Fot. nndanko/freepik.com

Niemcy: już w przyszłym tygodniu konferencja na temat walki z handlem ludźmi

W dniach 8 i 9 lutego zostanie przeprowadzona międzynarodowa konferencja poświęcona walce z handlem ludźmi oraz wyzyskiem. Uczestniczący w niej biskupi, prawnicy, naukowcy i przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego będą dyskutować pod hasłem: „Zniesienie niewolnictwa dzisiaj – jak może się nam udać? Handel ludźmi i wyzysk w pracy w Europie”.

Konferencja Biskupów Niemieckich poinformowała, że dwudniowe wydarzenie będzie pierwszym europejskim spotkaniem Grupy Świętej Marty.

Według tej informacji, Grupa Świętej Marty skupia wysokiej rangi przedstawicieli Kościoła oraz organów ścigania z ponad 30 krajów, szefowie policji, przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych, Europolu, Interpolu, a także innych organizacji państwowych i pozarządowych. Jej przewodniczącym jest kardynał Vincent Nichols, arcybiskup Westminsteru i przewodniczący Konferencji Biskupów Anglii i Walii. Po raz pierwszy grupa ta spotkała się w kwietniu 2014 roku w Watykanie na zaproszenie papieża Franciszka, któremu walka ze „współczesnym niewolnictwem” bardzo leży na sercu. W konferencjach biorą aktywny udział również przedstawiciele polskiej policji.

>>> Niemcy: przedstawiciele drogi synodalnej za udzielaniem święceń kobietom i zniesieniem celibatu

fot. unsplash

Jak podkreślili organizatorzy konferencji, papież Franciszek uważa, że również kryzys czasu koronawirusa ukazuje pilność sprawy. Wyzysk stał się bardziej widoczny w wielu dziedzinach pracy, także w Europie. Jednocześnie coraz więcej osób staje się ofiarami handlu ludźmi z konieczności.

Wśród uczestników konferencji będzie przewodnicząca Europolu, Catherine De Bolle, a także reprezentujący kraj gospodarzy, arcybiskup Hamburga Stephan Hesse, w episkopacie Niemiec kierujący komisją ds. migracji.

Początkowo planowano, że ta międzynarodowa inicjatywa zrzeszająca szefów policji bądź ich przedstawicieli, biskupów, reprezentantów organizacji policyjnych oraz pozarządowych różnych krajów, współpracujących ze społeczeństwem w celu zwalczania procederu handlu ludźmi i tzw. „nowoczesnego niewolnictwa” miała obradować w dniach 8 i 9 lutego w Kolonii, jednak z powodu pandemii konferencja odbędzie się w formie wideokonferencji.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze