Niemcy: pierwszy po 100 latach wojskowy rabin
Z dniem 21 czerwca rozpoczął pracę w armii niemieckiej rabin – 42-letni Zsolt Balla. „Judaizm jest częścią Bundeswehry”, powiedziała podczas uroczystej inauguracji w Lipsku niemiecka minister obrona Annegret Kramp-Karrenbauer. W kontekście historii Niemiec minister podkreśliła, że jest to wielki dzień, o „wielkiej wadze”, gdyż rabin pojawia się w niemieckim wojsku po raz pierwszy po 100 latach i w 76 lat po Zagładzie. Obok swej nowej funkcji Balla pozostanie nadal rabinem Saksonii i ortodoksyjnej gminy żydowskiej w Lipsku.
Kramp-Karrenbauer tłumaczyła, że nie chodzi tylko o to, aby życie żydowskie było widoczne w Bundeswehrze, ale o to, aby żydowskie duszpasterstwo wojskowe było skierowane do całych sił zbrojnych i tworzyło autentyczne spotkania. „Przyszli rabini wojskowi będą ważnym wsparciem” – powiedziała.
„Bundeswehra nie ma nic wspólnego z dawnym Wehrmachtem i tylko dlatego możemy dziś zainaugurować funkcję wojskowego rabina federalnego”, powiedział podczas inauguracji przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech, Josef Schuster. W synagodze Schuster wręczył wojskowemu rabinowi akt nominacji, a także płaszcz na Torę dla wędrującej Tory przyszłego rabinatu wojskowego, który obecnie jest organizowany w Berlinie.
– Ważnym „efektem ubocznym” funkcjonowania żydowskich kapelanów w wojsku jest zmniejszenie obcości wobec judaizmu, powiedział rabin Schuster. A katolicki biskup polowy Franz-Josef Overbeck dodał, że chrześcijańskie duszpasterstwo wojskowe stoi ramię w ramię z żydowskim, także we wspólnej walce z antysemityzmem. Podkreślił, że Kościoły wyraźnie popierały i pomagały w promowaniu wprowadzenia rabinów wojskowych.
Jako federalny rabin wojskowy Balla stoi na czele powstającego rabinatu wojskowego i koordynuje pracę około dziesięciu żydowskich rabinów w Bundeswehrze. Wcześniejsze szacunki szacowały liczbę żołnierzy wyznania mojżeszowego w Bundeswehrze na około 300 osób. W Niemczech przynależność religijna żołnierzy jest rejestrowana tylko na zasadzie dobrowolności.
Umowę państwową o żydowskich kapelanach wojskowych podpisały pod koniec 2019 roku minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer (CDU) i Centralna Rada Żydów w Niemczech. Struktura tego duszpasterstwa jest podobna do chrześcijańskiego duszpasterstwa wojskowego, za które odpowiedzialne są dwa największe Kościoły kraju: katolicki i ewangelicki.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |