Fot. Andreas Haimerl/unsplash

Niemcy: ekumeniczne spotkanie biskupów z Ruchu Focolare

Pod hasłem „Odważyć się na jedność” odbywa się w dniach 27 lutego do 1 marca w Augsburgu Ekumeniczne Spotkanie Biskupów Ruchu Focolare. Uczestniczy w nim 60 biskupów z około 30 wyznań i 26 krajów. Wyrażają wolę intensywniejszej pracy na rzecz jedności chrześcijan. Już na początku spotkania pojawiły się wstępne pomysły, jak można to osiągnąć. 

Otwierając obrady biskup Augsburga, Bertram Meier, ostrzegł przed „zawężonymi horyzontami” wśród chrześcijan różnych wyznań. „Żaden Kościół nie wydzierżawił prawdy dla siebie”, powiedział bp Meier i podkreślił, że „bycie innym nie jest zagrożeniem, ale daje możliwość uczenia się od siebie nawzajem”.  Duchowa wspólnota Focolare została założona w 1943 roku przez włoską nauczycielkę Chiarę Lubich (1920-2008). Wywodzi się z Kościoła katolickiego i ma orientację ekumeniczną i międzyreligijną. Nazwa pochodzi od słowa oznaczającego ogień paleniska. Według własnych informacji Focolare ma około dwóch milionów członków na całym świecie.

>>> Poznańskie Focolare: my nie mamy nawracać, to może zrobić jedynie Jezus [ROZMOWA]

„Ekumenizm miłości”

Bp Meier wezwał uczestników, aby postrzegali to spotkanie jako „szkołę słuchania wiary”. Jest ono znakiem „ekumenizmu miłości”, jak pragnie papież Franciszek.

„Ludzie spotykają się tutaj w miłości, bez zawalenia się własnego domu wiary” – zaznaczył hierarcha. 

Przewodnicząca Focolare Margaret Karram wyjaśniła, że „kluczową kwestią” konferencji jest słuchanie siebie nawzajem oraz Ducha Świętego, aby uzyskać nowy impuls na drodze do jedności chrześcijan. Podzieliła się też swoimi pozytywnymi doświadczeniami z obrad zgromadzenia ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności w Rzymie.   

Brendan Leahy, biskup z Limerick w Irlandii i moderator biskupów z całego świata zbliżonych do Focolare, powiedział, że „w ciągu ostatnich 100 lat ekumenizm poczynił ogromne postępy. Ale wszyscy wiemy, że potrzeba trochę więcej”. Bp Leahy wyraził nadzieję, iż spotkanie zapewni „doświadczenie Wieczernika Jezusa”. To doświadczenie powinno być następnie pomnażane z pomocą Ducha Świętego.

„Jesteśmy wezwani do głębszego doświadczenia tego, jak wzajemne relacje mogą być miejscem doświadczania Boga. Chcemy, aby Chrystus był stale obecny wśród nas” – powiedział.  

Charles May, anglikański biskup z Highveld w RPA, podkreślił, że ekumenizm przynosi korzyści społeczne. Na przykład współpraca między Kościołami w jego ojczystym kraju nadal przyczynia się do rozliczania się z apartheidem i porozumienia między różnymi grupami etnicznymi. 

25 lat wspólnej deklaracji

Spotkanie biskupów odbywa się 25 lat po ogłoszeniu „Wspólnej deklaracji w sprawie nauki o usprawiedliwieniu”. Dokument ten, opracowany przez Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan i Światową Federację Luterańską, podpisali 31 października 1999 w Augsburgu w 1999 roku ówczesny przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Edward I.Cassidy, a ze strony luterańskiej – przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej, bp Christian Krause. Obie strony sformułowały w deklaracji „konsens w podstawowych zagadnieniach nauki o usprawiedliwieniu”, będącej jednym z punktów spornych w czasach reformacji. Jak stwierdzono w dokumencie, wzajemne potępienia z XVI wieku nie dotyczą współczesnych partnerów w ekumenizmie.

W dużej mierze rozwiązał on kontrowersyjną kwestię, która przyczyniła się do rozłamu między reformacją a Kościołem katolickim. Zgodnie z deklaracją, luteranie i katolicy  są zgodni co do tego, że w żaden sposób człowiek nie może powoływać się przed Bogiem na swoje starania i dobre uczynki, a odpuszczenie mu grzechów zależy jedynie od łaski Bożej.  

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze