Msza święta z błogosławieństwem m. in. par homoseksualnych w Niemczech, fot. arch. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH

Niemcy: w kościołach błogosławi się pary homoseksualne. Katolicy protestują

W Kościele w Niemczech trwa spór o błogosławienie związków homoseksualnych. Powodem jest ogólnoniemiecka akcja zapowiedziana na  10 maja, która jest bezpośrednią odpowiedzią na watykańskie „responsum”. W marcu Kongregacja Nauki Wiary stwierdziła, że Kościół nie ma władzy udzielania błogosławieństwa związkom osób tej samej płci.

Akcja wspierana jest przez 2600 katechetów i katechetek oraz księży, którzy zapraszają do kościołów w całych Niemczech na „nabożeństwa z błogosławieństwem dla kochających się”, w tym również związków tej samej płci. W blisko stu kościołach, głównie w północno-zachodnich Niemczech wywieszone zostały tęczowe flagi.

>>> Kard. Ruini: Kościół nie ma prawa błogosławienia par homoseksualnych

Wsparcie od mediów i biskupów

Akcja wspierana jest także przez wiele mediów, w tym również katolickich. Tymczasem wśród teologów trwa spór o to, czy błogosławienie związków homoseksualnych automatycznie zaciąga na duchownych karę ekskomuniki, a wręcz przed schizmą przestrzegał niedawno na łamach włoskiej prasy kard. Camillo Ruini.

Przewodniczący niemieckiego episkopatu bp Georg Bätzing stwierdził, że Kościół potrzebuje „ponownej oceny związków partnerskich osób tej samej płci i dalszego rozwoju etyki seksualnej”. Podobnego zdania jest bp Helmut Dieser, który zaapelował do swoich kapłanów, by ocenili swój ewentualny udział w takich nabożeństwach według własnego sumienia.

Msza święta z błogosławieństwem m. in. par homoseksualnych. fot. EPA/SASCHA STEINBACH

To prowokacja

Do zapobieżenia planowanym przez niektórych księży na 10 maja w całych Niemczech nabożeństwom z błogosławieństwem związków osób tej samej płci zaapelowała do tamtejszych biskupów inicjatywa „Maria 1.0”.

„Planowane ceremonie błogosławieństw są celową prowokacją uderzającą w Papieża Franciszka i dlatego księża powinni się od nich powstrzymać” – stwierdziła 8 maja Clara Steinbrecher, szefowa inicjatywy. Jedność z Rzymem musi być zachowana za wszelką cenę – powiedziała.

>>> Dlaczego Kościół nie może błogosławić par homoseksualnych?

„Wzywamy raczej biskupów i księży, aby duszpastersko i ze współczuciem towarzyszyli ludziom we wszystkich sytuacjach życiowych”. Szefowa inicjatywy Maria 1.0. zachęca „wszystkich katolików i ludzi dobrej woli” do odmówienia 10 maja 2021 r. w południe różańca, wyrażając w ten sposób swoje przywiązanie do Maryi Dziewicy i całego Kościoła Świętego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze