyróżniono go m.in. tytułem Zasłużony dla Miasta Poznania.

>>> Nadzieja, życie i zmartwychwstanie. W hospicjum

Zdjęcie: Drzwi Otwarte do Hospicjum Palium w ramach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywnej, 12.10.2019, fot. Motyle dla Hospicjum, Facebook


Jacek Łuczak urodził się w 1934 roku w Poznaniu, był profesorem nauk medycznym, specjalizował się w chorobach wewnętrznych, anestezjologii i medycynie paliatywnej. Był założycielem Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Dzięki takim pionierom jak profesor Jacek Łuczak, Polska może się poszczycić m.in. ponad pół tysiącem hospicjów i opieką paliatywną na europejskim poziomie.

>>> Papież: eutanazja nie jest wyborem wolności. Są lepsze rozwiązania

Zobacz także
Wasze komentarze