epa05603737 Migrants and French police during the evacuation of the ‚Jungle’ refugee camp in Calais, France, early 26 October 2016. French authorities continued to clear the makeshift camp for a third day, with refugees being deported to accommodation centers across the country. EPA/THIBAULT VANDERMERSCH Dostawca: PAP/EPA.

Niemcy: azyl kościelny dla uchodźców

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Coraz więcej niemieckich parafii udziela uchodźcom azylu kościelnego. Już w połowie stycznia schronienie w katolickich i ewangelickich parafiach znalazło 547 osób, z tego 145 dzieci. Niemiecki episkopat wspiera takie inicjatywy, szczególnie względem osób z niewyjaśnionym statusem prawnym.

W specjalnych wytycznych niemiecki episkopat określił, że „opieka nad uchodźcami i migrantami należy do podstawowej tożsamości Kościoła”, ale biskupi zaznaczają, że azyl kościelny to „środek ostateczny”. Rzecznik episkopatu Matthias Kopp stwierdził w rozmowie z agencją KNA, że „Kościołowi bardzo zależy na tym, by odpowiednio uwzględnić indywidualną sytuację życiową każdego szukającego schronienia”.

Azyl kościelny umożliwia uchodźcom pobyt tymczasowy w Niemczech do czasu wyjaśnienia ich osobistej sytuacji. W innym przypadku, zgodnie z umową dublińską, muszą oni opuścić Niemcy i złożyć wniosek o azyl w tym kraju unijnym, w którym znaleźli się najpierw. Jeśli tego nie zrobią, grozi im wydalenie.

W 2015 r. co najmniej 1015 osób, w tym 243 dzieci, znalazło azyl w niemieckich parafiach i klasztorach. W ponad trzystu przypadkach Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) po ponownym rozpatrzeniu akt zezwolił na tzw. pobyt tolerowany. Większość uchodźców pochodziła z Syrii, Afganistanu i Iranu.

Fot. PAP/EPA/THIBAULT VANDERMERSCH 

Niemcy: azyl kościelny dla uchodźców
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze