EPA/NATIONAL DIGITAL ARCHIVE POLAND

Niemcy: coraz większe poparcie dla budowy pomnika ofiar okupacji hitlerowskiej w Polsce

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W niemieckim Bundestagu rośnie poparcie dla idei wzniesienia w Berlinie pomnika ofiar okupacji hitlerowskiej w Polsce. Według informacji gazety „Süddeutsche Zeitung” apel w tej sprawie przygotowany przez grupę posłów poparło już 240 deputowanych ze wszystkich frakcji, „z wyjątkiem AfD”.

Przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble powiedział gazecie, że taki pomnik mógłby stanowić zachętę do „większego zainteresowania cierpieniem Polaków pod okupacją niemiecką i terrorem niemieckiego narodowego socjalizmu”. Poza tym może pomóc „lepiej zrozumieć wynikający z tych doświadczeń punkt widzenia naszych sąsiadów na dzisiejsze wyzwania w Europie”. 

Autorzy apelu: Manuel Sarrazin (Zieloni), Paula Ziemiak (CDU), Dietmar Nietan (SPD), Thomas Nord (Linke) i Alexander Müller (FDP) ubolewają, że w Niemczech „w sposób niedostateczny” widoczny jest „szczególny charakter niemieckiego reżimu, okupacji i zagłady w Polsce w latach 1939-1945”. 

EPA/NATIONAL DIGITAL ARCHIVE POLAND

Inicjatorami tej debaty są były przewodniczący federalnego urzędu budownictwa i planowania przestrzennego, Florian Mausbach oraz grupa przedstawicieli życia politycznego i społecznego. Dążą oni do utworzenia miejsca pamięci na Akanischer Platz w dzielnicy Kreuzberg, nieopodal ruin dworca Anhalt. W tym też miejscu zaplanowane jest 1 września okolicznościowe upamiętnienie niemieckiej agresji na Polskę, co zapoczątkowało drugą wojnę światową. Katolicka agencja niemiecka KNA przypomniała w tym kontekście, że ofiarami wojny i działań wojennych reżimu hitlerowskiego było sześć milionów Polaków, spośród których niemal połowę stanowili Żydzi. 

>>Wyobraź sobie, że w chwili wybuchu II wojny światowej istniałyby social media. Teraz można to zobaczyć!

Podczas tej uroczystości wygłoszą przemówienia przewodniczący parlamentów Niemiec i Polski: Wolfgang Schäuble oraz Elżbieta Witek. Poseł Bundestagu z partii Zielonych Manuel Sarrazin powiedział „Süddeutsche Zeitung”, że w najbliższych miesiącach będą czynione starania o uzyskanie większości w Bundestagu, która poprze wniosek do rządu federalnego nad koncepcją zbudowania miejsca pamięci w centrum Berlina. 

Obok inicjatywy postawienia „pomnika polskiego” czynione są starania o zbudowanie w Berlinie „miejsca informacji, dialogu i pamięci” o wszystkich ofiarach wojny prowadzonej we wschodniej części naszego kontynentu przez niemieckich hitlerowców. Tę ideę rozwijają m.in. historycy Martin Aust i Peter Jahn oraz były przewodniczący niemieckiego związku opieki nad grobami wojennymi, Markus Meckel.

Zobacz także
Wasze komentarze