fot. Justyna Nowicka

Niemcy: mimo dobrych płac nie ma kandydatów na asystentów duszpasterskich

Pomimo, że praca asystenta duszpasterskiego czy doradcy duszpasterskiego jest finansowo atrakcyjna, poszczególne niemieckie diecezje mają kłopoty z obsadzeniem wakatów – informuje na swym profilu X katolicki tygodnik Die Tagespost.  

Pełnoetatowi teolodzy świeccy w ciągu minionych dekad stali się w Niemczech naturalną częścią zespołów parafialnych. Nierzadko są oni odpowiedzialni za całą parafię. Wielki szacunek, jakim cieszą się księża i asystenci duszpasterscy, znajduje również odzwierciedlenie w ich wynagrodzeniach. Wynika to z faktu, że choć są oni różnie zaszeregowani w poszczególnych diecezjach, to niekiedy są traktowani na równi z księżmi. W porównaniu z innymi grupami zawodowymi, takimi jak muzycy kościelni, ich pensje w niektórych diecezjach są od 500 do 1000 euro miesięcznie wyższe. Jest to zatem atrakcyjny zawód i można by przypuszczać, że kandydaci ustawiają się w kolejce i żadne stanowisko nie pozostaje wolne.

W rzeczywistości stanowiska, które kiedyś przyciągały wielu dobrze wykwalifikowanych kandydatów, teraz nie przyciągają już nikogo. Na pytanie, ile osób studiuje teologię w poszczególnych diecezjach, wiele z nich odsyła do uniwersytetów, ponieważ najwyraźniej nie ma już kontaktu między tymi, którzy zapisują się na studia teologiczne, a osobami kontaktowymi w diecezjach. Podczas gdy we wcześniejszych latach miało miejsce osobiste doradztwo dotyczące perspektyw pracy w Kościele, dziś wiele osób rozpoczyna studia teologiczne anonimowo, a dopiero później decyduje, czy doprowadzi to do pełnoetatowego zaangażowania w Kościele.

W diecezji akwizgrańskiej nie ma nowych studentów teologii, którzy chcieliby w tym roku przygotować się do kapłaństwa, a trzech studiuje obecnie na starszych latach, kolejnych trzech dołączyło do kursu duszpasterskiego, który ma zostać ukończony wraz z asystentami parafialnymi i duszpasterskimi po ukończeniu studiów. 20 osób studiuje na studiach magisterskich z teologii, a 10 na studiach licencjackich z teologii. W Akwizgranie istnieje również możliwość studiowania teologii w skróconej formie dla mężczyzn, którzy chcą zostać diakonami, którą w tym roku ukończyły cztery osoby, a cztery kolejne właśnie ją kończą.

fot. PAP / Paweł Zawada

W diecezji drezdeńsko-miśnieńskiej jest jeden kandydat do kapłaństwa. Nie ma nowych kandydatów na studia teologiczne – również dlatego, że zawód doradcy duszpasterskiego w tej diecezji nie istnieje. Obecnie istnieje sześć nieobsadzonych stanowisk asystentów parafialnych.

W Eichstätt pięć osób rozpoczęło studia teologiczne, ale z 66  stanowisk dla asystentów duszpasterskich 14 jest nieobsadzonych. We Fryburgu Bryzgowijskim studia przygotowujące do kapłaństwa podjęło pięciu kandydatów, a 38 osób studiuje, by zostać doradcami duszpasterskimi. 22 stanowiska są nieobsadzone. W diecezji hamburskiej nie ma doniesień o nowych kandydatach do seminarium ani o osobach, które rozpoczęły studia teologiczne z zamiarem podjęcia pracy duszpasterskiej lub parafialnej Dziesięciu studentów studiuje teologię z zamiarem zostania nauczycielami katechezy od 2023 roku.

Diecezja pasawska ogłosiła, że obecnie we wspólnym seminarium z Ratyzboną studiuje ośmiu studentów teologii, którzy chcą zostać doradcami duszpasterskimi i czterech kandydatów do kapłaństwa, a brakuje  obsady dla 21 stanowisk pełnoetatowych.

Katolickie duszpasterstwo wojskowe ma również pracę dla księży i doradców duszpasterskich. Z 78 stanowisk, 9 jest nieobsadzonych.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze