fot. pixabay.com/Quangpraha

„Niedziela Morza” już w najbliższy weekend. Co to za obchody?

„Kościół jest blisko was. To, co was raduje i to, co was gnębi, jest bliskie naszym sercom” – zapewnił kard. Michael Czerny, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Okazja do zwrócenia uwagi każdej wspólnoty chrześcijańskiej na tych, dzięki którym dociera do nas większość dóbr, którymi się żywimy lub z których korzystamy na co dzień jest orędzie z okazji Światowego Dnia Morza (Niedzieli Morza), który będzie obchodzony 9 lipca.

Ponad milion osób pracuje na statkach, aby transportować towary na całym świecie. Niedziela Morza „nie jest zarezerwowana dla wtajemniczonych”, ale wzywa światową wspólnotę katolicką do modlitwy za każdego z tych ludzi, dzięki którym – jak podkreśla się w orędziu – „nasze codzienne życie staje się możliwe, a gospodarka się utrzymuje”. Przesłanie jest skierowane właśnie do nich. Kardynał prefekt przypomniał, że „jesteśmy Kościołem synodalnym”, „musimy iść naprzód razem, nawigować razem” „w ciągłej wymianie, która czyni waszą pracę mniej odległą od drogi i wiary wszystkich”. „Kościół jest blisko ciebie. To, co was raduje i to, co was gnębi, jest bliskie naszym sercom. Mamy nie tylko coś do dania wam, ale także coś do otrzymania”: „spojrzenie na pracę, na gospodarkę, na relacje między różnymi religiami i kulturami, na warunki morza i ziemi, na wiarę, które tylko z waszego doświadczenia mogą dotrzeć i zadać pytanie wszystkim członkom Kościoła, a poprzez nich naszym społeczeństwom” – napisał kard. Czerny.

>>> Synodalność kluczem do zrozumienia pontyfikatu Franciszka [ANALIZA]

Niedziela jest w rzeczywistości dniem cotygodniowej Eucharystii i Wielkanocy, a – jak zauważył kard. Czerny – „jest wielu, którzy nie mają do niej dostępu, ponieważ są zmuszeni do przebywania z dala od własnej społeczności”. „Dla całego Kościoła świętowanie Zmartwychwstałego oznacza nie zapominanie o nikim” – przypomniał prefekt Dykasterii.

Zwrócił uwagę, że z drugiej strony Nowy Testament opowiada o „wielu sposobach, w jakie posłańcy Dobrej Nowiny spędzali swoje życie z morskimi pracownikami”, dzieląc codzienne życie i otwierając ich umysły i serca na wiarę. „Apostołowie na statkach opowiadali o Jezusie i gromadzili wspólnoty w każdym mieście portowym, obecni w świecie, który dziś jest coraz mniej znany”. Stąd wyzwanie, aby rzucić światło na duchowe skarby i materialne potrzeby pokornych ludzi, często pozostawionych „w szarej strefie” przez „złożoną organizację naszych społeczeństw” i „pewną skłonność do ukrywania nierówności”.

„Niedzielę Morza” ustanowiono w Anglii w 1975 roku z inicjatywy Kościołów katolickiego i anglikańskiego. Obecnie jest ona obchodzona na całym świecie w drugą niedzielę lipca.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze