PAP/Jarek Praszkiewicz

Rozpoczęła się główna ceremonia rocznicy oswobodzenia Auschwitz

Główna ceremonia 79. rocznicy oswobodzenia niemieckiego obozu Auschwitz z udziałem około 20 byłych więźniów rozpoczęła się w sobotni wieczór pod namiotem ustawionym nad jednym z więźniarskich baraków w byłym Auschwitz II-Birkenau.

W ceremonii bierze udział między innymi była więźniarka Halina Birenbaum, polska Żydówka mieszkająca obecnie w Izraelu. „Doczekałam wyzwolenia i długiego życia podczas następnych wojen. Boleśnie odczuwam cierpienia i tragedie obecnych wojen, obecnych ludzi. U nas napad barbarzyński, długoletni Rosji na Ukrainę, u nas napady terrorystyczne barbarzyńskie Hamasu i wojna z wszystkich stron. Padają synowie i córki tych ocalałych nielicznych z zagłady, już po odbudowaniu nowego życia w nowej ojczyźnie Izrael” – mówiła ocalała z Zagłady Halina Birenbaum.

Halina Birenbaum ma 94 lata. Urodziła się w Warszawie. Podczas okupacji przebywała w tamtejszym getcie. Jako dziecko została deportowana później do obozu na Majdanku, a następnie do Auschwitz, Ravensbrueck oraz Neustadt-Glewe, w którym doczekała wolności. Podczas wojny straciła całą rodzinę. W 1947 r. wyjechała do Izraela. Została pisarką, poetką i tłumaczką. W 1967 r. ukazały się jej wspomnienia z czasów wojny „Nadzieja umiera ostatnia”. Utwory Birenbaum zostały przetłumaczone na kilka języków.

PAP/Jarek Praszkiewicz

Przemówili także marszałek Kidawa-Błońska i przedstawiciel Izraela. Na koniec głos zabrał dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.

Zdaniem marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, na wszystkich ciąży obowiązek bycia strażnikami pamięci o tym, co działo się w Auschwitz i innych nazistowskich obozach. Marszałek zaapelowała w sobotę, by młodzież była świadoma zagrożeń wynikających z nienawiści i kłamstwa.

PAP/Jarek Praszkiewicz

Zdaniem dyrektora Muzeum Auschwitz Piotra Cywińskiego, świat zmienia się, a ludzie stoją na zakręcie historii. Podczas sobotniej ceremonii upamiętniającej 79. rocznicę wyzwolenia Auschwitz Cywiński powiedział, że „być może jesteśmy świadkami końca ery powojenności”.

PAP/Jarek Praszkiewicz

Po ceremonii, która potrwała około 45 minut, uczestnicy przeszli przed pomnik ofiar obozu. Tam zmówione zostaną przez duchownych chrześcijańskich i żydowskich wspólne modlitwy. Złożenie zniczy na monumencie, zwieńczy uroczystości rocznicowe.

Honorowy patronat nad uroczystościami objął prezydent RP Andrzej Duda.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy obozu. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było w nim jeszcze ok. 7 tys. – w tym pół tysiąca dzieci – witali ich jako wyzwolicieli.

27 stycznia obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze