Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

Niemcy: problem prawicowego ekstremizmu w berlińskiej policji

W ciągu ostatnich trzech lat w przypadku 93 pracowników policji oraz Urzędu Ochrony Konstytucji w Berlinie miały miejsce „oznaki prawicowych działań ekstremistycznych”.

Poinformował o tym Senat Berlina na podstawie aktualnego raportu, dotyczącego obecności prawicowego ekstremizmu w federalnych agencjach Urzędu Ochrony Konstytucji. W całym kraju problem ten dotyczyć może łącznie 860 pracowników na szczeblu federalnym i krajów związkowych – informuje portal dziennika „Welt”.

>>> List biskupów z całego świata zaniepokojonych niemiecką „drogą synodalną”. Przeważa jeden kontynent

Jak podaje Senat Berlina, od lipca 2018 do końca czerwca 2021 roku w Berlinie ujawniono w sumie 74 przypadki prawicowego ekstremizmu. Większość z nich to zarzuty znieważenia na tle politycznym. „Każda sprawa była rozpatrywana przez berlińską policję z punktu widzenia prawa karnego i prawa pracy” – podkreśla „Welt” i wylicza, że 93 pracowników stanowi 0,35 proc. z ok. 26 700 pracowników.

Iris Spranger (SPD), berlińska senator spraw wewnętrznych, podkreśliła konieczność stanowczego przeciwdziałania wszelkim formom prawicowego ekstremizmu, rasizmu i antysemityzmu w Urzędzie Ochrony Konstytucji oraz w policji.

W 2020 roku berlińska policja zaostrzyła środki, szczególnie wobec ekstremistycznie prawicowych postaw wśród funkcjonariuszy. Obejmują one m.in. obecność przedstawiciela ds. ekstremizmu w policji, możliwość zapytania Urzędu Ochrony Konstytucji, a także „regularne badanie postaw i wartości” policjantów.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze