Niedługo jubileusz stulecia oblatów w Polsce

Przełożeni domów zakonnych w Polsce wraz z prowincjałem o. Pawłem Zającem i członkami administracji zawierzyli Matce Boskiej Częstochowskiej polską Prowincję Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski. 

– Wierzę, że dzisiejsze zawierzenie naszego zgromadzenia Matce Bożej Jasnogórskiej będzie dla nas mocnym duchowym impulsem do pobudzenia naszego zapału ewangelizacyjnego i duchowego – powiedział o. Paweł Zając, prowincjał Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Wśród planowanych inicjatyw wymienił m.in. peregrynacje relikwii Drzewa Krzyża św. w oblackich wspólnotach i parafiach oraz rok poświęcony Matce Bożej Kodeńskiej. Oblaci sprawują opiekę nad sanktuarium maryjnym w Kodniu, a także nad najstarszym polskim sanktuarium w Świętym Krzyżu. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od 1938 r. kustoszami sanktuarium i gospodarzami klasztoru są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

Zdaniem o. Zająca potrzeba dziś odważnego podejmowania wyzwań współczesności. – Musimy się uczyć nowego języka współczesnej kultury, rozumieć go – podkreślił prowincjał. – Żeby nie zasiadać wygodnie w fotelu i nie patrzeć, jak toczą się dzieje świata, tylko wziąć aktywny udział w tym Bożym dziele, w historii ludzkości z wielka odwagą – mówił zakonnik. Spotkanie zainaugurowało trzyletni okres przygotowań przed jubileuszem stulecia obecności oblatów w Polsce. Niedawno całe zgromadzenie obchodziło swoje dwóchsetlecie istnienia.

Wiele propozycji duszpasterskich oblaci kierują do młodzieży. Od ponad 10 lat pod ich skrzydłami rozwija się Ewangelizacyjna Wspólnota Młodzieżowa. Jej hasłem stało się słowo „Niniwa”, nawiązujące do Jonasza idącego głosić Boga w wielkim mieście. Młodzi z tego ruchu uczestniczą w zjazdach w różnych miastach Polski, biorą także udział w wolontariacie misyjnym. Im jest także dedykowany wakacyjny Festiwal Życia w Kodniu nad Bugiem. Centrum znajduje się w Młodzieżowym Ośrodku Niniwy w Kokotku k. Lublińca niedaleko Częstochowy. Pod tym szyldem” działa także NINIWA Team, czyli grupa, która od 2007 r. podczas każdych wakacji wyjeżdża na zagraniczną wyprawę rowerową trwającą kilka tygodni. Byli już m.in. w Rzymie, Jerozolimie, Maroko i na Syberii.

– Piękną cechą naszego charyzmatu jest próba życia w świecie tak, jakby Ewangelia działa się dzisiaj w świecie po raz pierwszy. Ten charyzmat sprowadza nas jakby na nowo na karty Ewangelii – wyjaśnia oblacką duchowość o. Zając. Znakiem wyróżniającym oblatów jest duży krzyż oblacki noszony na sutannie. 

W Polsce oblaci są obecni od 1920 r. Zgromadzenie zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda w 1816 r. w Aix-en-Provence. Obecnie liczy ono 3776 zakonników, w tym 470 w Polsce, zakonnicy są obecni także w 50 polskich delegaturach zagranicznych; we Francji, na Ukrainie, w Rosji, na Białorusi, w Turkmenistanie, na Madagaskarze, w Kamerunie i Skandynawii. Dom prowincjalny znajduje się w Poznaniu. Domy formacyjne są: w Obrze – Wyższe Seminarium Duchowne i na Świętym Krzyżu – nowicjat i postulat dla braci zakonnych. Oblaci Maryi Niepokalanej są Zgromadzeniem misyjnym. Głównym celem oblatów jest głoszenie Ewangelii najbardziej opuszczonym. Tradycyjnie pierwsze miejsce w ich apostolstwie zajmuje głoszenie misji. Wydają również dwumiesięcznik „Misyjne Drogi”, prezentujący pracę ewangelizacyjną. Zobowiązani do propagowania czci i nabożeństwa do Matki Bożej, oblaci opiekują się na całym świecie sanktuariami maryjnymi. Współcześnie zakonnicy głoszą Ewangelię także wśród emigrantów, ludzi „marginesu”, narkomanów, uzależnionych i opuszczonych.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze